Dornier Museum Friedrichshafen, fotografiert von Florian Holzherr
Muzeum Dornier Museum Friedrichshafen, autor zdjęć Florian Holzherr
Windfang des Haupteingangs: Automatische Halbrundschiebetür mit Antriebssystem GEZE Slimdrive SC mit nur 7 Zentimeter Antriebshöhe
Wiatrołap w wejściu głównym: automatyczne drzwi łukowe GEZE Slimdrive SC o wysokości belki napędowej 7 cm
Dwuskrzydłowe drzwi ewakuacyjne w szklanej fasadzie, wyposażone w nawierzchniowe samozamykacze GEZE TS 5000 L-ISM

Najnowsza technika drzwiowa i technika zabezpieczeń w harmonii z architekturą budynku

W nowym, położonym w liczącym 25000 metrów kwadratowych parku krajobrazowym w pobliżu Bodensee-Airport, muzeum Dornier Friedrichshafen zwiedzający mogą obejrzeć fascynującą wystawę przedstawiającą około sto lat historii przemysłu lotniczego. Monachijskie biuro architektów Wappner Allmann Sattler niezwykle subtelnie zinterpretowało temat „lotnictwo i astronautyka”.

Eksponaty zgromadzone na 3.000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej opowiadają interesującą historię firmy Dornier na jej drodze od producenta samolotów do dostawcy technologii lotniczych. W muzeum jest pokazywana historia ruchu lotniczego i podboju kosmosu. Obiekt zaprojektowany w formie hangaru przedstawia symbolicznie pas startowy na lotnisku Friedrichshafen i stwarza atmosferę autentyczności. Wystawa przedstawia okres ponad stu lat - od budowy pierwszego samolotu do technologii służącej podbojowi przestrzeni kosmicznej.

Nowoczesna technologia GEZE w zakresie techniki drzwiowej i techniki zabezpieczeń uzupełnia działania architektów projektujących budynki zgodnie z współczesnymi standardami. Począwszy od wiatrołapu głównego wejścia - automatyczne drzwi przesuwne w kształcie łuku łączą w sobie perfekcyjną konstrukcję i funkcjonalną doskonałość. Skrzydło porusza się po linii łukowej uruchamiane przez silny napęd Slimdrive SC. Wysokość belki napędowej wynosząca tylko 7 cm pozwala na wkomponowanie napędu w układ wiatrołapu bez zakłócania estetyki wejścia wykonanego w fasadzie słupowo-ryglowej. Wewnętrzne drzwi przesuwne dwuskrzydłowe wiatrołapu wyposażone w liniowy napęd Slimdrive SL również doskonale integrują się ze szklaną fasadą.

Dla bezpieczeństwa ludzi i eksponatów niezbędne jest zainstalowanie systemu ochrony przeciwpożarowej. Samozamykacze serii TS 5000 łączą bezpieczeństwo użytkowania z eleganckim wzornictwem.

Dwuskrzydłowe drzwi zewnętrzne na elewacji budynku zostały wyposażone w samozamykacz nawierzchniowy TS 5000 L-ISM. Regulacja kolejności zamykania – mechznizm ukryty w niskiej szynie ślizgowej – gwarantuje prawidłowe zamknięcie obu skrzydeł po każdym otwarciu, umożiwiając ponowne skorzystanie z drogi ewakuacyjnej. Dzięki montażowi po stronie przeciwnej do zawiasów samozamykacz znajduje się we wnętrzu budynku.

Jednoskrzydłowe drzwi przeciwpożarowe wewnątrz muzeum zostały wyposażone w samozamykacze TS 5000 R z elektromechaniczną blokadą położenia otwarcia. Zakres działania blokady - między 80 ° i 130 °. Pozycję otwarcia można przekroczyć w celu zapewnienia jak najszerszego otwarcia dla ewakuacji. Funkcja ta jest wbudowana w obie części szyny z regulacją kolejności zamykania. Samozamykacz jest również wyposażony w wyłącznik z czujką dymu, który reaguje w przypadku pożaru powodując zamknięcie drzwi. Nieelegancki, zakłócający estetykę wnętrza wyłacznik dymowy zastąpiono w tym rozwiązaniu elegancką szyną z czujką dymu. Łącznie w obiekcie jest blisko dwadzieścia samozamykaczy serii TS 5000.