GEZE - Rettungswegsystem bei Stiftskirche, Stuttgart
GEZE SecuLogic RWS

Pracowicie odnowiony stary klejnot

Cztery lata trwała renowacja kościoła w Stuttgarcie, która kosztowała prawie 14 milionów €. "Stare i nowe dzieła sztuki z powrotem tworzą jedną całość" - tak architekt Bernhard Hirche sformułował swój cel.

Nowy design kościoła powstał z trzech podstawowych elementów: nowe sklepienie, umieszczenie ołtarza w środku kościoła i nowe organy. Przy restauracji kościoła nie należy ukrywać przeszłości, tylko dodać nową powłokę - jak to twierdził Hirche - a znaki świadczące o zniszczeniu powinny w dalszym ciągu pozostać widoczne. Nowy kościół zapewnia odwiedzającym poczucie otwartości i lekkości: stare ciężkie sklepienie  zostało zastąpione  filigranową konstrukcją stalową i szkłem. Nowe witraże i schody do empory ze szkła i stali tworzą  jedną całość wykonaną z różnych materiałów, a tym samym stanowią kontynuację historii budownictwa w okresie 1000 lat.
Biorąc pod uwagę wymogi bezpieczeństwa i normy projektowania, drogi ewakuacyjne zostały wyposażone w system GEZE SecuLogic i w napędy drzwi przymykowych 160 TSA. Automatyczne otwieranie okien we wnętrzu kościoła realizują bezgłośne napędy łańcuchowe E640.