Kontrola wstępu – bezpieczne zarządzanie maksymalną liczbą osób w zamkniętych przestrzeniach

Górne ograniczenia liczby osób w pomieszczeniu narzucane przez rząd zrodziły nowe pytania, z którymi zmagają się zarządcy ogólnodostępnych budynków. W jaki sposób można zapewnić, że ludzie będą czekać na zewnątrz, ponieważ w obszarze wewnętrznym znajduje się już maksymalna liczba osób? Jak automatyczny system może precyzyjnie informować o tym, że do budynku znowu można wchodzić?

Kontrolowanie przejść i grup osób

Przepływ klientów w centrach handlowych jest częściowo kontrolowany przez systemy drzwiowe.

System drzwi automatycznych w centrum handlowym Akbati w Stambule, Turcja © Tarık Kaan Muşlu / GEZE GmbH

Kontrola przepływu klientów i koncepcje rozdzielania osób w budynkach użytku publicznego od zawsze odgrywają ważną rolę dla użytkowników. Pandemia koronawirusa jeszcze bardziej uwydatniła te kwestie, ponieważ kontrola przepływu klientów obejmuje analizę liczby klientów i dróg, którymi się poruszają, oraz odpowiednie kierowanie nimi i kontrolowanie ich. System kontroli przepływu osób zarządza dostępem do budynków – nawet przy dużej liczbie ludzi. Często funkcję tę pełnią specjalne systemy oddzielania osób, jak na przykład krzyżaki obrotowe czy drzwi karuzelowe. Głównym zadaniem systemów oddzielania osób jest nadzorowanie tego, aby uprawnione osoby mogły wejść do budynku lub pomieszczenia w sposób kontrolowany i bezpieczny.

Spowolnienie przepływu dla lepszej atmosfery zakupów

Koncepcje kontroli przepływu klientów i rozdzielania ich polegają na zapewnianiu klientom i odwiedzającym miejsca: na przykład drzwi karuzelowe w strefach wejścia na lotniska, do sklepów lub centrów handlowych spowalniają wchodzenie ludzi do środka, zapewniając ciągły przepływ odwiedzających. Jeśli na przykład w jednym momencie do centrum handlowego weszłoby dużo osób, tworzyłyby się okresowe zatory, wpływające na atmosferę zakupów. W takich przypadkach system oddzielania osób umożliwia klientowi samodzielne wejście do danej przestrzeni, nie będąc w bliskim otoczeniu wielu osób, dzięki czemu można wygodniej i bardziej komfortowo zobaczyć ofertę sklepu. Systemy te są często łączone z technologiami liczenia osób, ale najczęściej stosowane są wyłącznie ze względów statystycznych w celu optymalizacji przepływu klientów. Dla sklepów ważne są następujące informacje: Ilu klientów wchodzi do sklepu i w jakich porach? Jakimi drogami poruszają się klienci i w jakich porach? Jednak wiele z tych systemów nie zapewnia funkcji kontroli wstępu przez samoczynne zamykanie drzwi po osiągnięciu określonej liczby odwiedzających.

Czy można wejść? Możliwość wejścia sprawdzana jest za pomocą tradycyjnej metody kontroli wstępu

Przyjazny personel recepcji, elegancka obsługa teatru i umięśnieni ochroniarze to znajomy widok. Czasami kontrola wstępu nadal jest zadaniem wykonywanym ręcznie. Ponieważ najczęściej dotyczy uprzywilejowania lub usługi, dostęp musi być ograniczony tylko do uprawnionych osób. Lecz w szerszym kontekście kontrola uprawnienia coraz częściej realizowana jest przez cyfrowe systemy kontroli dostępu, jak na przykład na wejściach na stadiony lub lotniska. Przykładowo w przeszłości zarządzanie dostępem ukierunkowane na zachowanie odległości między ludźmi lub ograniczenie liczby osób do liczby określonej przepisami w celu zapobiegania infekcjom wirusowym nie było ważne. Głównym zadaniem systemu jest bezpieczna i szybka kontrola upoważnienia dostępu. Drzwi otwierają się po pomyślnym wyniku kontroli.

Połączenie kontroli i upoważnienia: kreatywność podąża za nową potrzebą

W celu ograniczenia liczby osób w sklepie lub centrum handlowym wiele przedsiębiorstw wykorzystuje klasyczne elementy kontroli wstępu. Często dodatkowy personel przy wejściach liczy, ile osób znajduje się w budynku. Jeśli klient wyjdzie ze sklepu, inny klient może wejść – to ogólnie rzecz ujmując pracochłonne zajęcie, które jest obarczone ryzykiem popełnienia błędu. Niektórzy zarządcy sklepów używają ograniczonej liczby wózków lub koszyków na zakupy w celu kontrolowania liczby osób. Czasami polegają na samodzielnie zbudowanych systemach sygnalizatorów świetlnych, które pokazują, czy aktualnie wejście do sklepu jest możliwe.

GEZE Counter – profesjonalne rozwiązanie cyfrowej kontroli wstępu

GEZE Counter to nasze rozwiązanie, które intuicyjnie łączy możliwości kontroli uprawnienia i przepływu klientów. Połączenie systemu GEZE Counter z konwencjonalnymi funkcjami drzwi sklepowych umożliwia skuteczną kontrolę przepływu klientów i jednocześnie uniemożliwia dostęp po osiągnięciu określonego limitu osób. Pozwala to sklepom stosować się do wytycznych, na przykład w czasie trwania pandemii koronawirusa, przy jednoczesnym pełnym skupieniu się na czynnościach związanych z prowadzeniem swojej działalności.

Korzyści systemu GEZE Counter

 • Wykorzystanie drzwi jako wyraźnej bariery fizycznej w celu kontroli dostępu odciąża personel i eliminuje potrzebę korzystania z usług personelu ochrony
 • Modułowy system o minimalnej inwazyjności, który można zintegrować z istniejącymi systemami
 • Elastyczne ustawianie aktualnej maksymalnej dozwolonej liczby osób (górna granica)
 • Skuteczne i bezpieczne zapewnienie przestrzegania wytycznych rządowych
 • Opcjonalne optyczne wskazanie statusu zapełnienia dla klientów za pomocą funkcji sygnalizacji świetlnej w strefie wejścia

W jaki sposób działa kontrola wstępu przy użyciu systemu GEZE Counter?

Czujniki GEZE Counter rejestrują każdą osobę, która wchodzi do sklepu lub z niego wychodzi. Po osiągnięciu maksymalnej liczby osób drzwi wejściowe pozostają zamknięte dla klientów na zewnątrz sklepu. Nadal można wyjść ze sklepu – i bezpieczeństwo dróg ewakuacyjnych zostaje zachowane. Po osiągnięciu na określonej przestrzeni maksymalnej liczby osób pasek świetlny LED przy drzwiach automatycznych zmieni kolor na czerwony – jako sygnał optyczny dla osób czekających na zewnątrz. Gdy tylko na terenie sklepu zwolni się miejsce, drzwi zostaną odblokowane. Kolor paska świetlnego na drzwiach zmieni się na zielony – informując czekające osoby, że można wejść do sklepu.

Opcja inteligentnego połączenia sieciowego i doposażenia

System GEZE Counter Connect jest połączony w sieć i pozwala użytkownikowi wprowadzać różne ustawienia i prowadzić analizę w czasie rzeczywistym. W rezultacie użytkownicy mogą wygodnie kontrolować maksymalną liczbę osób za pośrednictwem smartfona, wyświetlać aktualną liczbę osób i pobierać statystyki przepływu klientów w różnych wizualizacjach. System GEZE Counter Connect można zamontować jako kompletne rozwiązanie lub jako uzupełnienie istniejących systemów. Rozwiązanie jest kompatybilne ze wszystkimi systemami drzwi automatycznych GEZE i z wieloma systemami innych producentów*.

*Wszystkie systemy drzwi przesuwnych GEZE można wyposażyć w GEZE Counter Connect. Przed montażem należy sprawdzić kompatybilność z produktami innych producentów.

Pobierz ulotkę o systemie GEZE Counter (PDF | 438 KB)

System GEZE Counter można elastycznie dostosowywać do zmieniających się wytycznych rządowych, dzięki czemu zapewnia ciągłe działanie sektora handlowego. Zastosowanie automatycznej kontroli wstępu pozwala pracownikom wrócić do wykonywania swoich zadań w placówce.

Sebastian Krannich, kierownik działu Rozwiązań Biznesowych / menadżer produktu GEZE Counter

Modułowy system kontroli wstępu GEZE Counter

GEZE Counter obejmuje dwa elementy, które rozbudowują funkcjonalność systemu – GEZE Counter Connect i rozszerzenie GEZE Counter Connect.

GEZE Counter Connect

System GEZE Counter liczy wszystkie osoby, które wchodzą do budynku i z niego wychodzą.

System GEZE Counter liczy wszystkie osoby, które wchodzą do budynku i z niego wychodzą. © GEZE GmbH

Pakiet podstawowy zawiera system zliczający (zarządzanie zliczaniem) z

 • technologią czujników zliczających o wysokim poziomie dokładności

 • Oprogramowaniem do określania maksymalnej liczby osób

 • Funkcją tworzenia i analizy przepływów odwiedzających

Element łączący drzwi montowany jest jako uzupełnienie istniejącego systemu drzwi automatycznych poprzez skrzynkę z układem logicznym, gdzie drzwi pełnią rolę bariery fizycznej.

GEZE Counter Connect extension

Czerwone światło oznacza, że wejście nie jest aktualnie możliwe.

Czerwone światło oznacza, że wejście nie jest aktualnie możliwe. © GEZE GmbH

Opcjonalne rozszerzenie GEZE Counter Connect zapewnia także:

 • wizualizację statusu poprzez funkcję sygnalizatorów świetlnych
 • widoczną sygnalizację, kiedy wejście jest dozwolone

inwestycję, która się opłaca w długiej perspektywie czasu

Ogólna zaleta systemu GEZE Counter: Liczbę osób w budynku można zmienić w dowolnej chwili, aby zapewnić „przyjemną” atmosferę dla osób przebywających w obszarze wewnętrznym. Użytkownicy mogą w dowolnej chwili łatwo ustawiać poszczególne wyznaczone górne limity osób, aby zapobiegać ryzyku zakażenia COVID-19 związanym na przykład z przepełnieniem sklepu. Używanie systemu GEZE Counter w dłuższej perspektywie czasu jest możliwe, na przykład sezonowo lub w określone dni. Jeśli na przykład w sklepie brakuje personelu z powodu niewystarczającej liczby pracowników, system można wykorzystać do ustawienia maksymalnej liczby klientów w placówce. Wreszcie dane uzyskane za pośrednictwem systemu GEZE Counter można analizować na wiele sposobów. W tym miejscu wkraczają eksperci ds. sprzedaży i marketingu, ponieważ mogą porównywać przepływy klientów z zachowaniami zakupowymi bądź przepływy klientów z określonymi porami dnia.

Pełne pakiety dopasowane do branży

GEZE wspiera klientów propozycjami dostosowanymi do potrzeb branży w zakresie wdrażania systemów cyfrowej kontroli wstępu, bez względu na to, czy planujesz nowy system drzwiowy czy też sprawdzasz możliwości rozbudowy istniejącego systemu.

Pełny pakiet usług GEZE obejmuje:

 • Konsultacje
 • Opracowanie rozwiązań
 • Planowanie obiektu
 • Produkty
 • Montaż
 • Obsługę posprzedażową.

Wiele lat doświadczenia na rynku i związana z tym dogłębna wiedza specjalistyczna mówią same za siebie i są widoczne w naszych rozwiązaniach opracowanych pod indywidualne potrzeby.

Skontaktuj się z nami

Kompletna realizacja i usługi utrzymania w należytym stanie

GEZE oferuje kompleksowe usługi w zakresie montażu i utrzymania systemów w należytym stanie. Oczywiście dysponujemy również odpowiednimi instrukcjami montażu.

Przejdź do narzędzi i zasobów GEZE

Kompleksowa obsługa od samego początku

Oprócz planowania, montażu i utrzymania systemów w należytym stanie GEZE oferuje także indywidualne porady i usługi z zakresu rozwiązań specjalnych. Wymagania i potrzeby klienta pod względem nowoczesnego wdrożenia kontroli wstępu to dla nas wyzwanie, którego podejmujemy się z przyjemnością.

Przejdź do usług GEZE