GEZE - Schiebetüre in Sony Center, Berlin
Slimdrive SL
Slimdrive SL

Nowoczesny symbol Berlina

Biuro architektoniczne: Helmut Jahn Architecten, Berlin

Sony Center na Potsdamer Platz w Berlinie dzięki nowatorskiej architekturze tworzy nowy symbol miasta. Kompleks siedmiu budynków zawiera biura (68.000 m2), apartamenty (26500 m2), kino (17.500 m2), Urban Entertainment Center (17 000 m2) oraz miejsca handlowe i gastronomię. Głównym elementem projektu architekta Helmuta Jahna jest owalny zadaszony plac tworzący Forum. Wokół placu rozmieszczone są budynki zgrupowane w Sony Centre. Inne ważne punkty to wieża biurowca  na Potsdamer Platz i budynek Sony Europe przy Kemper Platz. Te niekonwencjonalne formy architektoniczne  nawiązują do sąsiednich budynków Forum Kultury, w szczególności do Filharmonii Berlińskiej.
Strefa gastronomiczna jest wyposażona m.in. w odchylone od pionu  przesuwne drzwi z napędem Slimdrive-SL.

Projektanci wyposażenia
Duża część wyposażenia technicznego, w tym wentylacji, klimatyzacji i chłodnictwa była projektowana przez IGH. IGH to niezależna firma kierowana na zasadach partnerskich. IGH oferuje kompleksowe usługi inżynierskie w branży budowlanej, działa w skali międzynarodowej od lat i posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu różnych systemów i urządzeń.

Architekci
Transparentna i przyszłościowa architektura ze szkła i stali jest stworzona przez  Helmuta Jahna, dyrektora generalnego biura Chicago Murphy & Jahn. Helmut Jahn urodził się w 1940 roku w Norymberdze. W 1965 roku ukończył studia na Politechnice w Monachium. 26 letni młody architekt trafił do Chicago. Po jednym roku studiów w Illinois Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych, zaprojektował i zrealizował serię budynków. W 1980 roku otrzymał honorowy doktorat na St Mary's College w Notre Dame (Indiana). W 1982 roku został dyrektorem zarządzającym biura architektonicznego Murphy & Jahn w Chicago. Helmut Jahn otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Wśród jego projektów jest między innymi wieża targów we Frankfurcie (1991), Centrum Illinois (1985) i United Airline Terminal (1987), w Chicago. W Berlinie, zrealizował już dwa projekty: budynki przy Kurfürstendamm 70 (1994) i Kurfürstendamm 119 (1995).