Studia przypadków

Produkty GEZE na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej: zapobiegawcza ochrona przeciwpożarowa na stadionach

W okresie poprzedzającym Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w RPA wybudowano dużą część infrastruktury komunikacyjnej i hotelowej – m.in. stadion w Kapsztadzie i Nelson Mandela Bay Stadium. Na obu stadionach firma GEZE wdrożyła indywidualne systemy urządzeń do usuwania dymu i ciepła oraz rozwiązania do zapobiegawczej ochrony przeciwpożarowej.

Najnowocześniejsze stadiony z najwyższymi wymogami bezpieczeństwa przeciwpożarowego i urządzeniami do usuwania dymu i ciepła

Całkowite przeobrażenie Mistrzostw Świata: w okresie poprzedzającym Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w RPA w 2010 r. ukończono pięć nowych stadionów sportowych. Nowe budynki – w tym „Cape Town Stadium” w Kapsztadzie i „Nelson Mandela Bay Stadium” w Port Elizabeth – wymagały najwyższego poziomu funkcjonalności, bezpieczeństwa i designu. Zaprojektowany przez najlepszy zespół niemieckich architektów Gerkan, Marg and Partners (gmp), aby pomieścić 68 000 kibiców piłkarskich, zewnętrzna obudowa stadionu w Kapsztadzie odzwierciedla nadchodzące światło dzienne w olśniewającej gamie kolorów. Zespół gmp zaprojektował również stadion na 42 000 miejsc w Port Elizabeth, z konstrukcją dachu, która zakrzywia się do środka boiska jak płatki. W obu projektach architekci i budowniczy postawili na najnowocześniejszą technikę okien i drzwi GEZE.

Zapobiegawcza ochrona przeciwpożarowa dzięki naturalnemu odprowadzaniu dymu

Stadion w Kapsztadzie, widok na wnętrze z boiskiem.

Zapobiegawcza ochrona przeciwpożarowa to kluczowy aspekt planowania Stadionu w Kapsztadzie.

Pożar jest najgorszym scenariuszem na stadionach sportowych tej wielkości; dym w kilka sekund sprawia, że tabliczki drogi ewakuacyjnej stają się niewidoczne. Niezawodne urządzenia do usuwania dymu i ciepła są niezbędne do zabezpieczenia dróg ewakuacyjnych i ratunkowych. Na stadionie w Kapsztadzie, znanym od czasu mistrzostw świata w piłce nożnej w 2010 roku jako „Green Point Stadium”, nowatorskie urządzenia do usuwania dymu i ciepła firmy GEZE odprowadzają dym natychmiast po jego pojawieniu się; gorące gazy unoszą się pod wpływem sił wyporu, a świeże powietrze przepływa przez otwory wentylacyjne (okna i drzwi) w dolnej części stadionu. Firma GEZE wyposażyła wywiewy w pełni opracowany elektryczny system napędów urządzeń do usuwania dymu i ciepła. Oprócz funkcji odprowadzania dymu i ciepła, systemy te pomagają również w codziennej wentylacji stadionu. Sterownik zasilania awaryjnego jest „mózgiem” systemu urządzeń do usuwania dymu i ciepła: przejmuje zasilanie, koordynację i monitorowanie wszystkich podłączonych systemów otwierających i komponentów alarmowych.

Samozamykacze GEZE: bezpieczeństwo i komfort we wszystkich obszarach

W obszarze wejścia i drzwi wewnętrznych obu stadionów zrealizowano cały szereg rozwiązań wizualnych i technicznych z portfolio samozamykaczy GEZE. Samozamykacze górne GEZE ze zintegrowaną funkcją kolejności zamykania drzwi przeciwpożarowych i dymoszczelnych umożliwiają zamykanie skrzydeł drzwiowych we właściwej kolejności, dzięki czemu dwa skrzydła drzwiowe rozwierane zamykają się szczelnie i spełniają funkcję bezpiecznego zamknięcia przeciwpożarowego. Elektromagnetyczna funkcja podtrzymania otwarcia skrzydeł drzwiowych, ze zmiennymi kątami otwarcia, gwarantuje, że duża liczba widzów może wygodnie przechodzić przez drzwi stadionowe. Wraz z wyłącznikiem dymowym czujnik przyczynia się do zapobiegawczej ochrony przeciwpożarowej; w przypadku pożaru, funkcja podtrzymania otwarcia jest zawieszona, a drzwi zamykają się samoczynnie. Samozamykacze podłogowe GEZE są bardzo dyskretne, prawie niewidocznie zintegrowane z podłogą, dzięki czemu doskonale nadają się do często eksploatowanych drzwi stadionowych. Naturalnie, samozamykacze są również odpowiednie do stosowania z drzwiami przeciwpożarowymi.

Komfort eleganckich drzwi dla ekskluzywnych hoteli

Nowoczesna technologia okien w wyrafinowanym stylu: hotel Oyster Box w Durbanie.

Nowoczesna technologia okien w wyrafinowanym stylu: hotel Oyster Box w Durbanie.

Nie tylko projektanci i użytkownicy stadionów piłkarskich stawiają na najwyższą jakość drzwi i rozwiązań zabezpieczających GEZE. Samozamykacze z serii GEZE są stosowane również w 5-gwiazdkowym, luksusowym hotelu Oyster Box. Wspaniały budynek w północnej części Durbanu, z widokiem na Ocean Indyjski, został ponownie otwarty pod koniec 2009 r. po trwającej kilka lat renowacji.

Kibice Mistrzostw Świata mogli  się tutaj cieszyć wszelkiego rodzaju komfortem, zanim podzielili się emocjami podczas meczów na pobliskim stadionie Moses Mabhida Stadium – przy akompaniamencie  dźwięków  wuwuzeli.

Dyskretna elegancja: samozamykacze GEZE zapewniają komfort przechodzenia

Tradycyjna kolonialna architektura hotelu Oyster Box stanowi atrakcyjny kontrast dla jego współczesnych wnętrz. Idealne otoczenie dla zintegrowanego samozamykacza GEZE Boxer, który jest całkowicie zintegrowany ze skrzydłem drzwiowym i oferuje nieporównywalnie dyskretny wygląd drzwi. Hotel 15 on Orange, którego nazwa pochodzi od jego lokalizacji w centrum Kapsztadu, został również odnowiony tuż przed Mistrzostwami Świata. W tym znakomitym hotelu butikowym swoją rolę odgrywa nie tylko elegancka, spójna estetyka samozamykaczy GEZE. Automatyczne designerskie szklane drzwi przesuwne również przyczyniają się do kształtowania zachęcającej, przyjemnej atmosfery w hotelu 15 on Orange. Subtelne napędy GEZE Slimdrive SL, o wysokości zaledwie 70 mm, cicho i elegancko przesuwają skrzydła drzwi oprawione w precyzyjną ramę.

Technika drzwiowa GEZE na nowym lotnisku Mistrzostw Świata w piłce nożnej

Nieodłączną częścią Mistrzostw Świata w piłce nożnej jest doskonale funkcjonująca infrastruktura lotnicza: na około miesiąc przed rozpoczęciem mistrzostw uruchomiono nowy międzynarodowy port lotniczy King Shaka w południowej części Durbanu. Podobnie jak stadiony i luksusowe hotele w kraju będącym gospodarzem Mistrzostw Świata, nowe lotnisko wykorzystało najnowocześniejsze i innowacyjne techniki zamykania drzwi GEZE do bezpiecznego, szybkiego i komfortowego przemieszczania się kibiców i drużyn piłkarskich pomiędzy miastami i kontynentami.

Produkty GEZE na stadionie New Green Point (Kapsztad), w hotelu Oyster Box (Durban) oraz na międzynarodowym lotnisku King Shaka (Durban)

  • Urządzenia do usuwania dymu i ciepła
  • Elektryczne napędy urządzeń do usuwania dymu i ciepła
  • Górne samozamykacze z zintegrowanym mechanizmem kolejności zamykania do drzwi przeciwpożarowych i dymoszczelnych
  • Elektromagnetyczna funkcja podtrzymania otwarcia
  • Samozamykacz zintegrowany GEZE Boxer
  • Samozamykacze podłogowe
  • System drzwi przesuwnych GEZE Slimdrive SL