AIDAluna w doku budowlanym
Automatyczne systemy drzwiowe GEZE na statku

Nowy liniowiec AIDAluna opuszcza dok

Technika drzwiowa GEZE i systemy całoszklane wyposażają komfortowy statek

AIDAluna powiększa słynną na całym świecie flotę statków wycieczkowych AIDA Cruises o kolejną jednostkę. 13 lutego 2009 AIDAluna ujrzała w światło dzienne, gdy otworzyły się bramy hali produkcyjnej stoczni Meyer w Papenburg. Przy nabrzeżu statek otrzymał ostateczny szlif. W weekend 21 /22  lutego 2009 jeednostka o długości 252 metrów i szerokości 32,2 m na oczach tysięcy widzów wypłynęła przez Ems na rejs próbny po  Morzu Północnym, aby 22 marca rozpocząć dziewiczy rejs do portu Palma de Mallorca.

Trzynaście pokładów, 1025 kabin pasażerskich, siedem restauracji, jedenaście i barów i pokład dla turystów o powierzchni 6,400 m² zapewnia pasażerom AIDAluna komfortową podróż. Innowacyjna technika drzwiowa GEZE zastosowana w drzwiach kabin, restauracji i barów oraz na pokładach spacerowych dodatkowo ułatwia życie przebywającym na statku ludziom. Wymagane kryteria bezpieczeństwa drzwi zostały dyskretnie  włączone do koncepcji konstrukcji statku.

W obiekcie zastosowano automatyczne drzwi przesuwne w wykonaniu VTM, tj. z napędami drzwi w wykonaniu morskim. Napędy te są odporne na korozję spowodowaną wodą morską, zaś komponenty elektroniczne są umieszczone we wnętrzu statku. Napędy ułatwiają poruszanie się po słonecznym pokładzie, odwiedzanie  restauracji, butików oraz niezliczonych imprez rozrywkowo-sportowych. Automatyczne łukowe  i teleskopowe drzwi przesuwne uzupełniają specyficzną architekturę pokładu. Na pokładzie 3 i 10, tworzą - dzięki dużym szerokościom otwarcia - swobodną przestrzeń nawet wtedy, gdy ograniczona jest ilość miejsca, zapewniając  łatwy dostęp do słońca.

Automatyczne drzwi przymykowe wyposażone w indywidualne elementy sterującece, takie jak czujniki radarowe, ułatwiają załodze i personelowi restauracji opiekę nad pasażerami. "Drzwi serwisowe " można otworzyć bez wysiłku, bezdotykowo. Po przejściu zamykają się one samoczynnie. 

Drzwi kabin zamykają się  komfortowo i bezpiecznie za pomocą samozamykaczy TS 2000 w wykonaniu specjalnym z szyną ślizgową. Typowy ujednolicony design GEZE jest również zawarty w koncepcji zabezpieczeń, ponieważ bezpieczeństwo na pokładzie statku jest dla armatora priorytetem. Wszystkie drzwi przeciwpożarowe są wykonane w klasie Az materiałów niepalnych. Na ciągach ewakuacyjnych są zainstalowane samozamykacze typu TS 4000 i TS 5000 do skrzydeł szerokości do 140 cm i TS 4000 w wykonaniu tandemowym do bardzo dużych i ciężkich skrzydeł. Zamykają one skutecznie drzwi również przy dużych kątach nachylenia statku i spełniają wymogi dyrektywy Solas - "Międzynarodowej Konwencji o Bezpieczeństwie Życia na Morzu". Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa i funkcjonalności wyposażenie jednostki było dobierane w ścisłej współpracy z Meyer Werft, przedsiębiorstwem żeglugowym AIDA Cruises oraz odpowiednimi instytucjami.

Przy wyposażaniu statku AIDAluna pracownicy GEZE wykazali swoją kompetencję nie tylko w zakresie techniki drzwiowej. W basenie na pokładzie 10 zastosowano systemy szklane GEZE. Indywidualnie zaprojektowany system ścianek przesuwnych MSW w wykonaniu nierdzewnym składający się z dwudziestu ruchomych elementów otacza i zabezpiecza elektronikę sceny. W ten sposób sferę DJ można ręcznie i przy niewielkim wysiłku całkowicie zamknąć albo otworzyć na dowolnej szerokości.