Studia przypadków

Zestaw zdalnego rozszerzenia systemu FA GC 170 do mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia pozwala oszczędzić czas i pieniądze

Nie ma co do tego żadnych wątpliwości: ustanowienie połączeń bezprzewodowych między sufitowymi czujkami pożarowymi i przyciskami zwalniającymi pozwala oszczędzić czas i pieniądze, a do tego jest bardzo proste. W efekcie unika się pracochłonnego procesu kładzenia ukrytych kanałów kablowych, co czasami jest wręcz niemożliwe ze względu na warunki zabudowy, na przykład w przypadku zabytkowych budynków.

Adnan Alcan z doświadczenia wie, jak wygodny i prosty jest montaż zdalnego rozszerzenia systemu GEZE FA GC 170 do mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia. Będąc Młodszym Kierownikiem Projektu w Glas Seele, firmie specjalizującej się w konstrukcjach szklanych i metalowych z siedzibą w Neusäss w pobliżu Augsburga w Niemczech, montował już moduły radiowe do mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia GEZE w licznych projektach i łączył je z różnymi komponentami bezprzewodowymi, takimi jak przyciski zwalniające, czujniki temperatury i czujniki dymu.

Wireless Kit FA GC 170

Wireless Kit FA GC 170

Panie Adnanie, ma Pan spore doświadczenie w montażu zestawu bezprzewodowego FA GC 170, prawda?

W tym roku montowałem zestaw bezprzewodowy w centrum handlowym w Ratyzbonie, domu dla osób starszych w Königsbrunn i w kilku szkołach. Kolejne projekty już czekają. Nadal będziemy używać i polecać zestaw bezprzewodowy GEZE, szczególnie że według mojej najlepszej wiedzy żaden inny producent nie dysponuje porównywalnymi zestawami.

Czy może nam Pan dać przykład sytuacji, w której zestaw zdalnego rozszerzenia dla komponentów bezprzewodowych okazał się wyjątkowo pomocny?

Sufity w domu dla osób starszych w Königsbrunn były wyższe niż oryginalnie zaprojektowano, dlatego w celu spełnienia wymogów bezpieczeństwa pożarowego konieczny był montaż dodatkowych czujników sufitowych. Modernizacja budynku z użyciem przewodowych sufitowych czujników dymu byłaby dość skomplikowana, a przede wszystkim kosztowna, ponieważ musielibyśmy zamontować dodatkowe kanały kablowe pod tynkami. Właśnie w tym przypadku mogliśmy bardzo łatwo zastosować dodatkowe sufitowe radiowe czujki dymu, ponieważ moduł radiowy GEZE obsługuje do 6 urządzeń.

© GEZE GmbH

Montaż zestawu zdalnego rozszerzenia systemu GEZE FA GC 170 do mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia

Zdalne rozszerzenie systemu GEZE FA GC 170 do mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia można zamontować ręcznie w kilku prostych etapach. © GEZE GmbH

Czy w praktyce wystarcza możliwość podłączenia 6 urządzeń bezprzewodowych? Czy widzi Pan potrzebę podłączania większej liczby urządzeń?

Według mojego doświadczenia nie potrzeba więcej. Nawet w najbardziej ekstremalnych przypadkach nie trzeba podłączać więcej niż 6 urządzeń – 4 czujniki sufitowe i 2 przełączniki. Jeśli potrzeba podłączyć więcej urządzeń, inne kwestie będą dla klienta dużo większym utrudnieniem.

Zestaw bezprzewodowy FA GC 170 umożliwia również instalację mieszaną zarówno połączeń bezprzewodowych, jak i przewodowych. Czy ma Pan doświadczenie z takimi instalacjami? Jeśli tak, jakie były okoliczności?

W jednym z projektów klient wymagał montażu czujników sufitowych do ochrony przeciwpożarowej. Problem w tym, że wymagane kanały kablowe prowadzące do sufitu zostały całkowicie pominięte w projekcie. Przewidziano jedynie kanały kablowe dla przycisków zwalniających. W takim przypadku możliwość bezprzewodowego połączenia czujników sufitowych do mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia GEZE była idealnym rozwiązaniem. Alternatywą było pracochłonne wycinanie i prowadzenie przewodów pod tynkiem, co zajęłoby dużo czasu, wymagałoby wiele pracy i spowodowałoby wzrost kosztów. Zdalne rozszerzenie systemu pozwoliło uniknąć tych dodatkowych kosztów. Wywarło to na kliencie ogromne wrażenie i uspokoiło go.

© GEZE GmbH

Konfiguracja różnych komponentów bezprzewodowych zestawu zdalnego rozszerzenia systemu GEZE FA GC 170 do mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia

Dzięki ustawieniom fabrycznym konfiguracja komponentów bezprzewodowych jest prosta i nieskomplikowana. © GEZE GmbH

Czy montaż zestawu FA GC 170 zawsze przebiega bezproblemowo czy pojawiły się jakieś trudności?

Jak na razie nie było żadnych problemów. Standardowy tryb pracy jest niezwykle prosty w konfiguracji, jeśli tylko przestrzega się instrukcji. Choć przyznam, że zajęło mi chwilę, gdy pierwszy raz montowałem system mieszany z komponentami przewodowymi i bezprzewodowymi. Ale taka instalacja też jest prosta. Montaż można przeprowadzić tylko w jeden sposób, więc nie da się popełnić większego błędu.

Czy podłączanie i konfiguracja różnych komponentów bezprzewodowych przysparza trudności?

Nie, w żadnym wypadku. Konfiguracja fabryczna powoduje, że komponenty można bardzo łatwo podłączyć i skonfigurować: wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, zaczekać, aż zaświeci się lampka sygnalizacyjna i gotowe. Zupełnie jak malowanie obrazów po numerach.

To świetne rozwiązanie, banalne w konfiguracji i niebywale przydatne dla klientów, którzy nie chcą prowadzić przewodów lub nie mają po prostu takiej możliwości. Ale kto w ogóle decyduje się na utrudnienia związane z kanałami kablowymi?

Adnan Alcan, Młodszy Kierownik Projektu z firmy Glas Seele, specjalizującej się w konstrukcjach szklanych i metalowych
Zdobywca nagrody German Design Award: zdalne rozszerzenie systemu FA GC 170

Zdobywca nagrody German Design Award: zdalne rozszerzenie systemu FA GC 170

Jak podsumowałby Pan zdalne rozszerzenie systemu FA GC 170 do mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia?

To świetne rozwiązanie, banalne w konfiguracji i niebywale przydatne dla klientów, którzy nie chcą prowadzić przewodów lub nie mają po prostu takiej możliwości. Ale kto w ogóle decyduje się na utrudnienia związane z kanałami kablowymi?

Przegląd zalet zestawu zdalnego rozszerzenia systemu FA GC 170

  • Bezprzewodowe łączenie czujników sufitowych i przycisków zwalniających ze wszystkimi mechanizmami podtrzymania położenia otwarcia GEZE
  • Rozwiązanie nie wymaga pracy i poświęcania czasu na prowadzenie i ukrywanie przewodów, dlatego jest idealne w przypadku zabytkowych budynków i wyjątkowo proste przy pracach modernizacyjnych
  • Badane zgodnie z europejską normą DIN EN 54-25 dotyczącą instalacji sygnalizacji przeciwpożarowej
  • Ogólne pozwolenie budowlane
  • Niewielkie wymagania dotyczące konserwacji

Aby sprawdzić, jak łatwo zamontować i skonfigurować zestaw zdalnego rozszerzenia systemu FA GC 170, zobacz poniższy film