Studia przypadków

Fascynujący świat dźwigów z techniką budynku opartą na BACnet

Nowe centrum sprzedaży i szkoleń producenta dźwigów ABUS jest nowoczesne i godne zapamiętania – z całoszklanymi fasadami i inteligentną techniką sterowania budynkiem. W ABUS KranHaus firma GEZE wdrożyła indywidualne rozwiązania oparte na technologii BACnet.

Technika sterowania budynkiem oparta na BACnet dla KranHaus

Dostarczane przez GEZE rozwiązania oparte na BACnet dla ABUS KranHaus spełniają najwyższe wymagania w zakresie funkcjonalności i bezpieczeństwa, zgodnie z koncepcją „inteligentnego budynku”.

W KranHalle, przestronnym obszarze wejścia do salonu wystawowego, GEZE zastosowało automatyczne   systemamy drzwi przesuwnych jako wyjście ewakuacyjne zapewniając wygodę i bezpieczeństwo. Drzwi przesuwne dyskretnie wpasowują się w przezroczystą fasadę zewnętrzną i wiatrołap, który pełni również funkcję systemu śluz. Niezawodne napędy Slimdrive SL NT w tradycyjnie smukłym, 7-centymetrowym rozmiarze GEZE, poruszają prawie trzymetrowe skrzydła drzwi przesuwnych, tworząc szerokość otwarcia prawie czterech metrów.

Usieciowione otwory wywiewu urządzenia do usuwania dymu i ciepła dla zapobiegawczej ochrony przeciwpożarowej

Moduł interfejsu GEZE IO 420 BACnet.

Centralnie sterowana technika budynku – moduł interfejsu GEZE IO 420 BACnet © GEZE GmbH

Duży dach kompleksu budynków jest w pełni wyposażony w otwory wywiewu urządzeń do usuwania dymu i ciepła, tworząc szybkie i ekonomiczne rozwiązanie w magistrali CAN z systemem magistrali GEZE. Zakres technologii okien zapewnia optymalny siłownik wrzecionowy do urządzenia do usuwania dymu i ciepła w zależności od wielkości, lokalizacji i wymagań wentylacyjnych poszczególnych naświetli. Otwory wywiewu działają zarówno jako system odprowadzania dymu i ciepła w przypadku pożaru, jak i codzienna wentylacja. Sterowniki do urządzeń do usuwania dymu i ciepła MBZ 300 w różnych klasach wydajności obsługują zasilanie, koordynację i monitoring wszystkich siłowników do urządzeń do usuwania dymu i ciepła w naświetlach. Usieciowienie otworów wywiewu urządzeń do usuwania dymu i ciepła ma tę dodatkową zaletę, że przy pomocy elementu łączącego magistrali, można sterować detekcją pożaru i indywidualnym sterowaniem systemami urządzeń do usuwania dymu i ciepła za pomocą centrali sygnalizacji pożaru.

Centralne sterowanie techniką sterowania budynkiem

Systemy automatycznych drzwi przesuwnych i wszystkie instalacje wywiewne do urządzeń do usuwania dymu i ciepła w obszarze dachu mogą być w każdej chwili monitorowane i obsługiwane centralnie. Są zintegrowane z systemem sterowania budynkiem opartym na sieci BACnet za pośrednictwem modułu interfejsu IO 420. Stan naświetli (otwarte/zamknięte) oraz tryb pracy drzwi przesuwnych (np. automatyczny/nocny) można łatwo przeglądać i zmieniać. Oznacza to, że przypadkowo otwarte okno dachowe może wywołać alarm w systemie lub zostać zamknięte z centralnego punktu. Moduł IO 420 oferuje dodatkowe zabezpieczenie poprzez raportowanie stanu drzwi przesuwnych lub naświetla do systemu techniki sterowania budynkiem po wykonaniu „polecenia”.

Technologia „żywego” dźwigu – z inteligentną technologią bezpieczeństwa GEZE

Indywidualnie dopasowane elementy budowlane z działu rozwiązań dla klientów KranHaus pokazują, jak kompleksowo GEZE może sprostać specyficznym wymaganiom: główną atrakcją otwartej czteropiętrowej KranHalle jest dwudźwigarowa suwnica. Odwiedzający mogą wjechać windą na wysokość dziesięciu metrów i przejechać się suwnicą dwudźwigarową.. Firma GEZE zrealizowała drzwi wahadłowe jako wejście do dźwigara suwnicy, które są wbudowane w szklaną konstrukcję balustrady zabezpieczającej i otwierają się w obu kierunkach. Szablonem dla tego rozwiązania był system szklanych ścian działowych Pendulo z niewidocznym, zintegrowanym samozamykaczem w profilu konstrukcyjnym. Elektromotoryczny zamek IQ lock EL zapewnia maksymalne bezpieczeństwo. Zgodnie z zasadą nowoczesnego bezpieczeństwa drzwi ochronnych maszyn lub platformy, drzwi wahadłowe odblokowują się tylko wtedy, gdy dochodzi do pełnego zatrzymania w dokładnym punkcie podtrzymania położenia. Sygnał PLC suwnicy wyzwala zamek, który ma zostać zwolniony, aby odwiedzający mogli wejść bezpiecznie. Przed „odjazdem” suwnicy szklane drzwi zamykają się równie dokładnie, samoczynnie ryglując się za pomocą zamka IQ lock EL.

Produkty GEZE w budynku ABUS KranHaus

  • Napędy Slimdrive SL NT
  • Sterownik centralny urządzenia do usuwania dymu i ciepła MBZ 300
  • Moduł interfejsu IO 420
  • System szklanych ścian działowych Pendulo
  • Zamek IQ Lock EL