Studia przypadków

Systemy drzwiowe GEZE do kontroli dostępu o wysokich wymaganiach projektowych

Nowe centrum sądownicze w Gelsenkirchen mieści wszystkie instytucje prawne na powierzchni 19 000 m². Automatyczne i innowacyjne rozwiązania zabezpieczające GEZE wspierają funkcjonalność i bezpieczeństwo nowoczesnego sądownictwa i doskonale wpisują się w purystyczną architekturę budynku.

Centralny punkt kontaktowy: centrum sądownicze w Gelsenkirchen

Centrum sądownicze z dwuskrzydłowymi drzwiami automatycznymi. Zdjęcie: Annika Feuss dla GEZE GmbH

Systemy dwuskrzydłowych drzwi automatycznych oferują wygodę i bezpieczeństwo. © Annika Feuss / GEZE GmbH

Biuro architektoniczne Harris + Kurrle w Stuttgarcie zaplanowało trzyczęściowy kompleks budynków z wyraźnym naciskiem na funkcjonalność i tworzenie synergii. Sale sądowe, biblioteka, ewidencja gruntów i stołówka są zgrupowane wokół atrium w centralnej części obiektu. Biura administracji sądowej znajdują się w dwóch mniejszych, nieco przesuniętych względem siebie obszarach.

Wysokiej jakości drzwi automatyczne i innowacyjne rozwiązania zabezpieczające GEZE wspierają funkcjonalność i bezpieczeństwo nowoczesnego sądownictwa i doskonale wpisują się w purystyczną architekturę budynku.

Maksymalna wygoda: drzwi automatyczne z napędem Powerturn

Trzy systemy dwuskrzydłowych drzwi rozwieranych wyróżniają prestiżowy obszar wejścia do głównego budynku. Niezawodne napędy Powerturn firmy GEZE o sprawdzonej konstrukcji i wysokości zaledwie 7 cm, lekko i cicho przesuwają duże szklane skrzydła drzwi automatycznych, zapewniając komfortową dostęp.. Dzięki zintegrowanej funkcji Smart swing ciężkie szklane skrzydła można łatwo otwierać również ręcznie. Zmniejsza to zużycie energii, niezależnie od tego, czy drzwi są obsługiwane ręcznie, czy też pozostają otwarte przez długi czas.

Efektywna kontrola dostępu dzięki technice drzwiowej GEZE

Drzwi automatyczne z systemem drzwi rozwieranych Slimdrive EMD-F w obszarze wejścia pełnią funkcję śluzy bezpieczeństwa. Zdjęcie: Annika Feuss dla GEZE GmbH

Szklane drzwi automatyczne z kontrolą dostępu © Annika Feuss / GEZE GmbH

Maksymalne bezpieczeństwo oraz ochrona wezwanych i świadków, ławników, personelu administracyjnego i odwiedzających jest oczywistością w nowoczesnych budynkach sądowych. Łącznie cztery systemy drzwi rozwieranych Slimdrive EMD-F w śluzie bezpieczeństwa do atrium spełniają wymogi bezpieczeństwa budynku dostępnego dla ogółu.

  • Jedna ze śluz bezpieczeństwa jest przeznaczona wyłącznie na wejście dla pracowników sądu przy użyciu systemu kontroli dostępu.
  • Dwie pary automatycznych drzwi służą jako separatory do zarządzania wszystkimi innymi grupami osób.
  • Czwarty system śluz bezpieczeństwa służy jako wyjście i zapobiega dostępowi osób nieupoważnionych do atrium: zewnętrzne drzwi ze śluzą bezpieczeństwa otwierają się tylko wtedy, gdy wewnętrzne są zamknięte.


Smukły napęd Slimdrive EMD-F jest przydatny zwłaszcza w ograniczonych przestrzeniach typowych dla śluz bezpieczeństwa. Wygoda automatycznego otwierania i zamykania systemu drzwi rozwieranych umożliwia szybkie przejście przez system drzwi ze śluzami bezpieczeństwa, dzięki czemu monitorowanie przez pracowników ochrony jest bardziej wydajne.

Centralnie sterowane drzwi automatyczne zabezpieczają drogi ratunkowe

Niezawodne drogi ewakuacyjne i ratunkowe są kluczowe w budynkach o dużym natężeniu ruchu. Aby to zapewnić w nowym centrum sądowniczym w Gelsenkirchen, firma GEZE zainstalowała wielofunkcyjne drzwi ewakuacyjne i ratunkowe w atrium i fasadzie budynku, które mogą być aktywowane przez sterownik centralny TZ 320.

Sterownik centralny łączy w sobie kontrolę dostępu, monitorowanie wszystkich zdarzeń związanych z otwieraniem i zamykaniem wyjść awaryjnych oraz zwalnianiem wyjść awaryjnych w przypadku zagrożenia. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia przycisk awaryjny w systemie drzwi, który w każdej chwili otwiera drzwi w kierunku ewakuacji dla wszystkich osób. Jednoczesne naciśnięcie przycisku alarmowego wyzwala alarm w celu zmniejszenia ryzyka manipulacji.

Systemy drzwiowe o skomplikowanych zadaniach

Wychodząc naprzeciw wspólnym potrzebom w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego i dostępności, ponad 100 drzwi w całym kompleksie budynków zostało wyposażonych w samozamykacze z oferty GEZE. W prestiżowych salach sądowych zastosowano wersję Boxer, zintegrowaną ze skrzydłem drzwiowym, co nadało drzwiom nieskazitelny wygląd z zewnątrz. Funkcja swobodnego ramienia umożliwia otwieranie i zamykanie systemów drzwiowych przy minimalnym wysiłku, tak jakby w ogóle nie było samozamykaczy. Drzwi zamykają się niezawodnie i bezpiecznie w przypadku pożaru. Jedyna w swoim rodzaju funkcja zatrzaskowa umożliwia zablokowanie drzwi w położeniu otwartym na końcu zakresu ruchu swobodnego drzwi bez konieczności wyłączania samoczynnego zamykania w przypadku pożaru.

Produkty GEZE w centrum sądowniczym w Gelsenkirchen

  • System napędowy GEZE Powerturn
  • Napęd drzwi rozwieranych Slimdrive EMD-F
  • Napęd Slimdrive EMD F
  • Centrala drzwiowa TZ 320
  • Wersje ze zintegrowanym napędem Boxer