Studia przypadków

Szklane fasady o dużych szerokościach otwarcia w salonie BMW w Monachium

„Samochód z fascynacją” jako całość koncepcji: od dawna oczekuje się, że salony samochodowe powinny odzwierciedlać prestiż marki. Z pewnością udało się to osiągnąć w zmodernizowanym salonie BMW w Monachium dzięki imponującym przeszklonym fasadom i przestronnym automatycznym drzwiom GEZE.

Funkcjonalność i wzornictwo zgodne z architekturą marki BMW

Obecnie prawie każdy producent samochodów stosuje się do ścisłych wytycznych dotyczących wyglądu swoich salonów wystawowych i powierzchni sprzedażowych. Mając na uwadze te wysokie wymagania architekci Koch+Partner Architekten und Stadtplaner z Monachium zmodernizowali i rozbudowali budynek BMW przy stacji metra Frankfurter Ring w Monachium. Konstrukcja i wygląd kompleksu budynków z lat 80. zostały dostosowane do przyszłych potrzeb dealera BMW, zgodnie z wytycznymi „architektury marki BMW”.

Płaskie i wydajne: drzwi automatyczne GEZE

Całkowicie wyremontowany salon BMW oferuje teraz poczucie przygody  przestronną infrastrukturę i – przy łącznej powierzchni prawie 30 000 m² – dużo miejsca na przyszły rozwój. Duże standaryzowane fasady szklane z przejrzystymi strefami wejścia oferują doskonałe parametry oświetlenia dla otwartej powierzchni wystawowej. Transparentna architektura wizualnie otwiera i poszerza przestrzeń, tworzy zachęcającą atmosferę i zamienia zwykły salon sprzedaży w świat przygód. Jednym z wyzwań stojących przed GEZE w projekcie BMW był montaż i konstrukcja ciągłych i szeroko otwieranych drzwi automatycznych w szklanej fasadzie. Drzwi musiały umożliwiać samochodom jak najszybszy wjazd i wyjazd oraz doskonale wpisywać się w estetykę współczesnego budynku.

Drzwi teleskopowe dla maksymalnej szerokości otwarcia

Drzwi teleskopowe GEZE w szklanej fasadzie salonu BMW w Monachium. Zdjęcie: GEZE GmbH

Drzwi teleskopowe GEZE oferują maksymalne szerokości otwarcia i estetycznie komponują się ze szklaną fasadą. © GEZE GmbH

W normalnych warunkach wielkość i szerokość otwarcia drzwi automatycznych jest ograniczona ciężarem skrzydeł i długością zastosowanych profili z metali lekkich.

Dzięki indywidualnemu rozwiązaniu dla szklanych fasad salonu BMW, firma GEZE potwierdziła swoje kompetencje jako międzynarodowy specjalista w dziedzinie drzwi automatycznych: automatyczny system drzwi teleskopowych z efektywną techniką napędów o eleganckim, 7-centymetrowym kształcie i szerokości otwarcia 380 cm stanowi doskonałe połączenie funkcjonalności i designu oraz doskonale wpisuje się estetycznie w architekturę budynku.

Synchronizacja zapewnia funkcjonalną wygodę użytkowania drzwi

Zasada synchronizacji jest inteligentna i prosta: jeśli dwuskrzydłowy system drzwi przesuwnych nie wystarcza do uzyskania pożądanej szerokości otwarcia i nie ma wystarczającej powierzchni do „zaparkowania” skrzydeł, dwa systemy drzwi teleskopowych są ze sobą dokładnie zsynchronizowane. Pozwala to na uzyskanie szerokości otwarcia do 600 cm. Dla budynku dealera BMW w Monachium rozwiązaniem GEZE było zainstalowanie po obu stronach otworu w fasadzie oddzielnych automatycznych systemów drzwi przesuwnych, składających się z dwóch drzwi teleskopowych, z których każde ma cztery skrzydła. Po zamknięciu oba systemy drzwi spotykają się w środku, tworząc wizualnie jeden system drzwi. Gdy drzwi są otwarte, skrzydła teleskopowe wyglądają elegancko , oszczędzają miejsce i są dyskretnie zaparkowane po bokach wejścia. Ciągły wygląd drzwi podkreśla osłona rozciągająca się na technice napędów całego systemu drzwi przesuwnych.

Inteligentne systemy drzwi przesuwnych: napęd GEZE Slimdrive

Precyzja, niezawodność, a przede wszystkim elegancja, której oczekuje się od samochodów klasy premium na całym świecie, musi znaleźć odzwierciedlenie w technice drzwiowej w salonie, w którym samochody są prezentowane. Połączenie napędów drzwiowych w sieć zapewnia perfekcyjnie zsynchronizowane otwieranie i zamykanie obu systemów drzwi przesuwnych w szklanej fasadzie salonu BMW. Dyskretna technika napędów Slimdrive, o wysokości zaledwie 7 cm, niezawodnie, precyzyjnie i prawie bezgłośnie przesuwa z każdej strony cztery teleskopowe skrzydła oprawione w precyzyjną ramę. Dla jeszcze większej wygody, skrzydła drzwiowe mogą być obsługiwane za pomocą wszystkich konwencjonalnych elementów sterujących np. zdalnego sterowania, całkowicie bezdotykowo za pomocą czujnika podczerwieni lub przycisku wielkopowierzchniowego.

Produkty GEZE w oddziale BMW w Monachium

  • Napęd GEZE Slimdrive
  • Drzwi teleskopowe