Studia przypadków

ARCOTEL Camino: najnowocześniejsze systemy drzwiowe za historycznymi fasadami

Nowy czterogwiazdkowy hotel ARCOTEL Camino przywraca do życia kawałek historii Stuttgartu i otwiera niezwykłe perspektywy dla architektury hotelowej w wyjątkowej miejskiej lokalizacji. Firma GEZE przyczyniła się do powstania koncepcji projektu hotelu dzięki przemyślanym systemom drzwiowym i rozwiązaniom dotyczącym odprowadzania dymu i ciepła.

ARCOTEL Camino: fakty i liczby

 • Budowa hotelu jest wynikiem inwestycji o wartości 25 mln euro
 • 11 500 m² powierzchni użytkowej dla pracowników i odwiedzających
 • Hotel oferuje następujące udogodnienia na czterech poziomach:
 • 168 pokoi i apartamentów
 • 6 sal konferencyjnych
 • strefa spa
 • strefa restauracyjna i barowa

Od pomieszczeń produkcyjnych do czterogwiazdkowego hotelu

Zewnętrzne schody do wejścia do hotelu ze szklanymi drzwiami przesuwnymi. Zdjęcie: MM Fotowerbung dla GEZE GmbH

Duża klatka schodowa prowadzi do szklanych drzwi przesuwnych nowego budynku. © MM Fotowerbung / GEZE GmbH

ARCOTEL Camino to kompleks hotelowy, który jest połączeniem historycznie chronionej istoty klasycznego budynku z nowoczesnymi elementami projektu. Jest dziełem wiedeńskiego projektanta przemysłowego, artysty i architekta Haralda Schreibera we współpracy z frankfurckim biurem architektonicznym prof. Christopha Mäcklera. Dzięki zabytkowej fasadzie budynku z 1890 roku, hotel stanowi pomost pomiędzy historyczną architekturą i nowoczesnym wyglądem, który kształtuje dzisiejszą ulicę Heilbronner.

W XIX wieku na tym obszarze Poczty znajdowały się mieszkania dla pracowników Poczty Wirtemberskiej i kolei, a także kilka obiektów komunalnych. Fasady dawnej łaźni i pralni – jedynej części terenu niezburzonego w czasie II wojny światowej – zostały wkomponowane w cały kompleks nowego hotelu, zachowując tym samym kawałek historii miasta na dłużej. Historyczne mury tworzą dwa skrzydła hotelu, między którymi wzniesiono nowoczesny budynek.

Systemy drzwiowe GEZE – w harmonii z projektem hotelu

Zewnętrzne schody do wejścia do hotelu ze szklanymi drzwiami przesuwnymi. Zdjęcie: GEZE GmbH

Nowoczesny design w historycznej fasadzie: elegancki system drzwiowy GEZE.

Symbolika dodania nazwy „Camino” – nawiązania do legendarnego szlaku pielgrzymkowego Camino de Santiagopilgrimage – staje się dla odwiedzających zrozumiała dopiero po wejściu do jasnego i nowoczesnego lobby. W różnych miejscach tego designerskiego hotelu w subtelny sposób przedstawiono przemyślane i interesujące fakty na temat Camino de Santiago i historii Stuttgartu.

ARCOTEL Camino został zaprojektowany jako miejsce odpoczynku i relaksu dla odwiedzających, a także jako miejsce spotkań. Światło i przejrzystość odgrywają kluczową rolę w tej koncepcji – drzwi z ościeżnicami z rur stalowych z samozamykaczami serii TS 5000 z jednolitą linią designu GEZE bezproblemowo integrują z harmonijnym wyglądem budynku.

TS 5000: bezpieczeństwo automatycznie zamykających się drzwi

Samozamykacze GEZE TS 5000 zapewniają komfort i bezpieczeństwo systemów drzwiowych, które muszą się zamykać w sposób kontrolowany, przez cały czas lub w przypadku pożaru. Zasilacz, wyłącznik dymowy i elektryczne podtrzymanie położenia otwarcia są w pełni zintegrowane jako dodatkowe elementy drzwi w kompaktowej i eleganckiej szynie ślizgowej nad samozamykaczem. Samozamykacze GEZE serii TS 5000 oferują szeroki wybór rozwiązań dla różnych systemów drzwiowych i wymagań zarówno w zastosowaniach publicznych jak i prywatnych.

Inteligentne: system drzwi automatycznych w projekcie dróg ewakuacyjnych

Drzwi przesuwne zapewniają komfort przechodzenia. Zdjęcie: MM Fotowerbung dla GEZE GmbH

Łatwy i bezpieczny dostęp dzięki Slimdrive SL.

Główne wejście do tylnej części kompleksu budynków zostało wyposażone w duże automatyczne liniowe drzwi przesuwne z napędem GEZE Slimdrive SL-FR. Mocny system napędowy o wysokości zaledwie 7 cm elegancko integruje się z wysokimi listwami okiennymi, które zwężają się ku górze i łatwo i cicho przesuwają ciężkie skrzydła drzwi.

Wariant Slimdrive SL-FR szczególnie dobrze nadaje się do stosowania na drogach ewakuacyjnych i ratunkowych, ponieważ wszystkie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa elementy systemu drzwiowego – takie jak napęd czy sterowanie – są powielane. W sytuacjach awaryjnych drzwi otwierają się samoczynnie do 30 razy, nawet w przypadku awarii zasilania. Napęd GEZE Slimdrive SL-FR DIN 18650 jest oczywiście przetestowany i certyfikowany.

Ochrona przeciwpożarowa i system odprowadzania dymu i ciepła z doskonałym poziomem komfortu

Imponujący szklany pasaż prowadzi gości hotelowych do ich pokoi, których drzwi są wyposażone w samozamykacze GEZE TS 5000. Samozamykacze nawierzchniowe typu TS 5000 R i TS 5000 R-ISM z regulacją kolejności zamykania zabezpieczają jedno- lub dwuskrzydłowe drzwi przeciwpożarowe i dymoszczelne na poziomach, na których przebywają goście. Oba systemy są wyposażone w elektromechaniczne urządzenie podtrzymujące otwarcie i zintegrowaną centralę z wyłącznikiem dymowym. W przypadku pożaru włącza się wyłącznik dymowy i drzwi zamykają się samoczynnie. Drzwi mogą być ustawione pod dowolnym kątem blokady otwarcia z możliwością regulacji, a także mogą być przestawiane w celu zapewnienia maksymalnego otwarcia skrzydła drzwiowego w przypadku zagrożenia.

Okna na klatkach schodowych ewakuacyjnych są wyposażone w systemy oddymiania i odprowadzania ciepła (SHE) z bogatej oferty rozwiązań GEZE. Zapewniają szybkie odprowadzenie dymu i ciepła w przypadku pożaru i zapewniają skuteczną wentylację w codziennym użytkowaniu.

Dostosowane do potrzeb drzwi i rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa GEZE

Rozwiązania drzwiowe GEZE zapewniają komfort przechodzenia, bezpieczeństwo i funkcjonalność idealnie dopasowane do specyficznych warunków na miejscu i zgodne z obowiązującymi normami – to kolejna cecha, która sprawia, że ARCOTEL Camino jest tak doskonałym przykładem połączenia historycznej i nowoczesnej architektury ze wszystkimi możliwościami projektowymi i technicznymi, jakie oferuje.

Produkty GEZE w Arcotel Camino w Stuttgarcie

 • Różnorodne samozamykacze z serii TS 5000
 • Napęd GEZE Slimdrive SL-FR
 • Urządzenia do usuwania dymu i ciepła
 • Systemy górnych samozamykaczy TS 5000 R i TS 5000 R-ISM