Studia przypadków

Lodowe dzieło sztuki: drzwi przesuwne GEZE w lodowym hotelu w Jukkasjärvi

Nowy ICEHOTEL 365 w Jukkasjärvi na północy Szwecji jest pierwszym lodowym hotelem, który przez cały rok zaprasza gości do swoich luksusowych i artystycznych apartamentów – zbudowanych w całości z lodu i śniegu. Firma GEZE przyczyniła się do powstania imponującego projektu ICEHOTEL 365, dostarczając indywidualnie dopasowany system drzwi przesuwnych.

Fakty i liczby na temat ICEHOTEL 365

Kiedy w 1989 roku w Jukkasjärvi powstał pierwszy hotel wykonany w całości z lodu, zwrócił on uwagę całego świata na niewielki obszar, około 200 km na północ od koła podbiegunowego. Dziś ten lodowy hotel jest jednym z najbardziej znanych hoteli na świecie.

 • Konstrukcja lodowego hotelu to 35 000 m² mieszanki śniegu i lodu – wystarczająco dużo, by stworzyć 700 milionów śnieżnych kul
 • 1000 ręcznie wycinanych kryształów lodu zdobi żyrandole w hotelowym foyer
 • ICEHOTEL dysponuje 300 łóżkami, z czego 150 to łóżka zwykłe, a 150 „zimnych” łóżek wykonanych jest z lodu
 • Średnia temperatura wewnątrz hotelu wynosi -5°C – przez cały rok
 • 546 międzynarodowych artystów pracuje nad projektem hotelu lodowego od 1989 r.

Zrównoważony rozwój i kreatywność definiują lodowy hotel

Ideą ICEHOTELU jest stworzenie artystycznego, wzbogacającego życie miejsca z rzekomo zakazanego surowca, jakim jest lód. W obiekcie chronionym grubymi ścianami z naturalnego kamienia – a zimą dodatkową warstwą śniegu – temperatura wewnętrzna utrzymuje się przez cały rok na stałym poziomie -5°C. Zrównoważony rozwój jest głównym czynnikiem w koncepcji ICEHOTELU – ostatecznie, hotel jest zbudowany w całości z naturalnych materiałów, nie wymaga ogrzewania i jest obsługiwany przez własny system solarny przez całe lato.

System drzwi przesuwnych dla maksymalnych wymagań projektowych

Szklana fasada ICEHOTEL 365 ze szklanymi drzwiami przesuwnymi.

Cichy liniowy napęd drzwi przesuwnych ECdrive oferuje wygodę przy niezliczonych cyklach ruchu.

Od początku istnienia ICEHOTEL jest nie tylko hotelem, ale także wystawą sztuki zapewniającą przestrzeń dla międzynarodowych artystów. ICEHOTEL 365 powstał również z myślą o tym, by lód i kreatywność połączyły się w sztuce. Imponująca półokrągła szklana fasada szwedzkiego dostawcy szkła Norr AB doskonale wpisuje się w niezwykłą architekturę hotelu i przyciąga wzrok. Firma GEZE dostarczyła automatyczne drzwi przesuwne z napędem ECdrive do unikalnej szklanej fasady. Liniowy napęd drzwi przesuwnych ECdrive jest nie tylko niezwykle cichy, lecz także wyjątkowo niezawodny – nawet przy maksymalnej liczbie gości i w warunkach stale niskich temperatur w pobliżu koła podbiegunowego. Oznacza to, że goście, odwiedzający i personel hotelu lodowego korzystają przez cały rok z maksymalnego komfortu dostępu w harmonijnym i nowoczesnym stylu.

System drzwi przesuwnych GEZE ECdrive w ICEHOTEL 365

 • Niezwykle ciche liniowe napędy drzwi przesuwnych
 • Niezawodna technologia i wysoki współczynnik sprawności
 • Funkcjonalność z niezliczonymi cyklami ruchu
 • Inteligentne cyfrowe sterowanie
 • Indywidualne ustawienia parametrów ruchu
 • Zachowanie drzwi dostosowuje się automatycznie do poziomów użytkowania
 • Wersje FR z funkcją wyjścia awaryjnego
 • Współczesny elegancki design