Świeże powietrze dzięki regulacji klimatu wewnętrznego
Współczesny człowiek spędza około dwóch trzecich swojego życia w domu. Jasnym jest, że jakość powietrza w pomieszczeniach ma wielki wpływ na nasze samopoczucie. W celu zapewnienia dobrej jakości powietrza i przyjemnego klimatu wewnętrznego przez cały czas, budynki są coraz częściej wyposażane w inteligentne systemy regulacji klimatu wewnętrznego – dla większego komfortu i lepszej efektywności energetycznej.
Dobry komfort powietrza i ciepła w pomieszczeniach
Ponieważ wszyscy postrzegamy nasze środowisko inaczej, nie ma jednej miary i definicji dobrego samopoczucia. Możliwe jest jednak stworzenie warunków, w których dobrze czuje się większość osób. Przy planowaniu budynków należy wziąć pod uwagę jakość powietrza i komfort termiczny, to znaczy: zawartość CO2, temperaturę, wilgotność i ruch powietrza w pomieszczeniu.
Technologia w tym zakresie jest już dobrze rozwinięta: klimat w pomieszczeniu można monitorować i optymalizować za pomocą czujników i indywidualnie dobieranych ustawień. Celem jest zarówno dobre samopoczucie użytkowników pomieszczenia, jak i minimalizacja zużycia energii. Tak więc dobre samopoczucie i oszczędność energii w zautomatyzowanej formie: kiedy pomieszczenie jest używane, komfort jego użytkowników decyduje o tym, w jaki sposób regulowany jest klimat; kiedy nie jest używane, na pierwszym miejscu znajduje się efektywność energetyczna. Kolejną zaletą jest ochrona materiału budowlanego i struktury budynku, ponieważ unika się uszkodzeń spowodowanych przenikaniem wody deszczowej lub pleśni spowodowanej nadmierną wilgocią.
Panele dotykowe umożliwiają obsługę za pomocą ekranu.
Sterowanie za pomocą czujników dla większego komfortu powietrza
Czujniki mierzą jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń oraz promieniowanie słoneczne, opady, prędkość wiatru i temperaturę na zewnątrz. Ogrzewanie, schładzanie, ochrona przeciwsłoneczna i zautomatyzowane okna są następnie sterowane na podstawie danych z tych czujników. Stężenie CO2 jest najważniejszym wskaźnikiem jakości powietrza w pomieszczeniach. Zawartość CO2 w powietrzu wewnątrz pomieszczeń wzrasta wraz z liczbą osób i czasem ich pobytu, a także intensywnością ich aktywności fizycznej. Im większa zawartość CO2 w pomieszczeniu, tym więcej świeżego powietrza potrzebuje regulator.
Regulatory pokojowe, często również z ekranami dotykowymi, służą jako jednostki obsługowe w poszczególnych pomieszczeniach. Stanowią one interfejs użytkownika do budynku, tzn. użytkownicy mogą sami wybierać temperaturę panującą w pomieszczeniu. Chłodzenie za pomocą systemu klimatyzacji i dopływ świeżego powietrza przez automatyczne okna są ze sobą koordynowane.
Regulacja klimatu wewnętrznego w sali gimnastycznej z naturalną wentylacją © Exorbitart / GEZE GmbH
Możliwość wyboru wentylacji kontrolowanej czasowo i scenariuszy
Regulacja klimatu wewnętrznego umożliwia również sterowanie czasowe funkcjami komfortu, takimi jak automatyczne otwieranie i zamykanie okien, rolet lub żaluzji w określonych porach dnia. Na przykład, intensywna wentylacja, tzw. przewiew świeżego powietrza, może odbywać się przed przyjazdem pierwszych pracowników. Latem, funkcja „wychładzania nocnego” wykorzystuje chłodne nocne i wczesnoporanne powietrze do naturalnego chłodzenia pomieszczeń i tym samym oszczędza koszty energii wykorzystywanej na chłodzenie.
Dodatkowo, dla każdego pomieszczenia można wybrać różne scenariusze lub różne poziomy energii, takie jak komfort, czuwanie, ekonomia (redukcja w nocy) lub ochrona budynku. Scenariusze można przełączać za pomocą programów czasowych, czujników obecności lub przycisków obsługi ręcznej. Dodatkowo można wybrać inne możliwe scenariusze z optymalnymi wartościami oświetlenia, wentylacji i ochrony przeciwsłonecznej, np. spotkania, prezentacje lub prace biurowe.
Komunikacja poprzez magistrale budynku lub radio
Dostępne są różne systemy magistrali (np. KNX lub BACnet), które umożliwiają niezawodną komunikację pomiędzy elementami wykonawczymi i czujnikami. Stosowane są również zdalne rozszerzenia systemu (w tym ZigBee, Z-Wave, EnOcean lub KNX-RF). Umożliwiają one wsteczną automatyzację budynków, bez konieczności stosowania skomplikowanego okablowania.
Charakterystyka systemu regulacji klimatu wewnętrznego
- W zależności od promieniowania słonecznego, opadów atmosferycznych, temperatury, zawartości CO2, wilgotności i obecności, system sterowania dla poszczególnych pomieszczeń określa sposób sterowania poszczególnymi elementami (napędy okienne, żaluzje, ogrzewanie, klimatyzacja itp.).
- Korzystanie z energii słonecznej lub unikanie obciążeń termicznych poprzez działanie promieni słonecznych
- Połączenie systemów sterowania w inteligentny system zwiększa efektywność poszczególnych komponentów. Na przykład, system klimatyzacji uruchamiany jest tylko wtedy, gdy wentylacja naturalna nie jest wystarczająco skuteczna i gdy wszystkie okna są zamknięte – w pełni automatycznie.
- Ochrona zasobów przed wpływami atmosferycznymi: w momencie wykrycia deszczu lub krytycznych warunków wiatrowych okna zamykają się automatycznie.
- Dzięki inteligentnemu systemowi sterowania, okna są na przykład otwarte tylko wtedy, gdy pozwalają na to czynniki zewnętrzne – i gdy jest to pożądane. Oznacza to, że dni, w których zapomina się o oknach i zostawia je otwarte przez całą noc, są już przeszłością.
- Moduły pogodowe szybko zgłaszają informacje o wietrze, opadach lub oblodzeniu i zapewniają cofanie zabezpieczeń przeciwsłonecznych w odpowiednim czasie, aby zapobiec uszkodzeniom.
- Automatyczna wentylacja zapobiega tworzeniu się pleśni, gdy poziom wilgotności jest zbyt wysoki.
- Dobre samopoczucie, komfort termiczny i wydajność dzięki przyjemnym warunkom oświetlenia, jakości i temperaturze powietrza
- Unika się niepotrzebnie silnej wentylacji.
- Tolerancja dla ingerencji użytkownika: użytkownicy mają możliwość zmiany np. temperatury, światła i wentylacji.
System zapewni następnie, że wszystko zostanie przywrócone do stanu pierwotnego, jeśli zapomni o tym użytkownik.
Wentylacja i regulacja klimatu wewnętrznego GEZE
Uzupełnieniem programu napędów okiennych i urządzeń do usuwania dymu i ciepła firmy GEZE jest system regulacji klimatu wewnętrznego GEZE zapewniający kontrolowane naturalne i energooszczędne przewietrzanie. Systemy urządzeń do usuwania dymu i ciepła można rozbudować o czujniki i sterowniki oraz zintegrować z systemami zarządzania budynkiem.
Poprzez moduł interfejsu IQ box KNX, GEZE umożliwia prostą integrację automatycznych napędów okiennych w środowiskach KNX – dla inteligentnej interakcji napędów okiennych i czujników. Inne systemy i napędy obsługujące KNX lub komponenty techniki budynku, jak np. systemy ochrony przeciwsłonecznej, systemy sterowania ogrzewaniem lub klimatyzacją, również można podłączyć do systemu regulacji klimatu wewnętrznego GEZE.
GEZE oferuje wiele możliwości w zakresie automatyzacji elementów klimatu wewnętrznego. Nasze w pełni automatyczne sterowanie jest dopasowane do projektu, niezwykle elastyczne i łatwe do rozbudowy.
Sven Kuntschmann, kierownik segmentu technologii okienDzięki modułowi interfejsu IO 420 wszystkie elementy systemu GEZE stają się „elementami sieci”. Systemy drzwi automatycznych, technologia wentylacji i urządzenia do odprowadzania dymu i ciepła (RWA) oraz systemy bezpieczeństwa można zintegrować z nadrzędną technologią sterowania budynkiem poprzez BACnet w celu zautomatyzowania ich funkcji. W ten sposób GEZE wnosi swój wkład do inteligentnego budynku poprzez inteligentne usieciowienie budynku.
Ponieważ wymagania dotyczące regulacji klimatu wewnętrznego i zaawansowanego sterowania wentylacją są bardzo zróżnicowane, rozwiązania te są indywidualnie projektowane w zależności od budynku. Zespół ds. rozwiązań dla klientów GEZE chętnie służy pomocą przy tworzeniu koncepcji i planowaniu.
Oferta usług i produktów GEZE w zakresie regulacji klimatu wewnętrznego
- Systemy napędowe do przewietrzania i wentylacji
- Rozwiązania wentylacyjne: proste sterowanie otwieraniem/zamykaniem poszczególnych okien lub grup okien aż po kompleksowe sterowanie centralne
- Komfortowe rozwiązania do automatycznej wentylacji w zależności od pogody, temperatury i jakości powietrza
- Proste rozwiązania radiowe dla poszczególnych pomieszczeń, aż po komfortowe systemy sterowania pomieszczeniami/budynkami, sterowane za pomocą nowoczesnego ekranu dotykowego
- Inteligentne centrale oddymiania do urządzeń do usuwania dymu i ciepła umożliwiają również realizację funkcji wentylacyjnych
Przejdź do modułu interfejsu IQ box KNX firmy GEZE
Przejdź do centrali zasilająco-sterującej MBZ 300 N24 firmy GEZE
Przejdź do uniwersalnego napędu łańcuchowego Slimchain firmy GEZE
Przykład systemu: sala gimnastyczna z urządzeniem do usuwania dymu i ciepła i regulacją klimatu wewnętrznego
Schemat regulacji klimatu wewnętrznego w hali sportowej © Elsner Elektronik GmbH / GEZE GmbH
Przykładem jest budynek z różnymi pomieszczeniami: salą gimnastyczną, wejściem, pokojem technicznym, szatniami i prysznicami.
Regulacja klimatu wewnętrznego
- Optymalny klimat wewnętrzny w hali sportowej dla użytkowników hali, ponieważ „świeże” powietrze jest dostarczane w zależności od jakości powietrza (mgła), wilgotności (pot) i temperatury.
- Możliwa jest ingerencja ręczna, jeśli funkcje automatyczne nie odpowiadają potrzebom.
- Podczas deszczu i silnego wiatru, czujnik deszczu/wiatru na dachu automatycznie zamyka wszystkie okna, chroniąc w ten sposób budynek.
- Automatyczna wentylacja zapewnia użytkownikom komfort, zapobiega pleśni i jej wpływowi na zdrowie oraz pozwala uniknąć konieczności przedwczesnej renowacji.
- Automatyczne zamykanie okien poza godzinami pracy chroni przed włamaniem i nie wymaga dodatkowej interwencji dozorcy.
Odprowadzanie dymu i ciepła (RWA) gwarantuje
- ochronę osobistą (utrzymuje drogi ewakuacyjne wolne od dymu)
- ochronę środowiska (zmniejszenie szkód w środowisku poprzez ograniczenie do minimum stosowania środków gaśniczych)
- ochronę mienia (utrzymanie konstrukcji budynku poprzez minimalizację obciążeń termicznych i wentylację pożarową)
- Zmechanizowane naświetla otwierane na zewnątrz zintegrowane są z fasadą sali gimnastycznej.
- Podczas normalnej pracy hala jest automatycznie wentylowana przez naświetla w zależności od temperatury wewnętrznej i zewnętrznej, wilgotności i jakości powietrza (CO2).
- Nadświetla można otwierać lub zamykać ręcznie w oddzielnych grupach za pomocą przycisków przewietrzania.
- Fasada wyposażona jest w żaluzje zaciemniające, które automatycznie wysuwają się w zależności od jasności i położenia słońca, ale nie kolidują z naświetlami.
- W dachu sali gimnastycznej zainstalowane są okna dachowe z napędem silnikowym, które otwierają się w momencie pojawienia się dymu i odprowadzają go z hali (urządzenie do usuwania dymu i ciepła).
- Zasilacz awaryjny (UPS) zapewnia bezpieczne otwieranie urządzeń 230 V (żaluzji) w przypadku pożaru (urządzenie do usuwania dymu i ciepła).
- Drzwi wejściowe do budynku, drzwi łączące z korytarzem i drzwi do sali gimnastycznej służą jako otwory wywiewu (urządzenie do usuwania dymu i ciepła).
- W strefie wejściowej znajdują się okna fasadowe z napędem silnikowym.
- Okna są obsługiwane ręcznie za pomocą przycisków i zamykają się automatycznie najpóźniej poza godzinami pracy.
- W pomieszczeniu technicznym znajduje się okno fasadowe z napędem silnikowym.
- Okno jest obsługiwane ręcznie za pomocą przycisku i zamyka się automatycznie po upływie ustawionego czasu (np. 30 minut).
- W każdej łazience znajdują się dwa naświetla z napędem silnikowym.
- Naświetla sterowane są w zależności od wilgotności i temperatury wewnętrznej i zewnętrznej.
- Okna można również obsługiwać ręcznie za pomocą przycisków.
- Pozwala to uniknąć rozwoju pleśni.
- W każdej szatni znajdują się dwa naświetla z napędem silnikowym.
- Naświetla sterowane są w zależności od jakości powietrza, wilgotności i temperatury wewnętrznej i zewnętrznej.
- Okna można również obsługiwać ręcznie za pomocą przycisków.
Wideo produktowe
Wyszukane rozwiązania z jednego źródła
Regulatory klimatu wewnętrznego GEZE są urządzeniami dostosowanymi do potrzeb klienta, składającymi się z połączonych systemów urządzeń do usuwania dymu i ciepła i wentylacji. Dzięki rozwiązaniom dla klientów firmy GEZE mogą Państwo korzystać z wyszukanych, indywidualnych rozwiązań, które oferują najlepsze bezpieczeństwo i wygodę. A to wszystko z jednego źródła. Państwa osoba kontaktowa odpowie na wszystkie pytania, od pierwszego pomysłu aż do uruchomienia.
- Naturalna wentylacja automatyczna jest bardzo dobrze przyjmowana przez użytkowników końcowych, zwłaszcza jeśli mogą oni reagować ręcznie (np. za pomocą lokalnych przycisków wentylacyjnych).
- Koncepcja wentylacji oparta na wentylacji naturalnej minimalizuje lub eliminuje konieczność planowania szybów wentylacyjnych w budynku. W porównaniu z wentylacją mechaniczną nie są konieczne dodatkowe otwory wentylacyjne w fasadzie, a tym samym nie wpływają na projekt architektoniczny fasady.
- cicha praca (brak odgłosów wentylatora)
- niższe koszty inwestycji, instalacji i konserwacji niż w przypadku systemów wentylacji mechanicznej
- Przyjazne konsultacjom, niezawodne planowanie, skalowalność:
dzięki kompaktowym modułom sterowników napędów można łatwo planować i skalować różne koncepcje wentylacji (indywidualne, grupowe, centralne sterowanie).
Łatwa instalacja, uruchomienie i obsługa
Oferujemy prosty montaż i uruchomienie, np. według schematu i opisu na poszczególnych sterownikach napędów. Ogranicza to źródła błędów i zapewnia szybkie podłączenie. Skalowalność sterowania pozwala na maksymalną elastyczność, a części zamienne można przechowywać w pojeździe serwisowym, ponieważ stosuje się tylko kilka typów sterowania.
Komfort i swoboda
GEZE jest Państwa partnerem na każdym etapie planowania. Od pierwszej konsultacji, poprzez montaż i serwis posprzedażowy. Dzięki naszej specjalistycznej wiedzy branżowej jesteśmy w stanie szybko polecić indywidualne rozwiązania dla danej nieruchomości, ponieważ są one w tym zakresie zazwyczaj bardzo podobne.
Systemy regulacji klimatu wewnętrznego GEZE gwarantują:
Komfort
- możliwość automatycznej wentylacji i ręcznej interwencji
- intuicyjne centralne sterowanie za pomocą nowoczesnego ekranu dotykowego lub po prostu za pomocą lokalnych przycisków (w zależności od rozwiązania)
Swoboda
- „prawdziwie” świeże powietrze
- ręczna interwencja za pomocą przycisku