Studia przypadków

GEZE wspiera zapobiegawczą ochronę przeciwpożarową w szpitalu im. Roberta Boscha

Atrium szpitala im. Roberta Boscha w Stuttgarcie, który został otwarty w 2014 roku, łączy obszary leczenia, szkoleń i badań. Samozamykacze i drzwi przeciwpożarowe GEZE przyczyniają się do spełnienia wysokich wymagań szpitalnych w zakresie dostępności, komfortu i zapobiegawczej ochrony przeciwpożarowej.

Zapobiegawcza ochrona przeciwpożarowa o wysokiej funkcjonalności na co dzień

Dwuskrzydłowe drzwi szklane w środku kliniki

Ułatwiony dostęp na co dzień, , niezawodne bezpieczeństwo przeciwpożarowe w razie zagrożenia © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Rozbudowa atrium jest połączona z głównym budynkiem szpitala szerokimi przejściami z dużymi drzwiami przeciwpożarowymi. Mają one na celu zagwarantowanie dostępności w codziennym życiu kliniki, ale zamykają się samoczynnie przy zastosowaniu rozwiązania drzwi ręcznych w przypadku pożaru.

Te kompleksowe wymagania zostały spełnione dzięki zastosowaniu nowych samozamykaczy GEZE z funkcją swobodnego ruchu. Dzięki funkcji swobodnego ramienia, która jest aktywowana przez otwarcie drzwi, drzwi mogą być otwierane i zamykane przy użyciu niewielkiej siły. Sprawia to, że drzwi nie sprawiają problemów dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, a także mogą być wygodnie wykorzystywane do transportu łóżek i przy dużej liczbie odwiedzających.

Dzięki funkcji swobodnego ramienia, w codziennym użytkowaniu, drzwi zachowują się tak, jakby nie było samozamykaczy – a mimo to zamykają się niezawodnie i bezpiecznie w przypadku pożaru. Siła zamykania samozamykaczy może być regulowana do wielkości EN 6.

Możliwość dostosowania: nowy asortyment szyn ślizgowych GEZE

Personel szpitalny przechodzący przez dwuskrzydłowe drzwi

Systemy samozamykaczy z funkcją ruchu swobodnego GEZE podnoszące komfort i bezpieczeństwo w codziennym życiu szpitala © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Nowy, ulepszony asortyment szyn ślizgowych ze zintegrowanym mechanizmem kolejności zamykania dla drzwi dwuskrzydłowych umożliwia teraz jeszcze prostsze i bardziej elastyczne planowanie mechanizmu podtrzymania położenia otwarcia.

Trzy nowe wersje szyn ślizgowych umożliwiają dostosowanie mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia GEZE do niemal każdej instalacji.

Samozamykacz z funkcją ruchu swobodnego GEZE jako drzwi przeciwpożarowe

  • Szyna ślizgowa TS 5000 R-ISM/S z centralą z wyłącznikiem dymowym oraz zintegrowanym mechanizmem kolejności zamykania, który zamyka bezpiecznie oba skrzydła w przypadku pożaru.
  • Skrzydło czynne: samozamykacz z funkcją ruchu swobodnego TS 5000 z funkcją zatrzaskową i zintegrowaną czujką pożarową w nadprożu, która w przypadku pożaru wyzwala zamknięcie drzwi.
  • Skrzydło bierne: samoczynne zamykanie dzięki samozamykaczowi; może być utrzymywane jako skrzydło dodatkowe w pozycji otwartej dzięki zintegrowanej elektrycznej funkcji podtrzymania położenia otwarcia w szynie ślizgowej.

Funkcja swobodnego ramienia z funkcją zatrzaskową

Łóżko szpitalne przejeżdżające przez dostępne drzwi przeciwpożarowe

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe i drzwi ewakuacyjne z wygodnym dostępem dla użytkownika © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Połączenie funkcji swobodnego ramienia z nową, funkcją zatrzaskową GEZE zapewnia szczególne korzyści dla systemu drzwi dwuskrzydłowych. W normalnym trybie pracy skrzydło czynne może być zablokowane na końcu zakresu ruchu swobodnego lub stale otwarte. Ta standardowa funkcja zapobiega niepożądanemu zamknięciu – na przykład w przypadku przeciągu – a także zapobiega zablokowaniu się drzwi w pozycji półotwartej. Funkcję zatrzaskową można zamontować w istniejących samozamykaczach TS 5000. Nie ma to wpływu na zapobiegawczą ochronę przeciwpożarową – nawet w trybie zaryglowanym, w przypadku alarmu drzwi przeciwpożarowe zamykają się bezpiecznie z każdej pozycji otwartej.

Połączenie drzwi przeciwpożarowych i wyjścia ewakuacyjnego

Ponieważ do ich obsługi potrzebna jest tylko niewielka siła, dwuskrzydłowe samozamykacze przeciwpożarowe mogą być również stosowane jako wyjście ewakuacyjne przy użyciu któregokolwiek ze skrzydeł drzwiowych w kierunku ewakuacyjnym. W razie niebezpieczeństwa można całkowicie otworzyć skrzydła drzwiowe, ponieważ podtrzymanie położenia otwarcia może być pominięte. Zintegrowany mechanizm kolejności zamykania zapewnia, że oba skrzydła drzwiowe zamykają się bez zakłóceń – np. po przejściu przez nie uciekających osób – dzięki czemu drzwi mogą ponownie spełniać swoją funkcję jako drzwi strefy pożarowej.

Samozamykacze GEZE Boxer spełniają najbardziej rygorystyczne wymagania

Zbliżenie na samozamykacz z funkcją ruchu swobodnego Boxer E-ISM-EFS

Zintegrowany samozamykacz E-ISM EFS z serii GEZE Boxer © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Prestiżowe powierzchnie atrium prezentują te same kompleksowe potrzeby w zakresie dostępności, wygody i bezpieczeństwa przeciwpożarowego, co drzwi wejściowe. Rozwiązaniem są samozamykacze serii GEZE Boxer z funkcją ruchu swobodnego, które są zintegrowane w drzwiach w sposób niewidoczny. Na przykład, samozamykacze z funkcją ruchu swobodnego Boxer E-ISM EFS z dodatkową funkcją zatrzaskową są zintegrowane z dwuskrzydłowymi drzwiami łączącymi w korytarzach, na skrzydle czynnym; zainstalowano także przykrytą szynę ślizgową z zintegrowanym mechanizmem kolejności zamykania. Samozamykacz z funkcją ruchu swobodnego Boxer EFS na skrzydle czynnym oraz standardowy samozamykacz Boxer na skrzydle biernym, zostały w całości wbudowane w skrzydło drzwiowe, co sprzyja prestiżowemu wyglądowi współczesnych drzwi.

Produkty GEZE w szpitalu im. Roberta Boscha

  • Systemy samozamykaczy z funkcją ruchu swobodnego GEZE
  • Systemy samozamykaczy z funkcją ruchu swobodnego Boxer E-ISM EFS
  • Samozamykacz z funkcją ruchu swobodnego Boxer EFS