GEZE - Econodrive EL Istanbul Racing Circuit, Türkei
Econodrive EL
GEZE - Türschließer Istanbul Racing Circuit, Türkei
Econodrive EL

GEZE na torze wyścigowym formuły 1

Biuro architektoniczne: Hermann Tilke, Aachen

Od 2005 roku Stambuł jest jednym z gospodarzy Formuły 1. W tym celu przez architektów z Aachen - specjalizujących się w projektowaniu tego rodzaju tras - został opracowany tor wyścigowy. Według Tilke, ważne jest, aby wystrój toru łączył lokalny koloryt z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi. Dlatego orientalne ozdoby sąsiadują z nowoczesną technologią, w tym z produktami  GEZE, takimi jak TS 5000 i automatyczne drzwi przesuwne Econodrive.

Tereny wyścigowe znajdują się w azjatyckiej części Stambułu zajmując 2,2 mln metrów kwadratowych. Długość trasy wynosi około pięciu kilometrów, średnia szerokość od 14 do 21,5 metrów. Długość odcinka prostego od startu do mety wynosi 650 metrów. Tor biegnie wzdłuż  odcinków położonych w dolinie i przez  góry. Ze względu na wysokie wymagania jest nazywany "pompą adrenaliny nad Bosforem“. Istanbul Racing Circuit gościł FIA GP, FIA GP2 i wyścig DTM.

Trybuna główna pomieści 26 250 widzów. Wraz z tymczasową trybuną, trybuny terenowe i obszar wejścia mieszczą nawet do 130.000 widzów. Budynki dla zawodników są podzielone na dwie kondygnacje. Na parterze są dostępne dla zespołów, wyższa kondygnacja jest dodatkową powierzchnią dla widzów o pojemności 5.000 osób. Po obu stronach tych budynków wystają dwie siedmiokondygnacyjne wieże dla VIP-ów.