Studia przypadków

Morza południowe za szkłem: drzwi karuzelowe prowadzą do Badeparadies Schwarzwald

Woda o temperaturze 33 stopni, palmy i laguna, które płynnie łączą się z basenem zewnętrznym: Badeparadies Schwarzwald w Titisee-Neustadt oddaje klimat prawdziwego Morza Południowego. Firma GEZE po raz kolejny udowodniła swoje techniczne know-how przy opracowywaniu innowacyjnych drzwi karuzelowych dla Badeparadies.

Najnowocześniejsza estetyka szkła z karaibskim klimatem

Południowe morze w Schwarzwaldzie? Oto, gdzie znajduje się naprawdę; w oazie nowo otwartego „Badeparadies Schwarzwald” w Titisee-Neustadt. „Błękitna Laguna”, otoczona palmami, z basenami płynnie łącząć się z basenem zewnętrznym, zaprasza gości do kąpieli i relaksu. Lekko przeszklona konstrukcja z szklaną kopułą o powierzchni 2500 m² i wysokości 18 m rozpościera się nad oazą jako arcydzieło architektury. W ciepłe dni panoramiczny dach otwiera się automatycznie i zachwyca gości wakacyjną atmosferą zanurzoną w naturalnym świetle.

GEZE jest częścią najnowocześniejszego obiektu z kąpielami termalnymi

Kąpielisko Badeparadies Schwarzwald zostało zaplanowane i zrealizowane przez Josefa Wunda we współpracy z 10 gminami Schwarzwaldu. Podczas projektowania Wund wykorzystał swoje doświadczenia z termalnymi kąpieliskami w Erding i Bad Wörishofen. Na realizację wodnej rozrywki, wygody i bezpieczeństwa budynku oraz na projekt o najwyższym poziomie przeznaczono łącznie 30 milionów euro. Firma GEZE przyczyniła się również do spełnienia tych wysokich wymagań – między innymi poprzez dostarczenie drzwi karuzelowych w obszarze wejścia oraz estetycznych wodnych drzwi karuzelowych ręcznych, które łączą basen wewnętrzny z zewnętrznym.

Innowacyjna estetyka: drzwi karuzelowe na basen zewnętrzny

Ręczne drzwi karuzelowe GEZE w Badeparadies Schwarzwald.

Z jednego źródła: ściany bębna, skrzydła drzwi i dach wodnych drzwi karuzelowych wykonane są w całości ze szkła. Zdjęcie: Oliver Look dla GEZE GmbH © Oliver Look / GEZE GmbH

Pod względem wizualnym i funkcjonalnym wyróżniają się całoszklane drzwi karuzelowe ręczne, które firma GEZE zamontowała  w przejściu z basenu wewnętrznego do zewnętrznego. Zgodnie z wysokimi wymaganiami estetycznymi, ściany bębnów, skrzydła drzwi i dach drzwi karuzelowych zostały w całości wykonane ze szkła z precyzyjnymi ramami, dzięki czemu pływacy są prowadzeni również drogą na zewnątrz z „panoramicznym wyczuciem”. Specjalnie opracowana konstrukcja omija opór wody, co oznacza, że skrzydła drzwiowe otwierają się po lekkim dotknięciu. Połączenie innowacyjnej technologii i estetycznego wzornictwa pokazuje, dlaczego firma GEZE została wpisana na listę światowego lidera rynku techniki drzwiowej w „Lexikon der deutschen Weltmarktführer” (Encyklopedia niemieckich liderów rynku światowego).

Drzwi karuzelowe przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju

Szklane drzwi karuzelowe GEZE na wejściu do parku wodnego.

Drzwi karuzelowe GEZE oprawione w precyzyjną ramę obsługują duże natężenie ruchu w obszarze wejścia. Zdjęcie: Oliver Look dla GEZE GmbH

Zrównoważony rozwój i efektywność energetyczna odgrywają kluczową rolę w planowaniu parku wodnego. Również z tego powodu w szklanej kopule łaźni i fasadzie przy głównym wejściu zdecydowano się zintegrować w sumie pięć przestronnych systemów drzwi karuzelowych GEZE. Drzwi karuzelowe obsługują dużą liczbę gości w sposób „płynny” i są jednocześnie otwarte i zamknięte. Pozwala to na oddzielenie klimatu wewnętrznego od zewnętrznego, zapobiega przeciągom, hałasowi i zanieczyszczeniom oraz optymalizuje klimat wewnętrzny.

Ciągła szklana fasada o wysokim stopniu bezpieczeństwa

Drzwi karuzelowe w wodzie, wyjście na baseny zewnętrzne.

Pływacy bez trudu wychodzą przez ręczne drzwi karuzelowe. Zdjęcie: Oliver Look dla GEZE GmbH

Drzwi karuzelowe są nie tylko idealnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o klimatyzację – ich elegancki, nowoczesny design utrzymuje również spójność szklanej fasady w obszarze wejścia. Automatyczny system pozycjonujący po każdym ruchu ustawia drzwi karuzelowe z powrotem w pozycji wyjściowej w celu przyjęcia następnego gościa – zapewniając tym samym wysoki komfort nawet przy dużym natężeniu ruchu. Koncepcja bezpieczeństwa budynku została również uwzględniona przy realizacji systemów drzwiowych. Styk z zamykającymi się krawędziami uruchamia hamulec bezpieczeństwa i zapobiega uwięzieniu dłoni lub przedmiotów pomiędzy ścianami bębnów a skrzydłami rozwieranymi. Automatyczne ograniczanie prędkości obrotowej skrzydeł gwarantuje bezpieczeństwo podczas wchodzenia i chroni np. bawiące się dzieci.

Drzwi karuzelowe na drogach ewakuacyjnych i ratunkowych

Widok z zewnątrz na szklaną fasadę Badeparadies Schwarzwald

Drzwi karuzelowe i centralne drzwi wahadłowe dyskretnie wpasowują się w szklaną fasadę. Zdjęcie: Oliver Look dla GEZE GmbH

Drzwi karuzelowe w szklanej kopule stanowią część drogi ewakuacyjnej i ratunkowej, a zatem mają duże znaczenie w parku wodnym, gdzie w jednym momencie może przebywać nawet 2200 osób. Technologia bezpieczeństwa GEZE pozwala na szybkie i intuicyjne opuszczenie Badeparadies i ewakuację w razie zagrożenia. Z tego powodu drzwi karuzelowe w szklanej kopule są wyposażone w skrzydła typu „Break-Out”. Można je złamać ręcznie i udrożnić drogę ewakuacyjną i ratunkową.

Samozamykacze GEZE Boxer – przyjazne dla klimatu i bezpieczne

Całoszklane drzwi wahadłowe z samozamykaczem GEZE Boxer również prowadzą do obiektów zewnętrznych, pomiędzy drzwiami karuzelowymi w wodzie i „na lądzie”. Zintegrowany samozamykacz drzwiowy jest niezwykle elegancko „ukryty” w szynie naciągowej drzwi szklanych, co pozwala na uzyskanie spójnego wyglądu w szklanej fasadzie. Gwarantuje to również, że szklane drzwi pozostają zawsze zamknięte, co zapobiega stratom ciepła. Specjalne szklane rozwiązanie ze zintegrowanym samozamykaczem jest również w pełni zgodne z koncepcją bezpieczeństwa budynku; unika się ryzyka obrażeń i niewłaściwego użytkowania, a dolne krawędzie szkła chronią drzwi przed uszkodzeniem.

Produkty GEZE w Badeparadies Schwarzwald

  • Wodne drzwi karuzelowe ręczne
  • System drzwi karuzelowych
  • Drzwi karuzelowe ze skrzydłami typu „Break-Out”
  • Całoszklane drzwi wahadłowe z samozamykaczem GEZE Boxer