GEZE TS 5000 i GEZE E250 RWA

Rozwiązania GEZE z zakresu techniki bezpieczeństwa w „Grand MOMA, Peking

Zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Steve Holl, "Grand MOMA” w Pekinie jest dziś jednym z dziesięciu najważniejszych budynków w Chinac.

Firma GEZE przyczyniła się szczególnie dla budowania bezpieczeństwa i komfortu "Grand MOMA“ -  dzięki 1600 samozamykaczom typu GEZE TS 5000 i 44 napędom wrzecionowym GEZE E 250 RWA.

TS 5000 jest jednym z najbardziej znanych na rynku samoazmykaczy. Zamyka skutecznie i szybko drzwi przeciwpożarowe w przypadku wykrycia ognia w budynku. Elektryczny napęd wrzecionowy E 250 otwiera i zamyka okna uchylne, odchylne i rozwierne, okna dachowe, świetliki. E 250 może być wykorzystywany zarówno do odprowadzania dymu i ciepła, jak i do codziennego przewietrzania pomieszczeń. 

W końcu roku 2008 oddano d dyspozycji budynek o całkowitej powierzchni 220,000 metrów kwadratowych w tym 135.000 m kw. powierzchni mieszkaniowej i 85.000 m kw. biurowej. Grand MOMA składa się z ośmiu wysokich budynków. Na wysokości 20 kondygnacji są one połączone pierścieniem wykonanym z mostów technicznych. Cały budynek został zaprojektowany jako "miasto w mieście" i ma dostarczyć stanowiska  pracy i mieszkania dla 2.500 osób. Koszt inwestycji wynoszący 150 mln euro obejmuje budowę teatru oraz budynków rządowych, przedszkola, wielu restauracji i supermarketów. Jedną z wielu cech Grand MOMA jest ekologiczność. Kompleks będzie ogrzewany albo chłodzony przez zbiorniki wodne o głębokości 100 metrów. "Grand MOMA" produkuje w przeliczeniu na jednostkę trzy do czterech razy więcej energii niż konwencjonalne systemy klimatyzacji. Do oszczędności energii przyczynia się również system kolektorów słonecznych z VBH. Zewnętrzne osłony ocieniające ograniczają dopływ ciepła do wnętrza budynku. Ze względu na  silny wiatr często wiejący w wysokich budynkach fasady, konstrukcja osłon przeciwsłonecznych musi być wyjątkowo stabilna. Podejście ekologiczne obiektu "Grand MOMA" jest w Chinach czymś wyjątkowym. Tylko jeden procent wszystkich projektów budowlanych w Chinach jest klasyfiowany według oficjalnych statystyk jako ekologiczne.