Obiekt sportowy w Zadar – widok zewnętrzny
Obiekt sportowy Zadar oddymianie GEZE RWA

Mistrzostwa świata w piłce ręcznej w Chorwacji: GEZE też tam jest!

GEZE wyposaża sześć nowych obiektów sportowych w najnowszą technikę 

Od 16 stycznia do 1 lutego 2009 odbywały się w Chorwacji mistrzostwa w piłce ręcznej mężczyzn. Ekscytującą grę z szybkim tempem i na najwyższym poziomie technicznym gwarantowała obecność 24 najlepszych zespołów na świecie.

Budowa sześciu supernowoczesnych obiektów sportowych postawiła wysokie wymagania w zakresie funkcjonalności, bezpieczeństwa i estetyki. GEZE wyposażyło wejścia i drzwi przeciwpożarowe i dymoszczelne w samozamykacze oraz systemy odprowadzania ciepła.

Niezbędna ochrona przeciwpożarowa

W halach sportowych gromadzą się tysiące ludzi. Sytuacja nie do pomyślenia, gdy wybucha pożar i zdezorientowani ludzie gorączkowo szukają w panice możliwości ucieczki. Gdy budynki stoją już w ogniu, po kilku sekundach oznaczenia drogi ewakuacyjnej nie są już rozpoznawalne. Ogień jest zagrożeniem nie tylko z powodu płomieni i wysokiej temperatury, ale przede wszystkim z powodu dymu i toksycznych gazów. Prawie 90% wszystkich ofiar pożarów ucierpiało na skutek dymu, duża część szkód materialnych również jest spowodowana przez dym. Ograniczenie rozprzestrzenianiu się dymu, szczególnie na drogach ewakuacyjnych jest podstawowym warunkiem akcji ratunkowej. W obiektach sportowych w Zagrzebiu, Porecu, Zadarze, Varaždinie, Osijeku i Splicie to ważne zadanie spełnia dostarczony przez GEZE system RWA, który już w początkowej fazie pożaru odprowadza dym za pomoca inteligentnych okien oddymiających. Urządzenia te stanowią istotny element prewencyjnej ochrony przeciwpożarowej.

Działanie oddymiania grawitacyjnego

Oddymianie grawitacyjne wykorzystuje zasadę wyporu termicznego - z wlotami powietrza w dolnej części budynku, na przykład poprzez drzwi i okna oraz wylotami powietrza w górnej części budynku i w dachu. Warstwa dymu znajduje się powyżej pewnej stabilnej granicy umieszczonej powyżej ciągów pieszych. Poniżej tej granicy znajduje się strefa niezadymiona, powyżej strefa czarnego, toksycznego dymu, który gęstnieje podczas trwania pożaru. Za pomocą oddymiania grawitacyjnego RWA dym z górnej warswy będzie usuwany bezpośrednio na zewnątrz dzięki zasadzie wyporności już w fazie rozwoju pożaru.

Otwory oddymiające GEZE wkomponowane w architekturę

Otwory odpowietrzające w fasadach, wykonane jako okna o różnych kształtach są wyposażone w eleganckie i dopracowane napędy wrzecionowe GEZE RWA E 250 albo łańcuchowe E 820, E 860, dobrane odpowiednio do wagi i wielkości  okna. Są one stosowane w celu usuwania dymu w razie pożaru, a także do codziennej wentylacji. Urządzenia RWA są zasilane przez centrale typu E 260 , które w przypadku awarii zasilania przez 72 godziny podtrzymują swoją gotowość do dzialania. Elemety sterujące – czujki dymu, temperatury, czujka pogodowa – wysyłają do "mózgu" systemu RWA sygnały i komunikaty umożliwiające skuteczne i bezpieczne oddymianie i przewietrzanie.

Technika drzwiowa GEZE – bezpieczeństwo dla zawodników i widzów

Drzwi wejściowe i drzwi przeciwpożarowe są wyposażone w samozamykacze GEZE, które charakteryzuje m.in jednolity design. Przykładowo na drzwiach przeciwpożarowych dwuskrzydłowych są zainstalowane samozamykacze TS 5000 E-ISM z elektromechaniczną blokadą położenia otwarcia i regulacją kolejności zamykania. Rozwiązanie takie zapewnia w przypadku pożaru skuteczne, absolutnie szczelne zamykanie drzwi i zapobiega przechodzeniu dymu i ognia przez granice stref pożarowych. Komfort i bezpieczeństwo przejścia uzyskuje się również dzięki regulacji kąta podtrzymania otwarcia w zakresie 80 ° - 130 °. W przypadku pożaru odcięcie zasilania powoduje  zamknięcie skrzydeł drzwi.

Systemy zamykania drzwi zastosowane w obiekcie sportowym ponownie uzasadniły zasłużoną opinię GEZE jako dostawcy kompleksowego wyposażenia budynku – całościowo - od projektu do realizacji.