Studia przypadków

Systemy drzwiowe GEZE wspierają innowacyjną koncepcję kliniki w Ethianum

Ethianum Heidelberg to połączenie profilaktyki, chirurgii plastycznej i badań medycznych w wielozadaniowym podejściu. Najnowocześniejsze systemy drzwiowe GEZE przyczyniają się do zapewnienia najwyższego standardu funkcjonalności, dostępności, zapobiegawczej ochrony przeciwpożarowej i designu w klinice.

Drzwi wejściowe i ewakuacyjne w jednym: GEZE

Obszar wejścia w Ethianum: liniowe drzwi przesuwne na drodze ewakuacyjnej i ratunkowej z napędem GEZE Slimdrive SL NT

Innowacyjne systemy drzwiowe GEZE w Heidelberg Ethianum

Wymagający nowy budynek kliniki został otwarty w 2010 roku po prawie trzech latach budowy. Znajduje się w nim 27 sypialni i apartamentów dla pacjentów. Środek otwartego, okrągłego foyer tworzy przezroczysty wiatrołap zdominowany przez oprawione w precyzyjną ramę, automatyczne drzwi przesuwne wykonane ze szkła izolowanego termicznie.

Mocny system napędowy Slimdrive, o wysokości zaledwie 7 cm, lekko i dyskretnie przesuwa duże szklane skrzydła, nawet przy dużym natężeniu ruchu. Dzięki specjalnej wersji napędu FR serii Slimdrive SL NT, która otwiera się bezpiecznie nawet w przypadku awarii zasilania, systemy drzwiowe pełnią również funkcję drzwi ewakuacyjnych i ratunkowych w przypadku zagrożenia, a także pomagają w kontrolowanym odprowadzaniu dymu i ciepła.

Wygoda użytkowania bez barier dzięki samozamykaczom GEZE Boxer

Drzwi sypialni pacjentów wyposażone są w zintegrowane samozamykacze serii GEZE Boxer zintegrowane w skrzydle drzwi. Eleganckie samozamykacze z funkcją ruchu swobodnego, które są widoczne tylko przy otwartych drzwiach, umożliwiają delikatne i bezpieczne zamykanie drzwi. Ich nowoczesna funkcjonalność i dyskretny design idealnie wpasowują się w ekskluzywną atmosferę Ethianum i oferują optymalną wygodę użytkowania dla pacjentów i personelu.

Wersja GEZE Boxer EFS jest połączona z systemem kontroli dostępu przy drzwiach wejściowych do strefy medycyny prewencyjnej. Jednokrotne otwarcie wbrew sile sprężyny aktywuje funkcję swobodnego ramienia systemu drzwi, umożliwiając swobodny ruch drzwi podczas otwierania lub zamykania. W przypadku pożaru, drzwi zamykają się bezpiecznie jak drzwi strefy pożarowej.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność tam, gdzie jest to potrzebne

Wejście na obszar chirurgii ambulatoryjnej: dwuskrzydłowe automatyczne szklane drzwi rozwierane w wersji przeciwpożarowej i dymoszczelnej

Wejście na obszar chirurgii ambulatoryjnej

Wygoda i dostępność mają szczególne znaczenie przy transporcie łóżek na terenie oddziału chirurgii Ambulatoryjnej. Dwuskrzydłowe szklane drzwi rozwierane w wersji przeciwpożarowej i dymoszczelnej, z napędami TSA, otwierają się samoczynnie po zbliżeniu się do czujnika ruchu. W sytuacjach, gdzie czas ma krytyczne znaczenie, drzwi są otwarte, zanim dotrze do nich personel.

System drzwi może być również sterowany za pomocą przełącznika wielkopowierzchniowego, jako alternatywa dla czujnika ruchu. Dla obu skrzydeł drzwiowych można ustawić indywidualne czasy podtrzymania położenia otwarcia. Zintegrowane czujniki zapewniają, że drzwi pozostaną otwarte, jeśli ktoś znajdzie się w zakresie obrotu. Zintegrowany mechanizm kolejności zamykania w drzwiach przeciwpożarowych z serii TSA zapewnia, że oba skrzydła drzwiowe zamykają się bez zakłóceń – np. po przejściu przez nie uciekających osób – dzięki czemu drzwi mogą ponownie spełniać swoją funkcję jako drzwi strefy pożarowej.

Wielofunkcyjne systemy drzwi z kontrolą dostępu

Wiele obszarów kliniki ma pozornie sprzeczne wymagania: drzwi muszą oferować wygodny dostęp bez barier dla personelu, pacjentów i odwiedzających, ale także pełnić funkcję bezpiecznych drzwi ewakuacyjnych i/lub drzwi przeciwpożarowych w przypadku zagrożenia. W niektórych obszarach kliniki wymagana jest również kontrola dostępu do systemów drzwiowych, aby umożliwić dostęp tylko osobom upoważnionym. Firma GEZE zareagowała na to wyzwanie, oferując kompleksowe rozwiązanie składające się z systemu napędu drzwi rozwieranych Slimdrive EMD-F, centralnego systemu sterowania wyjściami ewakuacyjnymi oraz wielodyscyplinarnego, sieciowego systemu kontroli dostępu.

Elastyczny komfort przechodzenia w wejściu na parking podziemny

Drzwi zewnętrzne łączące parking podziemny z kliniką to eleganckie automatyczne drzwi rozwierane z napędem Slimdrive EMD-F o wysokości zaledwie 70 mm, które umożliwiają ręczne otwieranie przy minimalnym wysiłku dzięki funkcji serwo. W razie potrzeby, drzwi otwierają się również automatycznie za pomocą czujnika ruchu lub przycisku. Dzięki zintegrowanemu systemowi sterowania wyjściami ewakuacyjnymi GEZE SecuLogic z inteligentnym sterownikiem drzwi TZ 320 drzwi funkcjonują jako drzwi ewakuacyjne z parkingu podziemnego kliniki. Nawet w przypadku zaryglowania, system drzwi otwiera drogę ratunkową dla wszystkich za pomocą przycisku alarmowego, jednocześnie uruchamiając alarm.

Sieciowy system kontroli dostępu utrzymuje drogi ewakuacyjne i ratunkowe w stanie wolnym od przeszkód

Drzwi zewnętrzne do garażu podziemnego stają się „drzwiami systemowymi” w tym praktycznym „trójstronnym rozwiązaniu” GEZE dzięki podłączeniu sieciowej kontroli dostępu. W przypadku zagrożenia monitorowane systemy drzwi w obrębie wyjścia ewakuacyjnego mogą być również czasowo sterowane za pomocą systemu kontroli dostępu do drzwi parkingowych. Po uzyskaniu zgody na przejście przez sterownie kontrolą dostępu, upoważnione osoby z kartą identyfikacyjną mogą tymczasowo przejść przez monitorowane obszary kliniki, aby dotrzeć do bezpiecznego obszaru.

Indywidualne pakiety serwisowe dla złożonych wymagań

„Pacjenci potrzebują spokoju i wygody. Efektywne procesy i najwyższej klasy funkcjonalność są priorytetem dla personelu klinicznego i korzystających z kliniki. Zarządzanie obiektami wymaga szczególnie niezawodnych systemów. Nasze złożone wymagania obejmują aspekty bezpieczeństwa oraz zgodność z normami i wytycznymi”, mówi Ralf Brenneisen, kierownik ds. zarządzania obiektem w Ethianum. „Dobrze wiedzieć, że mamy wsparcie ze strony GEZE jako profesjonalnego partnera serwisowego w zakresie usług dostosowanych do indywidualnych potrzeb, zarówno teraz jak i w przyszłości”, mówi Ralf Brenneisen.

Specjaliści GEZE doradzali nam na wszystkich etapach planowania i projektowania budynku Ethianum i znaleźli idealne rozwiązanie dla każdej sytuacji – nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale również estetycznym.

Ralf Brenneisen, kierownik ds. zarządzania obiektem w Ethianum

Perfekcyjne połączenie sieciowe – inteligentnie sterowana kontrola dostępu

Zarówno personel kliniki, jak i pacjenci korzystają z indywidualnej przepustki w Ethianum, która daje im indywidualny dostęp i prawa użytkownika oraz zapisuje wszystkie dane osobowe. Koncentracja na efektywności znajduje również odzwierciedlenie w elastycznym systemie kontroli dostępu GEZE. Internetowe sterowanie kontrolą dostępu GCMU 524 można połączyć w jedno rozwiązanie systemowe z prawie setką czytników. Nowe lub wcześniej niepodłączone do sieci systemy drzwi w klinice mogą być w każdej chwili bez problemu podłączone do sieciowego systemu kontroli dostępu.

Produkty GEZE w Ethianum

  • Wersje napędów FR z serii SL NT
  • Zintegrowane samozamykacze z grupy GEZE Boxer
  • GEZE Boxer wersja EFS
  • Napęd drzwi rozwieranych Slimdrive EMD-F
  • Sterownik drzwi ewakuacyjnych GEZE SecuLogic
  • Centrala drzwiowa TZ 320
  • Internetowe sterowanie kontrolą dostępu GCMU 524