Drzwi karuzelowe – odpowiedni wybór dla planowania drzwi?

Bez względu na to, czy mowa o drzwiach karuzelowych, rozwieranych lub przesuwnych: gdy kwestie konstrukcyjne odgrywają główną rolę, z każdym rodzajem drzwi wiążą się pewne zalety i wady. Czy drzwi karuzelowe są odpowiednim wyborem dla przeznaczenia budynku czy też potrzebujesz innego rodzaju drzwi? Oferujemy wsparcie w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania.

Szybkie porównanie różnych drzwi karuzelowych

Ręczne drzwi karuzelowe GEZE TSA 325 NT z napędem Slimdrive EMD-F w hotelu The Nadler Hotel, Londyn

Niezawodne i perfekcyjnie dopasowane do atmosfery hotelu: Ręczne drzwi karuzelowe GEZE TSA 325 NT z napędem Slimdrive EMD-F w hotelu The Nadler Hotel, Londyn © Michael Molloy / GEZE GmbH

Ochrona przeciwpożarowa, dostępność lub częstotliwość dostępu – funkcje drzwi są tak samo zróżnicowane, jak stawiane im wymagania. Podczas każdej inwestycji planiści i architekci mierzą się z odpowiedzialnością doboru spośród szerokiego zakresu opcji takiego rodzaju drzwi, który łączy w sobie najlepsze możliwości i funkcje.

Ręczne drzwi karuzelowe a automatyczne drzwi karuzelowe

Ręczne drzwi karuzelowe zapewniają łatwą i cichą dostępność oraz pełnią funkcję eleganckiego wejścia do budynku. Są szczególnie przeznaczone do wąskich szerokości przejść przy mniejszej liczbie odwiedzających. W zależności od konstrukcji mogą również obsłużyć większą częstotliwość dostępu.

Wersje automatyczne łączą doskonałą wygodę z wysoką częstotliwością dostępu. Różne tryby obsługi i ustawienia umożliwiają korzystanie z automatycznych drzwi karuzelowych wszystkim osobom. Funkcja bezdotykowej obsługi drzwi jest również ważną kwestią higieniczną. Ponadto wersje automatyczne zapewniają automatyczne wykrywanie błędów i mogą zostać zintegrowane z systemem automatyzacji budynku.

Zalety drzwi karuzelowych

Drzwi karuzelowe stosowane są głównie w strefach wejścia do budynku. Wszystkie drzwi karuzelowe zapewniają doskonałe zabezpieczenie przed przeciągami, hałasem, pyłem i brudem, pomagając w ten sposób poprawić współczynnik sprawności energetycznej w budownictwie. Jednak ten rodzaj drzwi jest odpowiedni do stosowania jako jedyna droga ewakuacyjna i ratunkowa tylko w niektórych okolicznościach. W takim przypadku wymagana jest wersja typu Break-Out ze składanymi skrzydłami. Alternatywnie oprócz drzwi karuzelowych można na przykład zaplanować również drzwi rozwierane. W ten sposób zapewnia się także dostęp bez barier, którego nie oferują same drzwi karuzelowe.

Drzwi karuzelowe – rozwiązanie odpowiednie dla wielu sektorów

Całoszklane ręczne drzwi karuzelowe GEZE TSA 325 GG w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa

Elegancki wygląd i skuteczne zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi: Całoszklane ręczne drzwi karuzelowe GEZE TSA 325 GG w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa © Lukasz Janicki / GEZE GmbH

Biurowce, centra handlowe, szpitale i hotele – ręczne i automatyczne drzwi karuzelowe używane są w szerokiej gamie różnych branż. Każda branża ma oczywiście swoje szczególne wymagania, lecz kwestie, takie jak współczynnik sprawności energetycznej czy zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi, są ważne w przypadku rozwiązań drzwiowych dla obszarów zewnętrznych we wszystkich typach budynków. Ze względu na swoją unikatową budowę, drzwi karuzelowe nigdy nie są otwarte, dzięki czemu klimat w pomieszczeniu i na zewnątrz jest rozdzielony. Poprawia to współczynnik sprawności energetycznej budynków i generuje zauważalne spadki kosztów. Ponadto pomagają one zapewnić komfortowy klimat w pomieszczeniu w strefach wejścia, mogących wtedy pełnić funkcję przestrzeni, które można w pełni wykorzystać. Kolejną zaletą drzwi karuzelowych jest fakt, iż przyspieszają wejście do budynku, zapewniając większe bezpieczeństwo i komfort w budynkach publicznych, takich jak lotniska czy centra handlowe.

Główne wymagania i funkcje trzech rodzajów drzwi

  DRZWI KARUZELOWE DRZWI ROZWIERANE DRZWI PRZESUWNE

Ochrona przeciwpożarowa

Nie

w zależności od wybranego produktu, zobacz tutaj.

System do otwierania drzwi przesuwnych: Nie

Automatyczne drzwi przesuwne: Tak

Dostępność

Nie Tak, ale należy przestrzegać ograniczeń użytkowania wraz z wyjątkami.

System do otwierania drzwi przesuwnych: opcjonalny

Automatyczne drzwi przesuwne: Tak

Droga ewakuacyjna

Ręczne: Nie

Automatyczne: Tylko do dróg ewakuacyjnych i ratunkowych (bez ochrony przed dymem): Tak, jedynie w przypadku okucia typu Break-Out ze składanymi skrzydłami

Tak, dostępna z większością drzwi rozwieranych. Lista wyjątków dostępna jest tutaj.

System do otwierania drzwi przesuwnych: Nie

Automatyczne drzwi przesuwne: Tak, w przypadku aprobaty dla dróg ewakuacyjnych i ratunkowych

Drzwi wewnętrzne/zewnętrzne

Oba obszary

Możliwe zastosowanie jako drzwi wewnętrzne lub fasadowe, w zależności od rodzaju drzwi rozwieranych. Więcej informacji dostępnych jest tutaj:

W przypadku mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia: Różne wymagania i funkcje, które według tabeli nie mogą zostać spełnione, można wprowadzić poprzez dopasowanie do obiektu. Skontaktuj się z nami.

System do otwierania drzwi przesuwnych: do obszarów wewnętrznych

Automatyczne drzwi przesuwne: Oba obszary, głównie obszary zewnętrzne

Częstotliwość przechodzenia

Ręczne: Niska do wysokiej

Automatyczne: Wysoka

Wysoka, lista wyjątków dostępna jest tutaj.

System do otwierania drzwi przesuwnych: Niska/średnia

Automatyczne drzwi przesuwne: Wysoka

Odpowiednie systemy drzwiowe Systemy drzwiowe 3- i 4-skrzydłowe

Systemy drzwiowe jedno- i dwuskrzydłowe są dostępne w przypadku większości rodzajów drzwi rozwieranych, prawych i lewych drzwi przymykowych. Lista wyjątków dostępna jest tutaj.

Jedno- i wieloskrzydłowe drzwi przesuwne
Materiał skrzydła drewno/szkło/metal Szkło/metal lekki

Drewno i szkło w przypadku większości rodzajów drzwi rozwieranych. Lista wyjątków dostępna jest tutaj.

Drewno + szkło

Znajdź odpowiednie drzwi karuzelowe dla swojej inwestycji

Czy drzwi karuzelowe idealnie spełniają Twoje wymagania konstrukcyjne? GEZE oferuje szeroką gamę drzwi karuzelowych, aby spełnić indywidualne wymagania. Chętnie pomożemy w doborze odpowiednich drzwi karuzelowych.

Przejdź do artykułu z informacjami produktowymi o drzwiach karuzelowych

Zobacz nasze drzwi karuzelowe i wszystkie szczegóły poszczególnych produktów

Udostępniamy pliki do pobrania

Zapewniamy wszystkie ważne informacje o produktach i usługach w naszym obszarze pobierania plików – także o drzwiach karuzelowych GEZE.

Materiały informacyjne o drzwiach karuzelowych

Zintegrowane planowanie drzwi z użyciem BIM

Drzwi są jednym z najbardziej złożonych elementów podczas planowania budynku. Oferujemy szeroko zakrojone porady w temacie BIM oraz darmowe obiekty drzwiowe BIM. Umożliwiają one na przykład wczytanie drzwi karuzelowych GEZE do różnych programów CAD i osobną konfigurację. Czyni to z BIM cenne narzędzie do zintegrowanego planowania budynku.

Dowiedz się więcej o obiektach BIM GEZE