Studia przypadków

Milaneo w Stuttgarcie: technika drzwiowa GEZE promuje efektywność energetyczną w budynkach

Kompleks budynków Milaneo, z trzypoziomowym centrum handlowym, znajduje się w samym sercu nowo wybudowanej dzielnicy Europa w Stuttgarcie. Firma GEZE wyposażyła centrum handlowe w najnowocześniejsze drzwi i technologię bezpieczeństwa, aby spełnić wysokie wymagania w zakresie komfortu i efektywności energetycznej budynku.

Komfort drzwi automatycznych GEZE w Milaneo

Szklane drzwi automatyczne GEZE w wiatrołapie centrum handlowego Milaneo.

Obniżenie zużycia energii: automatyczne drzwi GEZE w wiatrołapie wejścia do Milaneo. © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Wraz z nową biblioteką miejską, która została otwarta w 2011 r., kompleks Milaneo znajduje się w samym sercu nowo powstałej dzielnicy Europa. Główną częścią projektu o wartości 550 milionów euro jest przestronne centrum handlowe, w którym mieści się ponad 200 firm na łącznej powierzchni 43 000 m². Na potrzeby centrum handlowego wzniesiono trzy pojedyncze obiekty, zgodnie z projektami architektów z Düsseldorfu z biura RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architektur + Städtebau. Dzięki kształtowi przypominającemu satelity, są one powiązane ze sobą za pomocą płynnie połączonej przestrzeni handlowej na parterze. Dostęp do każdego z nich jest możliwy z zewnątrz, ze wszystkich czterech stron, poprzez wiatrołapy ze standardowymi systemami drzwi.
Jako dostawca systemów firma GEZE wyposażyła centrum handlowe, jego wiatrołapy i parkingi w najnowocześniejszą technologię drzwiową i bezpieczeństwa, wspierając w ten sposób efektywność energetyczną budynku.

Drzwi automatyczne dla wiatrołapów bez barier

Drzwi w centrum handlowym o dużym natężeniu ruchu pieszych muszą łączyć w sobie komfort przechodzenia bez barier, bezpieczeństwo i atrakcyjny wygląd. Firma GEZE dostarczyła indywidualne rozwiązanie dla wszystkich 12 wiatrołapów w trzech budynkach i wyposażyła każdy z nich w cztery drzwi automatyczne. Automatyczne dwuskrzydłowe drzwi rozwierane z napędem TSA 160 NT-IS otwierają i zamykają skrzydła drzwiowe niezawodnie i komfortowo, gwarantując wymagane bezpieczeństwo. Zintegrowany system sterowania drzwiami bezpieczeństwa TZ 320 monitoruje wszystkie procesy otwierania i zamykania oraz otwiera wyjścia ewakuacyjne w przypadku zagrożenia. Zamknięcie nocne drzwi zewnętrznych również jest aktywowane przez TZ 320.

Zabezpieczenie drogi ewakuacyjnej i certyfikowana efektywność energetyczna

Jako rozwiązanie wielofunkcyjne, drzwi w wiatrołapie pełnią również funkcję otworu z nawiewem lub grawitacyjnego odprowadzania dymu i ciepła w przypadku pożaru. Napędy ramieniowe K 600 otwierają drzwi w przypadku pożaru i utrzymują je szeroko otwarte dla dopływu powietrza. Automatyczne drzwi rozwierane mają jeszcze jedną zaletę w normalnym trybie pracy: niezawodnie się zamykają, aby poprawić bilans energetyczny budynku. Drzwi automatyczne były jednym z kryteriów, które pomogły Milaneo uzyskać złotą certyfikację wstępną od Niemieckiego Stowarzyszenia Budownictwa Zrównoważonego (DGNB).

Śluza bezpieczeństwa jako rozwiązanie na poziom parkingu

Dostępność, zapobiegawcza ochrona przeciwpożarowa i zabezpieczenie dróg ewakuacyjnych mają najwyższy priorytet na 1200 podziemnych miejscach parkingowych. Odpowiedzią był wygodny system śluz. Drzwi otwierają się samoczynnie podczas normalnego trybu pracy, ale w przypadku zagrożenia tworzą barierę bezpieczeństwa pomiędzy parkingiem a sąsiadującą windą i klatką schodową.

Napęd drzwiowy GEZE Slimdrive: wygoda i zabezpieczenie drogi ewakuacyjnej

Jako dwuskrzydłowe automatyczne drzwi przeciwpożarowe, drzwi zewnętrzne w systemie śluz zostały wyposażone w napędy Slimdrive EMD F/R IS ze zintegrowaną centralą z wyłącznikiem dymowym i regulacją kolejności zamykania. Dzięki niskiej wysokości montażu wynoszącej tylko 7 cm, napęd drzwiowy tworzy idealną centralę z wyłącznikiem dymowym. Również szyny ślizgowe i listwy podczerwieni są elegancko i wyjątkowo dyskretnie zintegrowane z systemem drzwiowym jako szyny czujnikowe. Rozwiązanie zabezpieczające Slimdrive zostało opracowane specjalnie z myślą o wąskich profilach drzwi i ograniczonych przestrzeniach. Napęd Slimdrive EMD-F/R w 2014 roku otrzymał dwie nagrody Plus X: nagrodę za innowacyjność oraz nagrodę „Produkt Roku” w kategorii napędów do drzwi.

Kwestie związane z bezpieczeństwem: mechanizm podtrzymania położenia otwarcia ze sterownikiem drzwi ewakuacyjnych

Bezpieczniejszy komfort drzwi w każdej sytuacji: drzwi przeciwpożarowe ze zintegrowanym sterownikiem drzwi ewakuacyjnych.

Dwuskrzydłowe szklane skrzydło rozwierane w wersji przeciwpożarowej, zamknięte © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

W normalnym trybie pracy mechanizm podtrzymania położenia otwarcia umożliwia dostęp przez drzwi wewnętrzne systemu śluz. Firma GEZE wdrożyła zaawansowany, kompletny system składający się z samozamykacza TS 5000 R-ISM z ciągłą szyną ślizgową. Dwuskrzydłowe drzwi przeciwpożarowe utrzymywane są w pozycji otwartej elektrycznie i zamykają się bezpiecznie w przypadku pożaru – wyzwolone przez czujniki pożarowe. Wszystkie elementy wielofunkcyjnych drzwi automatycznych są dyskretnie zintegrowane z mechanizmem podtrzymania położenia otwarcia, co pozwala zaoszczędzić dużo miejsca.

Indywidualnie dopasowany system drzwiowy w bezpiecznym wykonaniu przeciwpożarowym

Firma GEZE zamontowała masywne dwuskrzydłowe drzwi przeciwpożarowe z pełną funkcją antypaniczną w wejściach do strefy technicznej i logistycznej centrum handlowego. Wyposażone w systemy napędowe Slimdrive EMD F/R-IS oraz zbieraki skrzydeł CB flex spełniają wysokie wymagania bezpieczeństwa w tych obszarach. Zbieraki skrzydeł zapewniają, że mechanizm kolejności zamykania drzwi zamyka je bezpiecznie za każdym razem, nawet w sytuacji paniki. Podczas otwierania skrzydła biernego, skrzydło czynne jest otwierane do położenia oczekiwania na regulację kolejności zamykania, dzięki czemu oba skrzydła drzwiowe mogą zostać zamknięte we właściwej kolejności.

Produkty GEZE w Milaneo w Stuttgarcie

  • Dwuskrzydłowe automatyczne drzwi rozwierane z systemem napędowym TSA 160 NT-IS
  • Zintegrowany sterownik drzwi ewakuacyjnych TZ 320
  • Napędy ramieniowe K 600
  • Napędy Slimdrive EMD F/R-IS ze zintegrowaną centralą z wyłącznikiem dymowym i regulacją kolejności zamykania
  • Samozamykacz TS 5000 R-ISM