Rozmowa z ekspertem: Rozwój i zalety nowego F 1200+

Rozwiązania GEZE są zawsze konsekwentnie zorientowane na potrzeby architektów, projektantów, producentów, operatorów i użytkowników. Ta orientacja na klienta była dla nas decydująca również przy projektowaniu napędu wentylacyjnego F 1200+. W wywiadzie menadżer produktu Dawina Lebsanft oraz inżynier rozwoju Manfred Glänzer i Konrad Specht, kierownik zespołu ds. rozwoju okien, wyjaśniają, jak powstał nowy napęd okienny, jakie są jego możliwości i dlaczego zdecydowanie upraszcza obsługę okien o wysokości pomieszczenia – czyniąc go idealnym napędem dla nowoczesnego, zrównoważonego projektowania fasad.

Już na pierwszy rzut oka F 1200+ sprawia estetyczne wrażenie bardzo wysokiej jakości. Jakie aspekty były dla Państwa ważne przy projektowaniu?

Doskonałe wzornictwo. Nagroda Iconic Award dla eleganckiego napędu o ergonomicznej konstrukcji

Charakteryzujący się estetycznym wzornictwem F 1200+ jest dostępny w każdym kolorze z palety RAL i dzięki temu można go dokładnie dopasować do istniejącego w budynku profilu.

Dawina Lebsanft: Większość produktów GEZE jest zaprojektowana tak, aby integrować się z architekturą w sposób jak najbardziej dyskretny. W przypadku modelu F 1200+ wygląda to inaczej. Napęd powinien być postrzegany jako estetyczny element obsługowy na oknie, a przede wszystkim użytkowanie go powinno być wygodne, ergonomiczne i intuicyjnie zrozumiałe dla użytkownika. Oprócz funkcji napędu okiennego, F 1200+ służy również jako element obsługowy i klamka umożliwiająca wygodne ręczne przestawienie okna w pozycję obrotową.

Manfred Glänzer: Dokładnie, dlatego napęd ma ergonomiczny kształt, jest zakrzywiony do przodu i zwęża się ku tyłowi.

Konrad Specht: Przy wyborze materiałów postawiliśmy również na materiały wysokiej jakości. Ponadto F 1200+ jest dostępny w różnych kolorach, aby dopasować go do profilu okna lub fasady.

Jakie są szczególne mocne strony i zalety nowego napędu F 1200+?

D.L.: Z jednej strony na pewno samo zastosowanie, ponieważ F 1200+ jest pierwszym automatycznym napędem GEZE do szczególnie dużych i ciężkich okien uchylno-rozwiernych. Ale oczywiście również większe standardowe okna czy nawet drzwi okienne mogą być obsługiwane w sposób łatwy, bezpieczny i cichy, jak np. te spotykane na balkonach w budownictwie mieszkaniowym. Ogólnie rzecz biorąc, nowy napęd okienny skierowany jest przede wszystkim do klientów, którzy chcą wyposażyć kompletne budynki o kilku kondygnacjach.

M.G.: Czymś bardzo szczególnym w F 1200+ jest możliwość zablokowania obracania okna, czyli umożliwienie jedynie uchylania. W przypadku naszego napędu można to zrobić nawet na dwa sposoby: poprzez oprogramowanie lub mechanicznie poprzez zamek na napędzie. Wyobraźmy sobie na przykład budynek użyteczności publicznej; aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania i budynku, okna powinny być jedynie uchylone, ale nie całkowicie otwarte. Ale kiedy przyjedzie firma sprzątająca, zarządca obiektu lub dozorca może łatwo zwolnić funkcję obracania za pomocą klucza.

D.L.: Dodatkowo napęd okienny posiada intuicyjną koncepcję obsługi. W ten sposób napęd prowadzi użytkownika podczas obsługi, a więc podświetla tylko te przyciski, które można aktualnie wybrać dla danego stanu okna. Wyklucza to na przykład możliwość, aby uchylone okno zostało jednocześnie otwarte w pozycji obrotowej i tym samym przez przypadek odczepione.

Nasz wskaźnik otwarcia to coś zupełnie nowego na rynku napędów okiennych: wyświetlacz LED pokazuje mi wizualnie, na jaką szerokość otworzyłam okno. I oczywiście jest też pokazane, czy okno jest ponownie całkowicie zamknięte.

Konrad Specht, kierownik zespołu ds. rozwoju okien
Czujniki zbliżeniowe i jasności zapewniają podświetlenie przycisków w odpowiednim momencie i z odpowiednią jasnością.

Czujniki zbliżeniowe i jasności zapewniają podświetlenie przycisków w odpowiednim momencie i z odpowiednią jasnością. © GEZE GmbH

Hasło kluczowe „Inteligentny budynek” – jakie zalety oferuje w tym kontekście F 1200+?

D.L.: Napęd wentylacyjny może być doskonale zintegrowany z systemem sterowania budynkiem poprzez IQ box KNX. Umożliwia to centralne sterowanie oknami. Wysterowanie przez system techniki sterowania budynkiem lub inne komunikaty o statusie mogą być rozpoznawane przez wskaźnik LED. Jeśli wskaźnik świeci się na jasnoniebiesko, napęd jest obsługiwany bezpośrednio przez użytkownika za pomocą przycisku. Gdy wskaźnik jest ciemnoniebieski, napęd okienny jest aktualnie wysterowany centralnie.

K.S.: Otwieranie i zamykanie przebiega niemal bezgłośnie. F 1200+ jest obecnie najcichszym napędem okiennym GEZE – mimo mocy potrzebnej do przemieszczania dużych i ciężkich okien. W funkcji automatycznej głośność napędu wynosi 38 decybeli i mieści się w zakresie szeptu.

D.L.: Dzięki integracji z systemem techniki sterowania budynkiem, okna wyposażone w F 1200+ mogą być zamykane lub otwierane automatycznie o określonej godzinie lub za pośrednictwem czujników wiatru i deszczu. Dzięki temu użytkownicy budynków mogą oszczędzać energię: wyobraźmy sobie, że jutro znów będzie 35 stopni Celsjusza. Wtedy można automatycznie uchylić okna noc wcześniej i w ten sposób schłodzić budynek z wyprzedzeniem dzięki wentylacji grawitacyjnej i nikt nie musi od razu rano włączać instalacji klimatyzacji.

M.G.: A gdyby faktycznie zabrakło prądu, nasz napęd nadal oferuje możliwość ręcznego zamykania okien za pomocą klucza imbusowego.

Czy F 1200+ obsługuje również funkcję dostępności budynków?

D.L.: Tak, aspekt ogólnodostępnego korzystania z okien w przypadku F 1200+ był dla nas bardzo ważny. F 1200+ można zamontować zarówno w pionie, jak i w poziomie. Mam więc niezbędną elastyczność ustawienia napędu tak, by mogły go wygodnie obsługiwać także osoby na wózkach inwalidzkich.

Poznaj wszystkie szczegóły produktu F 1200+

Jak powstał projekt rozwoju takiego napędu okiennego?

K.S.: Projekt ma swoje źródło w konkretnej potrzebie klienta. Już kilka lat temu pewien użytkownik wyposażył cztery czy pięć tysięcy okien w swoim budynku w nasze okucie mechaniczne F 1200. W ramach gruntownego remontu pojawiła się potrzeba zautomatyzowania tych okien w jakiś sposób. Oczywiście podjęliśmy to wyzwanie i wdrożyliśmy indywidualne rozwiązanie oparte na naszym siłowniku ryglującym GEZE Power lock. Od tego zapytania wszystko się zaczęło.

Zapytanie klienta i projekt pokazały nam, że musimy uzupełnić nasze portfolio produktów. F 1200 był i jest sukcesem, ale trendem jest automatyzacja dużych okien o wysokości pomieszczenia. A to po prostu przemawia za rozwiązaniem silnikowym, które można obsługiwać wygodnie, intuicyjnie i bezpiecznie.

Dawina Lebsanft, menadżer produktu technologii okien

A jak przebiegał wtedy proces rozwoju?

D.L.: Zanim rozpoczniemy projekt rozwojowy, w ramach zarządzania produktem przeprowadzamy analizę rynku. Uzgadniamy ją wspólnie z naszym międzynarodowym działem sprzedaży. Tak było również w przypadku F 1200+. Przede wszystkim potrzebujemy bowiem szczegółowych informacji o tym, czy istnieje potrzeba klienta – w skali krajowej i międzynarodowej. Przeanalizowane wymagania oraz informacje są zbierane i przygotowywane w arkuszu specyfikacji.

M.G.: Tak, ta procedura jest bardzo ważna. W ten sposób powstaje dokładna definicja tego, jakie funkcje powinien mieć nowy F 1200+. Na tej podstawie rozpoczął się właściwy proces rozwoju: od przełożenia wymagań na koncepcje. Na przykład napęd powinien umieć „komunikować się” z użytkownikiem, a obsługa powinna być absolutnie intuicyjna.

Poznaj F 1200+ w filmie wideo jeszcze dokładniej

F 1200+ był konsekwentnie rozwijany, aby sprostać potrzebom grup użytkowników – w skali międzynarodowej.

F 1200+ był konsekwentnie rozwijany, aby sprostać potrzebom grup użytkowników – w skali międzynarodowej. © GEZE GmbH

Nowoczesny projekt elewacji opiera się na elementach okiennych od podłogi do sufitu, które zapewniają maksymalny dopływ światła dziennego i komfort w pomieszczeniach. Dla tego trendu F 1200 jest optymalnym okuciem do obsługi dużych i ciężkich okien uchylno-rozwiernych.

Nowoczesny projekt elewacji opiera się na elementach okiennych od podłogi do sufitu, które zapewniają maksymalny dopływ światła dziennego i komfort w pomieszczeniach. Dla tego trendu F 1200 jest optymalnym okuciem do obsługi dużych i ciężkich okien uchylno-rozwiernych. © GEZE GmbH

I z tego, w kolejnym kroku, powstał prototyp?

K.S.: Dokładnie. Nie należy jednak wyobrażać go sobie jako gotowego produktu. Podobnie jak w przypadku większości innych produktów, poszczególne zespoły i komponenty F 1200+ budowaliśmy jako prototypy.

D.L.: Za pomocą tych prototypów przeprowadziliśmy następnie testy użyteczności. Analizowano obsługę i postrzeganie funkcji, a testującym użytkownikom zadawano odpowiednie pytania, takie jak: „Czy wiecie, co musicie zrobić?” Albo „A co z wielkością i jasnością wyświetlacza?” Wnioski z tych testów były bardzo pomocne w dalszym rozwoju. Ciekawe było dla mnie to, jak testerzy obsługiwali, analizowali i odczuwali napęd. Na podstawie tych informacji zwrotnych wprowadziliśmy poprawki do obsługi, aż uzyskaliśmy najlepszy sposób posługiwania się naszym napędem okiennym.

M.G.: Tak, a dodatkowo zaczęliśmy myśleć też bardzo daleko poza schematami, np. o obsłudze ekspresów do kawy. Patrzyliśmy na to i porównywaliśmy: Które przyciski świecą, jak prowadzony jest użytkownik, jakie interakcje zachodzą między operatorem a produktem? Najróżniejsze produkty i zastosowania dały nam inspirujące impulsy.

W testach użyteczności czasami patrzyliśmy bardzo daleko poza schematy – i porównywaliśmy: Jak prowadzony jest użytkownik, jakie interakcje zachodzą między operatorem a produktem? Najróżniejsze produkty i zastosowania dały nam inspirujące impulsy.

Manfred Glänzer, inżynier ds. rozwoju technologii okien

Jak wyglądała droga od prototypu do serii?

K.S.: Droga od fazy prototypu do produktu gotowego do produkcji seryjnej jest jeszcze dość długa. Przed właściwą industrializacją F 1200+ został po raz pierwszy całkowicie zbudowany w tzw. walidacji wzoru B. Dzięki temu mogliśmy sprawdzić działanie napędu na prawdziwych oknach. W tej fazie chodzi również o spełnienie norm określonych w arkuszu specyfikacji. Było to spore wyzwanie, ponieważ model F 1200+ musiał również spełniać wszystkie międzynarodowe normy, abyśmy mogli obsługiwać wszystkie rynki jednym produktem. To także nam się udało.

D.L.: Tak, stworzyliśmy produkt, z którego jesteśmy bardzo dumni... teraz cieszymy się, że napęd jest gotowy do automatyzacji dużych okien, a tym samym projektowania nowoczesnych fasad. 

Pani Lebsanft, panie Specht, panie Glänzer – bardzo dziękuję za rozmowę!

Do danych technicznych i plików do pobrania