GEZE - Rauchabzugssicherung bei Umweltbundesamt, Dessau
TSA 160 z IGG
GEZE - Türschließersystem 5000 bei Umweltbundesamt, Dessau
TSA 160 IS

Kolorowy kompleks budynków

Zaprojektowany przez berlińskich architektów Sauerbruch i Hutton budynek administracyjny w Dessau jest jednym z najbardziej oszczędnych biurowców w Niemczech. Rząd Niemiec, będący inwestorem obiektu, określił wyraźne wymagania dotyczące budowy siedziby Federalnej Agencji Ochrony Środowiska - spełnienie wysokich standardów ekologicznych i rozwiązania  przyjazne dla niepełnosprawnych były umieszczone wysoko na liście. Według biura architektonicznego „nowy budynek dla Agencji Ochrony Środowiska jest projektem budowy ekologicznej".

Na byłych terenach przemysłowych, w pobliżu dworca kolejowego powstał czterokondygnacyjny budynek w kształcie litery S, o powierzchni ponad 20.000 metrów kwadratowych. W środku budynku, pod pofałdowanym dachem ze szkła znajduje się ogólnodostępne forum i atrium dla pracowników. Wraz z wolnostojącą kantyną, salą wykładową i dwoma odnowionymi zabytkowymi budynkami  tworzy się koncepcja otwartego zespołu usytuowanego w nowym krajobrazie parkowym.

System całoszklany GEZE przyciąga wzrok
Do tego budynku GEZE dostarczyło produkty funkcjonalne o estetyce dopasowanej do wymagań projektantów. System IGG integruje profile, okucia i szkło. Elementy mechaniki są ukryte między taflami szkła. Nadruki naniesione na krawędziach szkła są wykonane zgodnie z życzeniem zamawiającego i zasłaniają umieszczone między szkłem konstrukcje. Opisane rozwiązanie będzie spełniać najwyższe standardy projektowania, bez utraty różnorodności kombinacji technicznych. W urzędzie d/s ochrony środowiska wyposażono w IGG wszystkie rozwierne drzwi automatyczne. Wejście główne i boczne zdobią cztery drzwi dwuskrzydłowe – nadruki skrzydel są wykonane w jasnym kolorze fasady. Napęd TSA 160 IS zwiększa wygodę przejścia przez drzwi dwuskrzydłowe. Bezpieczeństwa otwierania i zamykania strzegą listwy zabezpieczające i mechanizm regulacji kolejności zamykania. Drogi ewakuacyjne kontroluje centrala TZ 220 KL z programu GEZE Seculogic w połączeniu z automatycznym systemem drzwiowym. Takie rozwiązanie umożliwia przeprowadzenie szybkiej ewakuacji, również osób niepełnosprawnych. Wejście do kantyny i liczne jedno i dwu-skrzydłowe drzwi wewnętrzne w sali wykładowej i pomieszczeniach biurowych zostały również wyposażone w system drzwi przymykowych TSA 160, niekiedy w połączeniu z systemem całoszklanym IGG.

Wentylacja i oddymianie
W kantynie do oddymiania zastosowano napęd łańcuchowy E 660. Obudowa napędu została pomalowana w ciemnoszarym kolorze paneli wentylacyjnych, dzięki czemu napęd nie jest widoczny na tle otoczenia. Wielofunkcyjny napęd E 660 może być również używany do celów przewietrzania. W całym budynku, drzwi do pomieszczeń biurowych są wyposażone w napędy TSA 160 albo w wysokiej jakości samozamykacze TS 5000 albo TS 5000 IS (drzwi dwuskrzydłowe). Do drzwi dwuskrzydłowych zastosowane są również samozamykacze TS 5000 R(IS) z wbudowanym wyłącznikiem dymu.