Naprawdę cichy – nowy samozamykacz TS 5000 SoftClose

Samozamykacze nie powinny szczególnie rzucać się w oczy przy ich użytkowaniu, ponieważ ich zadaniem jest niezawodne zamykanie drzwi – możliwe ciche i bez uszczerbku dla komfortu przechodzenia. Niektóre warunki w pomieszczeniach utrudniają jednak ciche i bezpieczne zamykanie drzwi. Dlatego rozszerzyliśmy teraz naszą ofertę i obok sprawdzonego samozamykacza TS 5000 wprowadziliśmy na rynek jego nowy wariant – samozamykacz TS 5000 SoftClose. Alexander Müller, manager produktu w obszarze techniki drzwiowej, relacjonuje w rozmowie zalety samozamykacza TS 5000 SoftClose oraz szczególne korzyści płynące z jego stosowania dla producentów i użytkowników.

Nasz ekspert w sprawach techniki drzwiowej: Alexander Müller

Nasz ekspert w sprawach techniki drzwiowej: Alexander Müller © GEZE GmbH

Panie Müller, kiedy myślimy o samozamykaczach, wielu osobom przychodzi do głowy przede wszystkim trzaskanie drzwiami. Zwłaszcza użytkownicy budynku zadają sobie pytanie, jak bezpiecznie zamykać drzwi w śluzach mimo samozamykaczy. Te kwestie na pewno nie są Panu obce.

Alexander Müller: Oczywiście znamy te zagadnienia. Stały się też one powodem stworzenia nowego samozamykacza TS 5000 SoftClose. Proszę pomyśleć przede wszystkim o domach wielorodzinnych, budynkach biurowych czy szpitalach i domach seniora – o wszystkich tych miejscach, gdzie panuje szczególna potrzeba spokoju. Drzwi muszą się tu zamykać cicho, ale też bezpiecznie. Dzięki naszemu nowemu samozamykaczowi jest to możliwe w sposób niezawodny – nawet w przypadku śluz. Dotychczas stanowiło to problem prawie nierozwiązywalny: albo jedne z dwojga drzwi są zamknięte, a samozamykacz drugich drzwi musi zamykać, pokonując powstające ciśnienie dynamiczne, albo drugie drzwi śluzowe są jeszcze otwarte i proces zamykania przebiega bez przeszkód. Jeżeli ustawimy samozamykacz na sytuację 1, w sytuacji 2 drzwi głośno się zatrzasną. Przy odwrotnym ustawieniu drzwi mogą nie zamknąć się jak należy. Nawet nie chcę mówić, ile czasu zajęły próby tych ustawień. Klapy przetężeniowe pomagają pod pewnymi warunkami, ale one stanowią naturalnie dodatkowe koszty. Poprzez podtrzymanie otwarcia jednych drzwi za pomocą mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia można wprawdzie bardzo dobrze ustawić drugie drzwi, to także generuje jednak wyższe koszty. Samozamykacz TS 5000 SoftClose pozwolił nam wreszcie wprowadzić na rynek dobre rozwiązanie tego częstego problemu.

Istnieje już przecież samozamykacz TS 5000 – czy TS 5000 SoftClose odbierze mu teraz pozycję lidera?

Alexander Müller: Nie, w żadnym wypadku. TS 5000 to samozamykacz uniwersalny i rynkowy bestseller, który oczywiście będzie nadal dostępny. Należy przede wszystkim podkreślić, że samozamykacz TS 5000 SoftClose nie ma zastępować TS 5000, lecz jedynie stanowić jego uzupełnienie tam, gdzie jest taka potrzeba. W stanowiących wyzwanie sytuacjach montażowych ze zmiennym ciśnieniem, w których drzwi mają się jednak zamykać w sposób bezpieczny, a dodatkowo jeszcze cichy, polecamy właśnie samozamykacz TS 5000 SoftClose. Dlatego, że perfekcyjnie łączy w sobie te wymagania. Nie bez przyczyny zdobył już nagrodę German Innovation Award oraz Iconic Award.

Alexander Müller pokazuje perfekcyjnie dopasowane zawory samozamykacza TS 5000 SoftClose.

Alexander Müller pokazuje perfekcyjnie dopasowane zawory samozamykacza TS 5000 SoftClose. © GEZE GmbH

Czym zatem TS 5000 SoftClose wyróżnia się szczególnie?

Alexander Müller: Tym, że idealnie łączy ze sobą pewne i ciche zamykanie! Bezpieczeństwo zyskuje się często kosztem hałasu – tak jednak być nie musi. Samozamykacz TS 5000 SoftClose wygrywa w tym przypadku dzięki dopasowanym do siebie zaworom. Oznacza to, że nadal mamy dwa zawory, ale są one od siebie odłączone. Ostatnie 15 stopni kąta otwarcia ustawia się całkowicie niezależnie do pozostałej prędkości skrzydła drzwi. Na tych – dla zamykania drzwi decydujących – ostatnich 15 stopniach można bezstopniowo ustawić prędkość zamykania końcowego. W ten sposób drzwi mogą się zamykać w sposób kontrolowany. A co najlepsze dla producenta: nie koreluje to z ustawieniem prędkości zamykania skrzydła drzwi na drodze od 180 do 15 stopni. Dzięki temu ustawienie samozamykacza odbywa się bardzo sprawnie.

Podwójne wyzwanie w przypadku samozamykaczy polega z jednej strony na tym, że drzwi muszą być bezpiecznie zamknięte, aby sprostać wymogom przeciwpożarowym. Z drugiej strony drzwi nie powinny z hukiem wskakiwać do zamka – niezależnie od tego, na jak zmienne warunki ciśnienia są narażone.

Alexander Müller, manager produktu w obszarze techniki drzwiowej w firmie GEZE

Film wideo pozwala jeszcze dokładniej poznać TS 5000 SoftClose

Czyli TS 5000 SoftClose przynosi korzyści przede wszystkim dla producentów?

Alexander Müller: Producenta cieszy fakt, że wszystkie funkcje są łatwo dostępne i można je regulować z przodu. Ponadto do ustawienia prędkości zamykania końcowego wystarczy tylko jeden zawór, żadne dodatkowe elementy nie są potrzebne. To generalnie przyśpiesza montaż. Tym samym oszczędza czas i pieniądze, przede wszystkim w przypadku montowania wielu samozamykaczy w budynku. Kto już zna samozamykacz TS 5000 i go używa, ten nie ma z tym żadnego problemu, ponieważ TS 5000 SoftClose pochodzi przecież z tej samej rodziny. Rozmieszczenie otworów montażowych i akcesoria są takie same, także szyny ślizgowe TS 5000 można zastosować do TS 5000 SoftClose. Doposażenie jest więc szczególnie nieskomplikowane.

Jest to z pewnością korzystne także dla użytkowników budynku. Samozamykacze te gwarantują bowiem bezproblemowe i bezpieczne użytkowanie budynku oraz mają niskie koszty eksploatacji i utrzymania w należytym stanie. Nie powstają też żadne inne koszty związane z dodatkowymi elementami konstrukcyjnymi. Ponadto z uwagi na łatwy montaż nie dochodzi do przerwy w eksploatacji. I wreszcie użytkownicy nie muszą skarżyć się na trzaskające drzwi.

Producent cieszy się z tego, że wszystkie funkcje są łatwo dostępne i można je regulować z przodu, a prędkość zamykania końcowego daje się regulować za pomocą pojedynczego zaworu.

Alexander Müller manager produktu techniki drzwiowej w firmie GEZE

Nie wolno też zapominać o architektach, którym TS 5000 SoftClose również przynosi korzyści: Architekci chętnie sięgają po TS 5000 SoftClose, kiedy poszukują perfekcyjnych rozwiązań samozamykaczy do stanowiących wyzwanie sytuacji montażowych. Możliwości zastosowań zostają wyraźnie rozszerzone. W związku z tym, że TS 5000 SoftClose ma te same wymiary, co TS 5000, zachowujemy wspaniały, jednorodny wygląd całego obiektu w ramach typowego smukłego i doskonałego designu GEZE.

Panie Müller, serdecznie dziękujemy za rozmowę!

WSZYSTKIE SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE PRODUKTU TS 5000 SOFTCLOSE