Studia przypadków

„Architektura uzdrawiająca”: dostępność w klinice w centrum miasta

Klinika w Stuttgarcie, otwarta w 2014 roku, jest jednym z największych ośrodków zdrowia dla dzieci, młodzieży i dziedziny ginekologii w Niemczech. Dzięki najnowocześniejszej technice drzwi i bezpieczeństwa GEZE spełnia wysokie wymagania w zakresie dostępności, zapobiegawczej ochrony przeciwpożarowej i komfortu użytkowania.

Wyróżniający się design kliniki

Nowy kompleks szpitalny obejmuje 12 indywidualnych klinik, wielozadaniowy oddział ratunkowy, liczne przychodnie i 385 łóżek. Zgodnie z koncepcją „architektury uzdrawiającej”, przy projektowaniu budynku firmy SFP Architekten GmbH i HPP Laage & Partner skupiły się na najwyższej klasy warunkach opieki medycznej i dobrego samopoczucia pacjentów. Firma GEZE spełniła wysokie wymagania dotyczące funkcjonowania kliniki, m.in. poprzez zastosowanie systemów drzwiowych bez barier i kompleksowych rozwiązań przeciwpożarowych.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność dzięki technice drzwiowej GEZE

Wejścia bez barier: systemy drzwi rozwieranych Slimdrive EMD otwierane za pomocą przycisku wielkopowierzchniowego lub czujników ruchu. Zdjęcie: Jürgen Pollak dla GEZE GmbH

Jednoskrzydłowe szklane drzwi rozwierane na obszarze kliniki © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Ułatwiony dostęp , bezdotykowe otwieranie, zapobiegawcza ochrona przeciwpożarowa, zabezpieczenie wyjść ewakuacyjnych, kontrola dostępu oraz nowoczesny, spójny design – drzwi w klinice muszą spełniać wszystkie te wymagania. Dzięki elastycznym rozwiązaniom systemowym GEZE wymagania te zostały spełnione dla ponad 100 automatycznych jedno- i dwuskrzydłowych drzwi rozwieranych zarówno w obszarze wejścia do kliniki, jak i wewnątrz budynku.

Systemy drzwi przesuwnych Slimdrive SL NT w obszarze wejścia

Dwuskrzydłowy system przesuwnych drzwi automatycznych łączy obiekty zewnętrzne z przestronnym foyer nowej kliniki, tworząc jasną, zachęcającą atmosferę. Szerokie na prawie trzy metry przejście, eleganckie profile drzwi i zintegrowane z sufitem napędy Slimdrive SL NT-FR łączą w sobie dostępność z zabezpieczeniem drogi ewakuacyjnej i przejrzystością. Drzwi dwuskrzydłowe obsługują dużą liczbę użytkowników cicho, energicznie i precyzyjnie, a czas podtrzymania otwarcia jest automatycznie dostosowywany do częstotliwości przechodzenia. Zintegrowany w metalowym panelu obsługowym kolumnowym programator drzwi stanowi sam w sobie element designu.

Ułatwiony dostęp z systemem drzwi przesuwnych Slimdrive-EMD

Jednoskrzydłowe drzwi rozwierane Slimdrive-EMD, które otwierają się automatycznie za pomocą czujnika ruchu, można znaleźć w prawie wszystkich obszarach kliniki. Alternatywnie, drzwi rozwierane mogą być aktywowane za pomocą przycisku wielkopowierzchniowego, np. dla pacjentów na wózkach inwalidzkich lub transportowanych łóżek. Czujnik monitorujący zatrzymuje drzwi, gdy osoba znajduje się w zakresie ich obrotu. Funkcja „Push & Go”, którą można włączać i wyłączać, oferuje dodatkowy komfort i umożliwia aktywację napędu drzwi przez krótkie naciśnięcie skrzydła.

Dwuskrzydłowe drzwi rozwierane zapewniają zapobiegawczą ochronę przeciwpożarową

Zintegrowane z instalacjami sygnalizacji pożaru, dwuskrzydłowe drzwi rozwierane z napędami Slimdrive EMD-F/R-IS pełnią funkcję wyjść ewakuacyjnych. Napędy Slimdrive EMD inverse spełniają rolę otworów wywiewu dla grawitacyjnego odprowadzania dymu i ciepła w przypadku pożaru. W przypadku wykrycia pożaru, polecenie sterowania z systemu sygnalizacji pożaru powoduje również wyzwolenie centrali drzwiowej TZ 320, dzięki czemu drzwi otwierają się automatycznie. W przypadku awarii zasilania odwrotna funkcja napędów zapewnia, że drzwi samoczynnie się otworzą i pozostaną w pozycji otwartej.

Kontrola dostępu na oddziale położniczym

Jednoskrzydłowe drzwi rozwierane z napędem Slimdrive EMD-f/r przy wejściu na oddział położniczy łączą w sobie wygodę dostępu, kontrolę dostępu, zabezpieczenie wyjść ewakuacyjnych w obu kierunkach oraz zapobiegawczą ochronę przeciwpożarową.

Sterowanie drzwiami może być wybiórczo ustawione na „tryb automatyczny” lub tryb pracy nocnej, co umożliwia dostęp do oddziału położniczego tylko osobom upoważnionym. W przypadku zagrożenia w każdej chwili możliwa jest szybka ewakuacja, przy jednoczesnym uruchomieniu alarmu.

Dwuskrzydłowe ręczne drzwi przeciwpożarowe. Zdjęcie: Jürgen Pollak dla GEZE GmbH

Wygoda i bezpieczeństwo: drzwi przeciwpożarowe zamykają się automatycznie w przypadku zagrożenia. © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Mechanizmy podtrzymania położenia otwarcia GEZE w wersji przeciwpożarowej

Mechanizm podtrzymania położenia otwarcia służący do elektromechanicznego otwierania jedno- i dwuskrzydłowych ręcznych drzwi strefy pożarowej, stosowany jest w prawie wszystkich oddziałach. Mechanizmy podtrzymania położenia otwarcia są kompaktowo i dyskretnie zintegrowane z rozwiązaniem wykorzystującym samozamykacze TS 5000 z ciągłym systemem szyn ślizgowych R-ISM, który gwarantuje bezpieczne zamknięcie drzwi przeciwpożarowych w przypadku zagrożenia.

Mechanizmy podtrzymania położenia otwarcia są również wyposażone w centrale drzwiowe TZ 320 na drogach ewakuacyjnych i ratunkowych; zasilanie elektrozaczepu można odłączyć za pomocą przycisku awaryjnego, który umożliwia wszystkim otwarcie wyjścia awaryjnego. Alarm wizualny i akustyczny, który jest wyzwalany po wciśnięciu przycisku alarmowego, utrudnia nadużywanie systemu.

Bezpieczeństwo i higiena z inteligentnymi akcesoriami do drzwi rozwieranych

Łożyska przegubowe GEZE zamontowane na ościeżnicy i szynach ślizgowych T-Stop montowane są prawie we wszystkich salach pacjentów. System ze zintegrowanym ogranicznikiem otwarcia zapobiega „kolizji” drzwi łazienkowych i drzwi do sąsiednich pomieszczeń oraz sprawia, że montowane odbojniki podłogowe są zbędne. Inteligentne rozwiązanie zwiększa komfort użytkowania i ułatwia utrzymanie higieny w pomieszczeniach, ponieważ podłoga może być czyszczona bez żadnych przeszkód.

Produkty GEZE w klinice w centrum miasta

  • System drzwi przesuwnych Slimdrive SL NT
  • Zintegrowane napędy Slimdrive SL NT
  • Drzwi rozwierane Slimdrive EMD
  • Napęd Slimdrive EMD F/R-IS
  • Napęd Slimdrive EMD inverse
  • Sterownik drzwi ewakuacyjnych TZ 320
  • Samozamykacz TS 5000 z szyną ślizgową R-ISM
  • Łożysko przegubowe GEZE zamontowane na ościeżnicy i szynie ślizgowej T-Stop