Wentylacja naturalna dla poprawy jakości powietrza – wywiad z Karen Sum

Bez względu na to, czy mowa o szkołach, przedszkolach, obiektach handlowych czy biurach, kwestie dystansu społecznego, higieny i zakrywania twarzy mają obecnie zasadnicze znaczenie. Z tego samego powodu wentylacja naturalna jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. W tym wywiadzie kierownik działu Globalnego Zarządzania Klientami, Karen Sum, przedstawia w skrócie metody, które możemy zastosować w celu zwiększenia dopływu świeżego powietrza i poprawy jakości powietrza w budynkach – przy minimalnym wysiłku i niewielkiej inwestycji.

Dlaczego wentylacja jest obecnie tak ważnym tematem?

– W ostatnich latach coraz uważniej przygląda się budynkom pod względem energooszczędności, a kwestia ta obejmuje zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia. Wykorzystanie nowoczesnych, energooszczędnych metod budowlanych oznacza, że pracujemy, żyjemy i uczymy się w coraz bardziej szczelnych budynkach. Zdecydowaną wadą tej sytuacji jest jednak to, że do budynku przedostaje się za mało świeżego powietrza, a na zewnątrz wyprowadza się za mało zużytego powietrza. W ten sposób powstało zapotrzebowanie na system inteligentnej wentylacji w celu zapewnienia sprawnej wymiany powietrza dla poprawy jakości i higieny powietrza w budynku, aby umożliwić bezpieczne użytkowanie budynków. Naukowcy podejrzewają, że zamknięte pomieszczenia zwiększają ryzyko zakażeń spowodowanych aerozolami przenoszącymi wirusy. Przenoszące się w ten sposób wirusy obejmują zarówno COVID-19, jak i typowe wirusy grypy. Cząstki aerozoli są mniejsze i lżejsze niż kropelki, unoszą się w powietrzu przez dłuższy czas i nie opadają tak szybko na ziemię. Dlatego sprawna wymiana powietrza wymagana jest właśnie w celu zmniejszenia stężenia aerozoli wewnątrz budynków.

Wentylacja naturalna to skuteczne rozwiązanie umożliwiające znaczną poprawę jakości powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Ponadto wykorzystanie automatycznych napędów okiennych do kontrolowanego przewietrzania pochłania mniej energii niż większość systemów wentylacji mechanicznej.

Karen Sum, Head of Global Account Management GEZE GmbH
Sala lekcyjna z fasadą zabudowaną dużymi oknami i automatyczne okna.

Wentylacja naturalna znacząco wpływa na poprawę jakości powietrza.

W jaki sposób zapewnić sprawną wymianę powietrza?

– Ludzie często wybierają systemy wentylacji mechanicznej, ale nie rozwiązują one aktualnych problemów spowodowanych przez pandemię koronawirusa. W wielu przypadkach filtry powietrza w systemach wentylacyjnych nie są wystarczająco dokładne, aby mogły wyłapać aerozole – a zatem wirusy – z powietrza w budynku. Bez skutecznej wymiany powietrze po prostu krąży. W najgorszym przypadku takie systemy mogą pogorszyć jakość powietrza w budynku i w ten sposób przyczynić się do zwiększenia ryzyka zakażenia się koronawirusem. Ponadto należy uwzględnić indywidualne przyzwyczajenia: większość osób czuje się niekomfortowo w pomieszczeniach, w których nie można otworzyć okien. Alternatywą jest sterowana wentylacja naturalna zapewniana przez automatyczne okna. Rozwiązanie to wpuszcza świeże powietrze z zewnątrz i zapobiega przed krążeniem stęchłego powietrza po całym pomieszczeniu.

Dowiedz się więcej o wentylacji naturalnej

Otwarcie okna – brzmi bardzo prosto. Jakie czynniki są ważne przy wentylacji okiennej?

– W zatłoczonych miejscach, takich jak biura, szkoły czy uczelnie, gdzie ludzie działają pod presją czasu i skupiają się na pracy, często zapomina się o otwarciu okna. Problem ten pogarsza fakt, że zazwyczaj spadek jakości powietrza w pomieszczeniu zauważamy, gdy już jest za późno. Oprócz zwiększonego ryzyka infekcji niska jakość powietrza może wpłynąć na naszą zdolność koncentracji i wydajność pracy, a nawet powodować bóle i zawroty głowy. Systemy, które otwierają okna automatycznie, nie wymagając od użytkownika podejścia do okna, to bardzo skuteczne rozwiązania. Ułatwia to sprawną wymianę powietrza, zauważalnie poprawiając jego jakość i zmniejszając ryzyko infekcji.

Okna z automatycznymi napędami okiennymi GEZE w hali sportowej.

Inteligentne napędy okienne to wygodne i skuteczne rozwiązanie wentylacyjne. © Exorbitart / GEZE GmbH

Czy automatyczne okna zapewniają sprawną wentylację?

– Wentylacja naturalna to skuteczne rozwiązanie umożliwiające znaczną poprawę jakości powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Ponadto wykorzystanie automatycznych napędów okiennych do kontrolowanego przewietrzania pochłania mniej energii niż większość systemów wentylacji mechanicznej. Użytkownicy budynków również korzystają na stosunkowo niskich kosztach inwestycji, ponieważ automatyczne napędy okienne to ekonomiczne rozwiązanie modernizacyjne.

Dlaczego automatyczne okna nie są częściej używane w celu zapewnienia wentylacji naturalnej?

– Bezpieczeństwo często podawane jest jako kluczowy argument przeciwko montażowi otwieranych okien – w celu ochrony przed włamaniami na parterze i ze względów bezpieczeństwa na wyższych piętrach. Warto rozważyć mniejsze skrzydło okienne na zawiasach – to bezpieczna i skuteczna koncepcja, która nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo. Umożliwia łatwe otwieranie i zamykanie okien w celu odizolowania od hałasu w razie potrzeby. Istnieje możliwość zaprogramowania zegara sterującego, aby okna otwierały się o określonych godzinach.

Wygodna obsługa dzięki intuicyjnemu wyświetlaczowi i fabrycznie zaprogramowanym scenariuszom.

Obsługa systemu jest wygodna dzięki intuicyjnemu wyświetlaczowi i fabrycznie zaprogramowanym scenariuszom.

Po co używa się zegara sterującego do wentylacji?

– Często bardziej wpływa na nas temperatura, bodźce dźwiękowe i wzrokowe niż jakość powietrza. Mamy tendencję do oceny jakości powietrza w oparciu o zapach i ogólne wrażenie, jak na przykład „Jest mi trochę za ciepło”. Im więcej czasu spędzamy w pomieszczeniu, tym trudniej jest zauważyć obniżającą się jakość powietrza, więc często zauważamy ją zdecydowanie za późno. Jeszcze bardziej problematyczny jest fakt, że wdychamy zużyte powietrze, które krążyło po pomieszczeniu.

Czy jest rozwiązanie, które potrafi zaradzić temu brakowi wrażliwości na jakość powietrza?

– Tak. Mamy do dyspozycji na przykład zegary sterujące i łatwą w montażu technologię czujnikową, która rejestruje zmiany w jakości powietrza. Inteligentne napędy okienne, jak na przykład GEZE Slimchain, można połączyć z czujnikami i zintegrować z systemami zarządzania budynkiem za pomocą modułów interfejsu KNX lub BACnet. Automatyka budynku zapewnia wygodną i skuteczną cyrkulację powietrza, która jest przystosowana do aktualnej sytuacji.

Inteligentne sterowanie budynkiem – energooszczędne fasady: inteligentna i bezpieczna wentylacja

Inteligentna i bezpieczna wentylacja dzięki stacji meteorologicznej GIRA KNX.

Czy są inne metody poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach za pomocą systemów automatyzacji budynku?

– Inteligentną technologię czujnikową można również łączyć z innymi urządzeniami, jak na przykład z czujnikami deszczu lub stacjami meteorologicznymi. Automatyczne okna dachowe można także zintegrować z systemami regulacji klimatu pomieszczenia, co wspaniale wspomaga chłodzenie w ciągu dnia, a w szczególności chłodzenie w nocy. Budynki, które są wentylowane w nocy zgodnie z instrukcjami generowanymi przez stosowne czujniki pogodowe i bezpieczeństwa, zapewniają przyjemny klimat o każdej porze, jednocześnie spełniając wymagania stawiane przez elastyczne godziny pracy i załamania pogodowe występujące wszędzie na świecie.

Dowiedz się więcej o regulacji klimatu pomieszczenia

Okucie rolkowe przesuwne Perlan 140 Duosync synchronicznie otwiera i zamyka dwuskrzydłowe drzwi przesuwne.

Okucie rolkowe przesuwne Perlan 140 Duosync synchronicznie otwiera i zamyka dwuskrzydłowe drzwi przesuwne. © GEZE GmbH

Czy oprócz jakości powietrza są jeszcze inne czynniki, które użytkownicy budynków powinni mieć na uwadze w czasie aktualnego kryzysu epidemii koronawirusa?

– Tak, w związku z pandemią koronawirusa należy wprowadzić liczne nowe środki BHP. Przykładowo wymagany dystans społeczny radykalnie zmienił układ biur. Otwarte, przestrzenne projekty budynków i otwarte biura zaczynają budzić wątpliwości. Ludzie również często unikają małych sal konferencyjnych. Rozsądny podział przestrzeni biurowej może być skuteczną metodą rozdzielania różnych sekcji i zawartego w nich powietrza, zakładając że każda z sekcji ma okna, które można otworzyć. Ruchome ściany działowe i inne estetyczne metody tworzenia oddzielonych przestrzeni mogą także zwiększyć prywatność, oferując jednocześnie kolejne możliwości rozdzielania przewietrzanych pomieszczeń. Niesie to również korzyści sięgające poza aktualną sytuację na świecie, ponieważ zalety akustyczne i wzrokowe poprawiają samopoczucie i powodują, że budynki są bardziej warte zamieszkania.