Studia przypadków

Zestaw zdalnego rozszerzenia systemu FA GC 170 do mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia pozwala oszczędzić czas i pieniądze

Nie ma co do tego żadnych wątpliwości: ustanowienie połączeń bezprzewodowych między sufitowymi czujkami pożarowymi i przyciskami zwalniającymi pozwala oszczędzić czas i pieniądze, a do tego jest bardzo proste. W efekcie unika się pracochłonnego procesu kładzenia ukrytych kanałów kablowych, co czasami jest wręcz niemożliwe ze względu na warunki zabudowy, na przykład w przypadku zabytkowych budynków.

Adnan Alcan z doświadczenia wie, jak wygodny i prosty jest montaż zdalnego rozszerzenia systemu GEZE FA GC 170 do mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia. Będąc Młodszym Kierownikiem Projektu w Glas Seele, firmie specjalizującej się w konstrukcjach szklanych i metalowych z siedzibą w Neusäss w pobliżu Augsburga w Niemczech, montował już moduły radiowe do mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia GEZE w licznych projektach i łączył je z różnymi komponentami bezprzewodowymi, takimi jak przyciski zwalniające, czujniki temperatury i czujniki dymu.

Wireless Kit FA GC 170

Wireless Kit FA GC 170

Panie Adnanie, ma Pan spore doświadczenie w montażu zestawu bezprzewodowego FA GC 170, prawda?

W tym roku montowałem zestaw bezprzewodowy w centrum handlowym w Ratyzbonie, domu dla osób starszych w Königsbrunn i w kilku szkołach. Kolejne projekty już czekają. Nadal będziemy używać i polecać zestaw bezprzewodowy GEZE, szczególnie że według mojej najlepszej wiedzy żaden inny producent nie dysponuje porównywalnymi zestawami.

Czy może nam Pan dać przykład sytuacji, w której zestaw zdalnego rozszerzenia dla komponentów bezprzewodowych okazał się wyjątkowo pomocny?

Sufity w domu dla osób starszych w Königsbrunn były wyższe niż oryginalnie zaprojektowano, dlatego w celu spełnienia wymogów bezpieczeństwa pożarowego konieczny był montaż dodatkowych czujników sufitowych. Modernizacja budynku z użyciem przewodowych sufitowych czujników dymu byłaby dość skomplikowana, a przede wszystkim kosztowna, ponieważ musielibyśmy zamontować dodatkowe kanały kablowe pod tynkami. Właśnie w tym przypadku mogliśmy bardzo łatwo zastosować dodatkowe sufitowe radiowe czujki dymu, ponieważ moduł radiowy GEZE obsługuje do 6 urządzeń.

Montaż zestawu zdalnego rozszerzenia systemu GEZE FA GC 170 do mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia

Zdalne rozszerzenie systemu GEZE FA GC 170 do mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia można zamontować ręcznie w kilku prostych etapach. © GEZE GmbH

Czy w praktyce wystarcza możliwość podłączenia 6 urządzeń bezprzewodowych? Czy widzi Pan potrzebę podłączania większej liczby urządzeń?

Według mojego doświadczenia nie potrzeba więcej. Nawet w najbardziej ekstremalnych przypadkach nie trzeba podłączać więcej niż 6 urządzeń – 4 czujniki sufitowe i 2 przełączniki. Jeśli potrzeba podłączyć więcej urządzeń, inne kwestie będą dla klienta dużo większym utrudnieniem.

Zestaw bezprzewodowy FA GC 170 umożliwia również instalację mieszaną zarówno połączeń bezprzewodowych, jak i przewodowych. Czy ma Pan doświadczenie z takimi instalacjami? Jeśli tak, jakie były okoliczności?

W jednym z projektów klient wymagał montażu czujników sufitowych do ochrony przeciwpożarowej. Problem w tym, że wymagane kanały kablowe prowadzące do sufitu zostały całkowicie pominięte w projekcie. Przewidziano jedynie kanały kablowe dla przycisków zwalniających. W takim przypadku możliwość bezprzewodowego połączenia czujników sufitowych do mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia GEZE była idealnym rozwiązaniem. Alternatywą było pracochłonne wycinanie i prowadzenie przewodów pod tynkiem, co zajęłoby dużo czasu, wymagałoby wiele pracy i spowodowałoby wzrost kosztów. Zdalne rozszerzenie systemu pozwoliło uniknąć tych dodatkowych kosztów. Wywarło to na kliencie ogromne wrażenie i uspokoiło go.

Konfiguracja różnych komponentów bezprzewodowych zestawu zdalnego rozszerzenia systemu GEZE FA GC 170 do mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia

Dzięki ustawieniom fabrycznym konfiguracja komponentów bezprzewodowych jest prosta i nieskomplikowana. © GEZE GmbH

Czy montaż zestawu FA GC 170 zawsze przebiega bezproblemowo czy pojawiły się jakieś trudności?

Jak na razie nie było żadnych problemów. Standardowy tryb pracy jest niezwykle prosty w konfiguracji, jeśli tylko przestrzega się instrukcji. Choć przyznam, że zajęło mi chwilę, gdy pierwszy raz montowałem system mieszany z komponentami przewodowymi i bezprzewodowymi. Ale taka instalacja też jest prosta. Montaż można przeprowadzić tylko w jeden sposób, więc nie da się popełnić większego błędu.

Czy podłączanie i konfiguracja różnych komponentów bezprzewodowych przysparza trudności?

Nie, w żadnym wypadku. Konfiguracja fabryczna powoduje, że komponenty można bardzo łatwo podłączyć i skonfigurować: wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, zaczekać, aż zaświeci się lampka sygnalizacyjna i gotowe. Zupełnie jak malowanie obrazów po numerach.

To świetne rozwiązanie, banalne w konfiguracji i niebywale przydatne dla klientów, którzy nie chcą prowadzić przewodów lub nie mają po prostu takiej możliwości. Ale kto w ogóle decyduje się na utrudnienia związane z kanałami kablowymi?

Adnan Alcan, Młodszy Kierownik Projektu z firmy Glas Seele, specjalizującej się w konstrukcjach szklanych i metalowych
Zdobywca nagrody German Design Award: zdalne rozszerzenie systemu FA GC 170

Zdobywca nagrody German Design Award: zdalne rozszerzenie systemu FA GC 170

Jak podsumowałby Pan zdalne rozszerzenie systemu FA GC 170 do mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia?

To świetne rozwiązanie, banalne w konfiguracji i niebywale przydatne dla klientów, którzy nie chcą prowadzić przewodów lub nie mają po prostu takiej możliwości. Ale kto w ogóle decyduje się na utrudnienia związane z kanałami kablowymi?

Przegląd zalet zestawu zdalnego rozszerzenia systemu FA GC 170

  • Bezprzewodowe łączenie czujników sufitowych i przycisków zwalniających ze wszystkimi mechanizmami podtrzymania położenia otwarcia GEZE
  • Rozwiązanie nie wymaga pracy i poświęcania czasu na prowadzenie i ukrywanie przewodów, dlatego jest idealne w przypadku zabytkowych budynków i wyjątkowo proste przy pracach modernizacyjnych
  • Badane zgodnie z europejską normą DIN EN 54-25 dotyczącą instalacji sygnalizacji przeciwpożarowej
  • Ogólne pozwolenie budowlane
  • Niewielkie wymagania dotyczące konserwacji

Aby sprawdzić, jak łatwo zamontować i skonfigurować zestaw zdalnego rozszerzenia systemu FA GC 170, zobacz poniższy film