Nowe muzeum Akropolu w Atenach wykorzystuje najnowocześniejszą technikę drzwiową i technikę bezpieczeństwa oferowaną przez firmę GEZE.

Muzeum Akropolu w Atenach: idealne miejsce do podziwiania piękna wielkiej sztuki – również GEZE jest tam obecne!

Któż nie rozpozna natychmiast symbolu stolicy Grecji, „siedziby bogów“? Mowa tu oczywiście o wznoszącym się nad Atenami wzgórzu Akropolu wraz z zrekonstruowaną świątynią Partenon. Poświęcona bogini miasta Atenie Partenos (Atenie Dziewicy) świątynia stała się symbolem demokracji.


Stojąc na najwyższej kondygnacji Galerii Partenonu w nowym muzeum Akropolu i podziwiając rozpościerającą się stąd panoramę, oczywistym staje się fakt, iż imponująca, nowo wzniesiona budowla będzie mogła zaliczać się wkrótce do największych atrakcji Aten nie tylko z powodu wyjątkowych skarbów archeologicznych, ale i swojej interesującej architektury. Realizacja wizji muzeum, które miałoby się stać niejako „córką świątyni Partenon” trwała ponad 30 lat. Autorem projektu jest pochodzący ze Szwajcarii architekt Bernard Tschumi. Po prawie 11 latach budowy w zeszłym roku muzeum zostało otwarte.

Architektura muzeum zachwyca swoją wyjątkowością. Struktura Galerii Partenonu wraz ze szklaną fasadą spełniają najważniejszy wymóg architektoniczny inwestora: optyczne połączenie eksponatów z oddaloną o 300 metrów świątynią Partenon na Akropolu.


Funkcjonalność, bezpieczeństwo i design w zakresie techniki drzwiowej i bezpieczeństwa GEZE


Innowacyjność, funkcjonalność i wyjątkowy design produktów GEZE podkreśla architekturę nowego muzeum Akropolu, gwarantując komfort i bezpieczeństwo. W 135 drzwiach zastosowano samozamykacze Boxer firmy GEZE, całkowicie wbudowane w skrzydło drzwi. Widoczna wyłącznie przy otwartych drzwiach szyna ślizgowa nie zakłóca estetyki. Funkcjonalny i zintegrowany mechanizm jest praktycznie niewidoczny.


60 dwuskrzydłowych drzwi przeciwpożarowych i dymoszczelnych zostało wyposażonych w samozamykacze typu GEZE TS 4000 E-IS z zintegrowanym mechanizmem regulacji kolejności zamykania i blokadą elektrohydrauliczną. W razie pożaru lub przerwy w dostawach prądu blokada zwalnia się i następuje samoczynne i bezpieczne zamknięcie drzwi. Zintegrowany mechanizm regulacji kolejności zamykania gwarantuje, iż obydwa skrzydła zamkną się po przejściu ewakuujących się osób, przez co drzwi nadal będą mogły pełnić funkcję przeciwpożarową.


W 50 drzwiach ewakuacyjnych zamontowano dźwignie antypaniczne GEZE. Ich elegancki i dyskretny design współgra z architekturą muzeum. W przypadku niebezpieczeństwa skrzydła drzwi można natychmiast otworzyć poprzez naciśnięcie dźwigni antypanicznej.