Drzwi przesuwne automatyczne czy ręczne: jaki wybór jest właściwy podczas planowania drzwi?

Drzwi przesuwne są często używane, gdy potrzebne jest wyjątkowo wygodne rozwiązanie, które oszczędza miejsce i jednocześnie zapewnia walory estetyczne. Lecz w niektórych przypadkach drzwi rozwierane, a nawet drzwi karuzelowe, mogą być lepszym wyborem: oferujemy wsparcie w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania.

Szybki przegląd różnych rodzajów drzwi przesuwnych

GEZE ECdrive T2 w oddziale ALDI SÜD w miejscowości Mühldorf, Bawaria

Smukła, elegancka konstrukcja w połączeniu z doskonałą charakterystyką pracy: system drzwi przesuwnych otwiera się i zamyka ponad 4000 razy dziennie dla klientów ALDI SÜD w Mühldorf am Inn. © Robert Sprang / GEZE GmbH

Ochrona przeciwpożarowa, dostępność, wygoda, design i liczba odwiedzających – rozwiązania drzwi przesuwnych GEZE odpowiadają na każde z tych wymagań. Mimo to każdy nowy projekt stawia przed planistami i architektami zadanie sprostania szczególnym wymaganiom konstrukcyjnym i wyboru rodzaju drzwi zapewniającego najlepsze połączenie możliwości i funkcji.

Systemy drzwi przesuwnych zewnętrznych i wewnętrznych

Dostępność połączona z bezpieczeństwem i eleganckim designem – to możliwe dzięki automatycznym drzwiom przesuwnym. Systemy drzwi przesuwnych GEZE do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych zapewniają wygodny dostęp i jednocześnie spełniają wymagania estetyczne architektów. Nawet w sytuacjach awaryjnych utrzymują najwyższe standardy bezpieczeństwa. Zintegrowany akumulator umożliwia automatyczne otwarcie lub zamknięcie drzwi przesuwnych, na przykład w razie awarii zasilania. Ponadto automatyczne drzwi przesuwne są odpowiednim wyborem pod względem sprawności energetycznej: z jednej strony w normalnych warunkach żadne drzwi nie pozostają otwarte, a z drugiej strony energooszczędne systemy profilowe, takie jak GEZE ECdrive T2, zapewniają lepszy bilans energetyczny. Oprócz naszych standardowych produktów oferujemy również wiele indywidualnych rozwiązań w zakresie automatycznych drzwi przesuwnych.

Bez względu na to, czy potrzebujesz dzielnika pokoju, rozdzielenia pomieszczenia czy też przejścia – ręcznie obsługiwane systemy do otwierania drzwi przesuwnych GEZE umożliwiają drzwiom w obszarach wewnętrznych otwierać się oraz zamykać płynnie i cicho – nawet przy dużym obciążeniu i wysokiej częstotliwości użytkowania. Szklane drzwi przesuwne optycznie uwydatniają projekt i dodają wysokiej jakości akcentów architektonicznych, które optymalnie wykorzystują światło dzienne. Pod tym względem nasze pierwszorzędnie obrobione i eleganckie systemy do otwierania drzwi przesuwnych wytyczają standardy pod względem elastycznego planowania i swobody projektowania.

Zalety drzwi przesuwnych

Ogólnie rzecz ujmując poniższe informacje dotyczą drzwi przesuwnych GEZE: bez względu na to, czy pełnią funkcję imponującego wejścia czy też przyciągają wzrok w obszarze wewnętrznym – systemy drzwi przesuwnych zawsze punktują tam, gdzie liczy się wygodny i bezpieczny dostęp oraz design.

Systemy drzwi przesuwnych GEZE są stosowane w licznych branżach

GEZE ECdrive na wejściu do sal operacyjnych w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie

GEZE ECdrive na wejściu do sal operacyjnych w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie © Łukasz Janicki / GEZE Polska

Zarówno w sektorze hotelowym, cateringowym i w budynkach użytku publicznego automatyczne drzwi przesuwne zapewniają dostęp do budynków w około 80 procentach przypadków. Dzieje się tak, ponieważ ważne jest, aby jak najwięcej osób mogło wejść do budynku lub z niego wyjść przy zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa. Jednak bezdotykowa obsługa i dostęp bez barier również odgrywają ważną rolę przy stosowaniu wewnątrz budynków. Automatyczne drzwi przesuwne są często używane w obszarach o zwiększonym rygorze higienicznym, na przykład w szpitalach.

Nie licząc naszego produktu Apoll, systemy do otwierania drzwi przesuwnych GEZE są montowane wyłącznie w obszarach wewnętrznych – a w szczególności w biurowcach, salach operacyjnych, a także w prywatnym sektorze mieszkalnym.

Główne wymagania i funkcje trzech rodzajów drzwi

  DRZWI PRZESUWNE DRZWI KARUZELOWE DRZWI ROZWIERANE

Ochrona przeciwpożarowa

System do otwierania drzwi przesuwnych: Nie

Automatyczne drzwi przesuwne: Tak
Nie

w zależności od wybranego produktu, zobacz tutaj.

Dostępność

System do otwierania drzwi przesuwnych: opcjonalny

Automatyczne drzwi przesuwne: Tak

Nie Tak, ale należy przestrzegać ograniczeń użytkowania wraz z wyjątkami.
Droga ewakuacyjna

System do otwierania drzwi przesuwnych: Nie

Automatyczne drzwi przesuwne: Tak, w przypadku aprobaty dla dróg ewakuacyjnych i ratunkowych

Ręczne: Nie

Automatyczne: Tylko do dróg ewakuacyjnych i ratunkowych (bez ochrony przed dymem): Tak, jedynie w przypadku okucia typu Break-Out ze składanymi skrzydłami

Tak, dostępna z większością drzwi rozwieranych. Lista wyjątków dostępna jest tutaj.

Drzwi wewnętrzne/zewnętrzne

System do otwierania drzwi przesuwnych: do obszarów wewnętrznych

Automatyczne drzwi przesuwne: Oba obszary, głównie obszary zewnętrzne

Oba obszary

Możliwe zastosowanie jako drzwi wewnętrzne lub fasadowe, w zależności od rodzaju drzwi rozwieranych. Więcej informacji dostępnych jest tutaj:

W przypadku mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia: Różne wymagania i funkcje, które według tabeli nie mogą zostać spełnione, można wprowadzić poprzez dopasowanie do obiektu. Skontaktuj się z nami.
Natężenie ruchu

System do otwierania drzwi przesuwnych: Niskie/średnie

Automatyczne drzwi przesuwne: Wysokie

Ręczne: Od niskiego do wysokiego

Automatyczne: Wysokie

Wysokie, lista wyjątków dostępna jest tutaj.

Odpowiednie systemy drzwiowe Jedno- i wieloskrzydłowe drzwi przesuwne Systemy drzwiowe 3- i 4-skrzydłowe

Systemy drzwiowe jedno- i dwuskrzydłowe są dostępne w przypadku większości rodzajów drzwi rozwieranych, prawych i lewych drzwi przymykowych. Lista wyjątków dostępna jest tutaj.

Materiał skrzydła drewno/szkło/metal Drewno + szkło Szkło/aluminium

Drewno i szkło w przypadku większości rodzajów drzwi rozwieranych. Lista wyjątków dostępna jest tutaj.

Znajdź odpowiedni system drzwi przesuwnych dla swojej inwestycji

Czy już wiesz, że system drzwi przesuwnych jest idealnym rozwiązaniem dla Twoich wymagań konstrukcyjnych? W takim razie dowiedz się więcej o specjalnych funkcjach rodziny drzwi przesuwnych z naszej serii porad.

Znajdź odpowiednie automatyczne drzwi przesuwne

Znajdź odpowiedni system do otwierania drzwi przesuwnych

Zintegrowane planowanie drzwi z użyciem BIM

Drzwi należą do najbardziej złożonych elementów podczas planowania budynku. Oferujemy wszechstronne porady w temacie BIM oraz darmowe obiekty drzwiowe BIM. Możesz na przykład wczytać drzwi przesuwne GEZE do różnych systemów CAD i indywidualnie je skonfigurować. Cenne narzędzie do zintegrowanego planowania budynku.

Dowiedz się więcej o obiektach BIM GEZE