Studia przypadków

Historia i innowacja: systemy ścian przesuwnych GEZE w Café Luitpold

Ta 130-letnia monachijska instytucja na nowo połączyła się z tradycją wspaniałych kawiarni dzięki gruntownej renowacji. Firma GEZE wspierała połączenie nowoczesnego designu i historycznej atmosfery w Café Luitpold za pomocą innowacyjnych rozwiązań drzwiowych i systemów ścian przesuwnych.

Historyczna kawiarnia z nowoczesną atmosferą

Drzwi automatyczne na wejściu do Café Luitpold. Zdjęcie: Robert Sprang dla GEZE GmbH

Automatyczne łukowe drzwi przesuwne z napędem Slimdrive SC-FR prowadzą do głównej części kawiarni.

Od około 130 lat Café Luitpold na Brienner Strasse w Monachium jest synonimem doskonałej kawy i kosmopolitycznego stylu życia. Kawiarnia została otwarta w 1888 roku, w stylu wspaniałych pałaców wiedeńskich kawiarni. Nazwa pochodzi od nazwiska ówczesnego księcia regenta, Luitpolda, który był znany z zamiłowania do sztuki i kultury. Kawiarnia Luitpold była miejscem spotkań artystów i wolnych duchów, towarzystw i lokalnych dygnitarzy, zwłaszcza w monachijskim złotym okresie około 1900 roku – Paul Klee i Wassily Kandinsky założyli tu podobno swoje ugrupowanie artystów „Blue Rider”. Obecnie, po modernizacji, Café Luitpold przyciąga barwną mieszankę biznesmenów, stałych bywalców, trendsetterów monachijskich i studentów.

Podział przestrzeni jest główną cechą kawiarni

Podział przestrzeni na trzy odrębne obszary definiuje styl i atmosferę Café Luitpold.

  • Główna kawiarnia, o uderzająco prostym wystroju, stanowi połączenie piekarni i baru z nowoczesnymi meblami w kształcie litery „U”. Tutaj znajdują się wejścia do wiatrołapu kawiarni i ogrodu palmowego.
  • Wiatrołap znajduje się w miejscu historycznego głównego wejścia do kawiarni i charakteryzuje się parą kolumn i wystawnym, profilowanym stropem.
  • Ogród palmowy jest przedłużeniem części kawiarni w wiatrołapie, a przy wejściu do wiatrołapu znajdują się stiukowe kolumny. Znajduje się tam również wejście do głównej kawiarni.

Ciche i eleganckie: drzwi automatyczne Slimdrive SL

System ścian przesuwnych w wiatrołapie kawiarni Café Luitpold. Zdjęcie: Robert Sprang dla GEZE GmbH

Otwarty widok na ogródek palmowy przez automatyczne łukowe drzwi przesuwne

Do głównej kawiarni można się dostać za pomocą dostępnych automatycznych, łukowych drzwi przesuwnych, które wychodzą na salę. Znajdujące się przed nią drzwi rozwierane otwierają się przy użyciu najlżejszego dotyku, dzięki technologii serwo, i doskonale komponują się z historyczną fasadą. Przestronny ganek prowadzi z głównej kawiarni do wejścia do wiatrołapu kawiarni, który znajduje się w dawnym głównym wejściu do Café Luitpold. Pary kolumn i profilowany profil sufitu podkreślają okazałość pomieszczenia.

Pomiędzy stiukowymi kolumnami, skrzydła automatycznych drzwi przesuwnych w ciągłej szybie otwierają się w zupełnej ciszy, zapewniając dostęp do zabytkowego wiatrołapu. Te same dyskretne drzwi automatyczne można znaleźć w przejściu do wysokiego ogrodu palmowego, do którego można również dotrzeć z głównej kawiarni przez automatyczne łukowe drzwi przesuwne. Tajemnicą tych eleganckich, niezwykle cichych drzwi automatycznych jest napęd GEZE Slimdrive SL z silnikiem o wysokości zaledwie 70 mm, który podczas pracy w kawiarni działa dyskretnie i sprawnie.

Zobacz i bądź widoczny w skomplikowanej strukturze pomieszczenia

Kawiarnia wyróżnia się dużą liczbą wejść i wyjść oraz dużą różnorodnością rozwiązań drzwiowych i elementów konstrukcyjnych. Największym wyzwaniem w tym przestronnym i architektonicznym kompleksie było rozdzielenie ruchliwej głównej kawiarni, cichej kawiarni w wiatrołapie i ogrodu palmowego na różne obszary, a jednocześnie połączenie ich w jedną stylistyczną całość oraz – dla dobra odwiedzających kawiarnię – spełnienie wymogu „zobacz i bądź widoczny”.

Systemy ścian przesuwnych zapewniają stylową przejrzystość

System ścian przesuwnych w wiatrołapie kawiarni Café Luitpold. Zdjęcie: Robert Sprang dla GEZE GmbH

Przezroczysty system ścian przesuwnych łączy główną część kawiarni z wiatrołapem.

W odpowiedzi na szczególne cechy przestrzenne i konstrukcyjne Café Luitpold firma GEZE zastosowała system ścian przesuwanych ręcznie (MSW), który został wdrożony w kawiarni jako zintegrowany system całoszklany (IGG). Systemy szklanych ścian przesuwnych można łatwo zsunąć i zaparkować, aby w razie potrzeby zaoszczędzić miejsce.

Profile i system do otwierania drzwi przesuwnych GEZE IGG są zintegrowane w sposób niewidoczny pomiędzy szybami, co umożliwia dyskretne wkomponowanie powierzchni szklanych o ciągłym wyglądzie we wnęki słupowe wiatrołapu, oddziela i łączy wiatrołap z główną kawiarnią oraz zapewnia pożądaną izolację akustyczną.

Zabezpieczone drogi ewakuacyjne i ratunkowe z techniką drzwi GEZE

Mimo elegancji, warto pamiętać, że design to nie wszystko. W złożonej trzykierunkowej strukturze przestrzennej, w której może przebywać jednocześnie do 200 gości i cały personel, bezpieczeństwo ma najwyższy priorytet. Lekka i elegancka konstrukcja systemów drzwiowych GEZE decyduje również o wyglądzie drzwi na drogach ewakuacyjnych i ratunkowych: wszystkie kompaktowe elementy bezpieczeństwa są dyskretnie wbudowane w napędy drzwiowe i gwarantują szybką i bezpieczną ewakuację różnych obszarów kawiarni w razie zagrożenia.

Produkty GEZE w Café Luitpold

  • Napędy Slimdrive SC-FR
  • Napęd GEZE Slimdrive SL
  • System ścian przesuwanych ręcznie (MSW)
  • Zintegrowane systemy całoszklane (IGG)