Studia przypadków

Bezpieczeństwo budynku o wysokich wymaganiach projektowych: GEZE w ratuszu w Leonbergu

Pomiędzy starym miastem a „nowym centrum” Leonbergu, nowy ratusz jest teraz architektoniczną  wizytówką tętniącego życiem miasta. Drzwi przeciwpożarowe  i innowacyjna technika drzwiowa GEZE zapewniają bezpieczeństwo i ułatwiają dostęp w nowo otwartym budynku ratuszu.

Najnowocześniejsze rozwiązania okienne w ratuszu

Centralnie położony ratusz w Leonbergu jest teraz nowym, przestronnym, budynkiem otwartym z trzech stron, dysponującym 9900 m² powierzchni użytkowej dla mieszkańców i ponad 200 pracowników administracji miasta.

Położony pośrodku zielonego, przypominającego park terenu, kompleks budynków uosabia żywe tradycje i wysoką jakość życia. Współczesny ratusz, zaprojektowany w sposób purystyczny zgodnie z planami firmy architektonicznej Schaller, łączy w sobie łatwiejszy dostęp, , zwiększone bezpieczeństwo budynku i zrównoważoną koncepcję energetyczną.

Firma GEZE wspierała projekt od fazy planowania aż do ukończenia i dostarczyła najnowocześniejszą technologię okien i drzwi, która wspiera zachęcającą i przejrzystą atmosferę ratusza.

GEZE realizuje koncepcję „łatwiejszego dostępu ”

Atrium, z dużym przeszklonym dachem, tworzy centralny punkt sześciokondygnacyjnego kompleksu budynków. Na parterze znajduje się centralne foyer, dzielona sala posiedzeń, pomieszczenia partii politycznych, kafeteria, a także wejście na górne piętra w stylu galerii, gdzie mieszczą się biura rady i punkty kontaktowe dla obywateli.

Firma GEZE opracowała obszerną koncepcję zagospodarowania przestrzennego ratusza w Leonbergu, zapewniając architektom z firmy Schaller i firmy budowlanej Wolff & Müller ważną podstawę do planowania. Wiązało się to z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych, a także z powiązaniem ułatwionego dostępu dz wymogami w zakresie ochrony przeciwpożarowej i zabezpieczenia drogi ewakuacyjnej.

Napędy skrzydeł rozwiernych Powerturn: funkcjonalna swoboda projektowania

Systemy drzwi rozwieranych GEZE łączą bezpieczeństwo przeciwpożarowe z ułatwionym dostępem  w obszarze wejścia. Zdjęcie: Jürgen Pollak dla GEZE GmbH

Drzwi rozwierane na wejściu do ratusza w Leonbergu © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Automatyczne systemy drzwi rozwieranych z innowacyjnymi napędami GEZE Powerturn stosowane są w całym budynku – nawet w dwóch dwuskrzydłowych drzwiach rozwieranych w wiatrołapie głównego wejścia.

Mocny napęd drzwiowy precyzyjnie przesuwa ciężkie skrzydło czynne, zapewniając dostęp do wejścia do foyer i recepcji. Unikalna funkcja Smart swing pozwala każdemu otworzyć drzwi ręcznie z łatwością. Po całkowitym otwarciu, drzwi rozwierane pełnią również funkcję dróg ewakuacyjnych i ratunkowych oraz otworu do nawiewu powietrza w przypadku pożaru.

Ułatwiony dostęp przy rygorystycznych wymaganiach dotyczących bezpieczeństwa budynku

Szklane drzwi rozwierane do sali posiedzeń rady miasta. Zdjęcie: Jürgen Pollak dla GEZE GmbH

Dostępne wejście na fasadę jako drzwi zapobiegające rozprzestrzenianiu się ognia © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Wiatrołap w pobliżu kafeterii stanowi drugie wejście fasady. Zewnętrzne dwuskrzydłowe drzwi wiatrołapu zostały wyposażone napęd skrzydeł rozwiernych Powerturn w wariancie IS/TS, który automatycznie otwiera skrzydło czynne.

Skrzydło bierne jest zamykane za pomocą samozamykacza TS 5000. Wewnętrzne jednoskrzydłowe drzwi rozwierane w wiatrołapie zaprojektowane są jako drzwi przeciwpożarowe i wyposażone w napęd Powerturn F/R ze zintegrowanym wyłącznikiem dymowym. Zgrabne zintegrowane rozwiązanie doskonale nadaje się do ograniczonej przestrzeni. Z zewnątrz, dostęp do wiatrołapu zapewnia radarowy czujnik ruchu. Poza normalnymi godzinami otwarcia, drzwi otwierane są automatycznie za pomocą programatora w recepcji.

Trzecie wejście fasady znajduje się w dużej, dzielonej sali posiedzeń na parterze. Dwie dwuskrzydłowe strefy przeciwpożarowe i drzwi wyjścia awaryjnego z napędami skrzydeł rozwiernych Powerturn F/R-IS/TS łączą w sobie bezpieczeństwo, wygodę użytkowania i nowoczesną estetykę drzwi. Skrzydło czynne dla każdych drzwi zostało zautomatyzowane. Zintegrowany mechanizm kolejności zamykania zamyka drzwi przeciwpożarowe w odpowiedniej kolejności po każdym otwarciu, zabezpieczając zamknięcie ognioszczelne.

Rodzaj otwierania, położenie zablokowane, automatycznie zamykane drzwi

Do sali posiedzeń można dostać się z foyer za pomocą dwóch dwuskrzydłowych drzwi przeciwpożarowych z napędami skrzydeł rozwiernych Powerturn F/R-IS/TS. Sterowane są za pomocą przełącznika wielkopowierzchniowego i samoczynnie się zamykają w przypadku pożaru.

Trzecie wejście do sali posiedzeń to kompaktowy dwuskrzydłowy mechanizm podtrzymania położenia otwarcia wyposażony w samozamykacze TS 5000 R-ISM, które oferują wielofunkcyjny komfort:

  • Długie położenie zablokowane w razie potrzeby
  • Funkcja swobodnego ramienia dla otwierania z minimalnym wysiłkiem
  • Funkcja zatrzaskowa blokuje drzwi na końcu zakresu ruchu swobodnego drzwi
  • Automatyczne zamykanie w przypadku pożaru
     

Te same rozwiązania drzwi zostały wybrane jako jednoskrzydłowe drzwi rozwierane do sal partii politycznych. Dodatkowo, dwa wyjścia ewakuacyjne wyposażone w samozamykacze TS 5000 prowadzą na zewnątrz.

Inteligentny system odprowadzania dymu i ciepła – z dogodną wentylacją

Bezpieczeństwo budynku w sieci: centrala urządzenia do usuwania dymu i ciepła GEZE. Zdjęcie: Jürgen Pollak dla GEZE GmbH

Bezpieczeństwo budynku w sieci: centrala urządzenia do usuwania dymu i ciepła GEZE

Aby zagwarantować kontrolowane odprowadzanie spalin w przypadku pożaru, okna pod sufitem sali posiedzeń zostały zautomatyzowane za pomocą zsynchronizowanych napędów Slimchain. W przypadku alarmu z czujnika dymu lub sygnału ręcznego osłona przeciwsłoneczna natychmiast się chowa a okno otwiera się

Wszystkie elementy urządzeń do usuwania dymu i ciepła, przyciski, czujniki dymu i technologia czujnikowa są połączone w sieć poprzez centrum magistrali urządzenia do usuwania dymu i ciepła MBZ 300. Elastycznie konfigurowany sterownik monitoruje i koordynuje funkcje systemu urządzenia do usuwania dymu i ciepła oraz zabezpiecza jego zasilanie i zasilanie awaryjne. Dzięki podłączeniu do systemu budowlanego KNX, system urządzenia do usuwania dymu i ciepła zapewnia również wygodną codzienną wentylację, jak również bezpieczeństwo budynku.

Napędy do urządzeń do usuwania dymu i ciepła GEZE: nawiew – zabezpieczone wyjście awaryjne

Naświetla w atrium, zautomatyzowane z napędami Slimchain, w zwykłych warunkach dostarczają również nawiew do aneksów kuchennych na każdym piętrze i korytarzach. W przypadku wybuchu pożaru, naświetla są natychmiast zamykane, tak aby dym i ciepło nie przedostawały się na ich poziomy. Jednocześnie zsynchronizowane napędy łańcuchowe Powerchain otwierają kilka dużych okien fasady na pierwszym piętrze, aby zapewnić nawiew powietrza z zewnątrz. Zsynchronizowane pakiety zasilające umożliwiają pełne otwarcie okna w czasie poniżej 60 sekund.

Ułatwiony dostęp i bezpieczeństwo przeciwpożarowe z systemem drzwi rozwieranych GEZE

Główne wejście do kafeterii zostało wykonane jako drzwi przeciwpożarowe z napędami Powerturn F/R i przyciskami otwierania z obu stron. Do kafeterii można się dostać z tyłu windy za pomocą mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia z samozamykaczami GEZE TS 5000 R. W połączeniu z innym mechanizmem podtrzymania położenia otwarcia jako wejście do wnęki z automatami sprzedającymi przekąski i napoje bezpośrednio przed kafeterią, strefa cateringu zapewnia dostępność wewnętrznej strefy bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Wygodny i bezpieczny dostęp do górnych pięter

Na górne piętra można dostać się z windy przez jednoskrzydłowe drzwi rozwierane wyposażone w napędy GEZE Powerturn F/R. Przyciski otwierania po obu stronach drzwi zapewniają komfort przechodzenia. Poza godzinami pracy, drzwi na piętro otwierają się tylko na podstawie zezwolenia, po naciśnięciu dzwonka. Drzwi przeciwpożarowe mogą być łatwo otwierane od wewnątrz dzięki funkcji Smart Swing. We wszystkich przypadkach zapewnione jest również bezpieczne zamknięcie drzwi.

Jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe mechanizmy podtrzymania położenia otwarcia z samozamykaczem TS 5000 R lub R-ISM można znaleźć na poszczególnych piętrach, jako strefy pożarowej. Jednoskrzydłowe drzwi przeciwpożarowe w wyjściu ewakuacyjnym na klatkę schodową również łatwo się otwierają, dzięki wielokrotnie nagradzanemu samozamykaczowi GEZE TS 5000 ECline.

Produkty GEZE w ratuszu w Leonbergu