Studia przypadków

Zdalne mechanizmy podtrzymania położenia otwarcia GEZE wykorzystane przy renowacji budynku

Prace w budynkach historycznych obejmują zazwyczaj również kompleksowe okablowanie w przypadku rozwiązań przeciwpożarowych, takich jak sufitowe czujniki dymu. Nasza unikalne, sprawdzone w praktyce, zdalne rozszerzenie systemu FA GC 170 dla mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia, które zostało już z powodzeniem wykorzystane przy przebudowie i modernizacji zabytkowej siedziby stowarzyszenia zawodowego przemysłu metalowego w Dortmundzie, stanowi idealną alternatywę bezprzewodową.

Zalety zdalnego rozszerzenia systemu dla mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia FA GC 170:

 • nie ma potrzeby prowadzenia przewodów do czujek sufitowych
 • bez konieczności układania oddzielnych kabli, bez konieczności przebijania ścian
 • proste doposażanie
 • oszczędność pracy i kosztów
 • idealne rozwiązanie dla zabytkowych budynków i/lub w przypadkach, gdy zmiany konstrukcyjne nie są wykonalne/nie są pożądane
 • Pewność planowania: zmiana koncepcji ochrony przeciwpożarowej i zmiana sposobu użytkowania drzwi
 • elastyczna konstrukcja systemu dla określonych warunków konstrukcyjnych: badane zgodnie z europejską normą DIN EN 54 25 dotyczącą instalacji sygnalizacji przeciwpożarowej
 • Zdalne rozszerzenie systemu z ogólnym pozwoleniem budowlanym (DIBt) dla mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia GEZE
 • wymagający niewielkiej obsługi: 5-letnia żywotność baterii

Modernizacja zabytkowej willi Gründerzeit

Siedziba stowarzyszenia zawodowego przemysłu metalowego w Dortmundzie znajduje się w zabytkowej  willi w stylu klasycznym. Praca wykonana w murowanym budynku, wspomnienie „starych dobrych czasów”, jest bardzo istotna i dotyka najważniejszych tematów stojących przed naszym nowoczesnym środowiskiem pracy. Budynek został wybudowany w 1894 roku w okresie szybkiej ekspansji przemysłowej w Niemczech. Ozdobna fasada, sklepione wejście z umieszczonym nad nim wykuszem i wysokimi sufitami cechowały pierwszą „willę przemysłowców”, która została zbudowana w zamożnej dzielnicy Prinz-Friedrich-Karl-Strasse, założonej około 1900 roku. Dziś ten miejski pałac jest obiektem zabytkowym – i w związku z tym stanowi wyzwanie w zakresie prac konserwacyjnych, remontowych i modernizacyjnych.

Większa wygoda dzięki nowym systemom drzwi i optymalnej ochronie przeciwpożarowej

Zestaw do zdalnego rozszerzenia systemu FA GC 170, idealne rozwiązanie dla zabytkowych budynków.

Zestaw do zdalnego rozszerzenia systemu FA GC 170, idealne rozwiązanie dla zabytkowych budynków. © Annika Feuss / GEZE GmbH

„Rezydencja” stowarzyszenia zawodowego nie była już w stanie sprostać wymogom nowoczesnej technologii i użytkowania. Projekt renowacji i modernizacji ożywił około 20 pomieszczeń tego trzykondygnacyjnego biurowca. Technika drzwiowa GEZE sprawia, że są one jeszcze bardziej warte zamieszkania, ponieważ oferują użytkownikom i odwiedzającym nowoczesny komfort i optymalne bezpieczeństwo, przy zachowaniu koniecznej ochrony przeciwpożarowej.

Nowa koncepcja ochrony przeciwpożarowej z automatycznymi drzwiami przeciwpożarowymi

Ponieważ budynek miał być wykorzystywany do nowych celów, przebudowa wymagała ponownego przemyślenia koncepcji ochrony przeciwpożarowej dla dróg ratunkowych i zamknięć przeciwpożarowych. Aby stworzyć pożądany komfort przechodzenia i otwartą atmosferę, nowe drzwi przeciwpożarowe musiały pozostać otwarte przy użyciu urządzeń podtrzymujących otwarcie w ciągu dnia – ale musiały zamykać się automatycznie w sytuacjach awaryjnych. Wszystko to umożliwiają mechanizmy podtrzymania położenia otwarcia: automatyczne urządzenia podtrzymujące otwarcie drzwi utrzymują drzwi przeciwpożarowe w położeniu otwartym do momentu ich ręcznego zamknięcia lub – w przypadku pożaru – do momentu bezpiecznego zamknięcia przez zwolnienie wyłącznika dymowego.

Większe bezpieczeństwo i komfort przechodzenia dzięki dźwigniom i mechanizmom podtrzymania położenia otwarcia GEZE

Niezawodna ochrona przeciwpożarowa i dostępność dla zamknięć przeciwpożarowych z automatycznymi i ręcznymi systemami drzwi rozwieranych:

 • otwarte i dostępne podczas codziennej eksploatacji, dzięki automatycznym urządzeniom podtrzymującym otwarcie i dźwigniom
 • samoczynne zamykanie drzwi przeciwpożarowych i dymoszczelnych w przypadku pożaru

Przebudowa budynków historycznych stanowi wyzwanie

Zestaw do zdalnego rozszerzenia systemu FA GC 170 umożliwia elastyczne projektowanie systemu w szczególnych warunkach konstrukcyjnych.

Zestaw do zdalnego rozszerzenia systemu FA GC 170 umożliwia elastyczne projektowanie systemu w szczególnych warunkach konstrukcyjnych. © Annika Feuss / GEZE GmbH

W trakcie przebudowy szybko pojawiło się pytanie: jak najlepiej spełnić specjalne wymagania stawiane drzwiom przeciwpożarowym z mechanizmem podtrzymania położenia otwarcia w tej zabytkowej architektonicznej perle? Ze względu na wysokie stropy i przestrzeń pomiędzy nadprożem a sufitem znacznie przekraczającą jeden metr, po obu stronach drzwi potrzebne były dodatkowe sufitowe czujniki dymu. W takiej sytuacji dodatkowe prowadnice kablowe w suficie są zazwyczaj nieuniknione. Użytkownicy budynków, konstruktorzy drzwi i planiści stanęli zatem przed trudnym zadaniem, pozwalającym na pozostawienie historycznych stropów – z których część ma nietknięte belki.

© GEZE GmbH

Rozwiązanie: zdalne rozszerzenie systemu dla mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia

Zdalne rozszerzenie systemu GEZE FA GC 170 ma tę ogromną zaletę, że nie wymaga żadnych dodatkowych kabli. Połączenia kablowe między czujnikami ościeżnicowymi i sufitowymi i/lub ręcznymi przełącznikami zwalniającymi są zbędne, co znacznie ułatwia instalację, modernizację i przebudowę.

Prosta instalacja zdalnego rozszerzenia systemu dla mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia

Firma GEZE Service z łatwością zamontowała na suficie dodatkowe czujki pożarowe niezbędne do ochrony przeciwpożarowej. Wszystkie elementy zdalnego rozszerzenia systemu FA GC 170 dla mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia zostały podłączone do istniejących systemów samozamykaczy za pomocą modułu radiowego. FA GC 170 jest zatem optymalnym rozwiązaniem uzupełniającym: sufitowe czujniki dymu i urządzenia wyzwalające mogą być również podłączane bez okablowania do modułu radiowego na czujnikach ościeżnicowych pozostałych zamknięć przeciwpożarowych w budynku – bez konieczności wykonywania kosztownych prac budowlanych związanych z okablowaniem.

Przejdź do Wireless KIT FA GC 170

Montaż drzwi przeciwpożarowych nie mógł być prostszy lub szybszy. Wymagały one również ogólnej dostępności i w razie potrzeby stałego otwarcia. Dzięki zastosowaniu zdalnego mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia GEZE nie było konieczności przebijania ścian w celu doprowadzenia kabli do dodatkowych sufitowych czujników dymu, czego wymagały wysokie sufity. Udało nam się pozostawić konstrukcję zabytkowego budynku w nienaruszonym stanie, zastosować bezpieczny i zatwierdzony system, a także zaoszczędzić wysiłek i koszty.

Gerhard Kämper, technik wewnętrzny i współorganizator przebudowy

Sprawdzone pod względem zgodności z normą DIN zdalne rozszerzenie systemu z ogólnym pozwoleniem budowlanym

Zdalne rozszerzenie systemu dla mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia FA GC 170

Zdalne rozszerzenie systemu dla mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia FA GC 170

Oferujemy unikalne rozwiązanie dla mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia z elementami radiowymi, przetestowane zgodnie z europejską normą DIN EN 54 25 dotyczącą instalacji sygnalizacji przeciwpożarowej. Dzięki innowacyjnemu zdalnemu rozszerzeniu systemu GEZE z ogólnym pozwoleniem budowlanym (DIBt) dla mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia GEZE, można było uniknąć rozwiązań alternatywnych, bądź takich które nie spełniały wytycznych i zatwierdzeń, a także związanych z projektem, kosztownych i czasochłonnych procesów zatwierdzania i uzyskiwania pozwoleń.

Gwarancje zdalnego rozszerzenia systemu dla mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia FA GC 170:

 • badanie zgodnie z europejską normą DIN EN 54 25 dotyczącą instalacji sygnalizacji przeciwpożarowej
 • zdalne rozszerzenie systemu z ogólnym pozwoleniem budowlanym (DIBt) dla mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia GEZE
 • niskie koszty utrzymania, dzięki długiej żywotności baterii wynoszącej osiem lat

Indywidualne koncepcje serwisowe dla systemów samozamykaczy i ochrony przeciwpożarowej

Jest jedna kluczowa kwestia, która sprawiła, że w GEZE mogliśmy w znacznym stopniu przyczynić się do zapewnienia optymalnych rozwiązań ochrony przeciwpożarowej i dymoszczelnej: utrzymywanie stałego kontaktu z naszymi klientami i partnerami. Wspólnie prowadzimy stały dialog na temat wyzwań związanych z nadchodzącymi i przyszłymi projektami, dzięki czemu możemy od samego początku wnosić naszą wiedzę i doświadczenie w zakresie różnych typów budynków i ich zastosowań – a tym samym dostarczać najlepsze rozwiązania.

Wspólna praca w celu połączenia wiedzy specjalistycznej i znalezienia optymalnych rozwiązań

Zaangażowaliśmy wszystkie mechanizmy już od najwcześniejszego etapu projektu. Dzięki temu żadne wymagania ani problemy nie zostały pominięte, żaden inspirujący pomysł nie został zignorowany, a procesy mogły przebiegać. Dla tego historycznego budynku z jego specyficznymi uwarunkowaniami współpracowaliśmy z ekspertami ds. drzwi firmy Dömer Metallbau GmbH w Nordwalde w celu wdrożenia ręcznych i automatycznych drzwi przeciwpożarowych oraz zdalnego rozszerzenia systemu mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia z bezprzewodowymi czujnikami.

Kompleksowa obsługa systemów drzwiowych GEZE

Nasz serwis nie kończy się na dostawie zdalnego rozszerzenia systemu: wspieramy dostępne drzwi przeciwpożarowe i urządzenia podtrzymujące otwarcie drzwi przez cały okres ich eksploatacji, zapewniając serwis i utrzymanie w należytym stanie wszystkich komponentów.

GEZE oferuje swój „kompleksowy, bezproblemowy pakiet” dla wszystkich systemów samozamykaczy, zapewniając

 • stale wysoką dostępność
 • niezawodną obsługę
 • utrzymanie wartości i wydłużony czas użytkowania

Produkty GEZE w „willi przemysłowców” w Dortmundzie

 • Ręczne i automatyczne drzwi rozwierane z wyłącznikiem dymowym (zintegrowanym i niewidocznym): samozamykacze TS 5000 i systemy obsługi drzwi rozwieranych Slimdrive EMD-F/R
 • Zdalne rozszerzenie systemu FA GC 170 – elementy na drzwi: moduł radiowy 1 GC 171 dla bezprzewodowej komunikacji oraz sufitowa radiowa czujka dymu 2 GC 172