Drzwi automatyczne w nowym Centrum Nauki experimenta

Otwarte w kwietniu 2019 roku Centrum Nauki experimenta koncentruje się na nauce, badaniach i eksperymentach, więc drzwi automatyczne GEZE stały się jego naturalną częścią. Futurystyczna architektura nowego budynku i niezmiennie wysoka liczba odwiedzających wymagają automatycznych drzwi przesuwnych i szklanych drzwi rozwieranych o bardzo szczególnych cechach. Dzięki elastycznemu programowi seryjnemu i profesjonalnym umiejętnościom GEZE udało się uprościć nawet specjalistyczne rozwiązania w zakresie drzwi rozwieranych. Automatyczne drzwi rozwierane i przesuwne idealnie pasują do szklanej fasady i przezroczystych wnętrz. Wspierają ogólną dostępność i bezpieczeństwo w budynku, w którym warto mieszkać.

Automatyczne systemy drzwi przesuwnych w spektakularnej architekturze

Drzwi automatyczne w Centrum Nauki experimenta

Drzwi automatyczne w Centrum Nauki experimenta © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Ekscytujący program experimenta sprzyja miłości do wiedzy i przyjemności z eksperymentowania. Nawet architektura nowego budynku jest eksperymentalna. Sześć pięter jest skręconych ze sobą jak „spirala przestrzenna” – przezroczysta struktura, każda z pięcioma bocznymi fasadami. Są w całości wykonane ze szkła.

Szklane drzwi przesuwne tworzą wizualną spójność

Szklana fasada przy głównym wejściu posiada system automatycznych drzwi przesuwnych jako element estetyczny, który jest jednocześnie na tyle dyskretny, że nie przerywa spójności szklanej konstrukcji. Swój wkład GEZE zawdzięcza innowacyjnym automatycznym drzwiom przesuwnym ze zintegrowanymi skrzydłami całoszklanymi (IGG). Profile drzwi nie są widoczne na powierzchni szkła, ponieważ znajdują się pomiędzy szybami. Napęd drzwiowy również nie zakłóca dyskretnej konstrukcji. Napęd Slimdrive SL NT IGG ma tylko 7 cm wysokości i z łatwością znika w szklanej fasadzie.

Estetyka drzwi w połączeniu ze sprawnością energetyczną

Kolejne zalety systemu drzwi przesuwnych Slimdrive SL NT IGG to sprawność energetyczna i zapobieganie stratom ciepła w atrium. Ościeżnica z tworzywa sztucznego, niewidocznie zintegrowana między dwoma stelażami i wzmocniona włóknem szklanym, umożliwia termiczne rozdzielenie profili drzwiowych. Oznacza to, że duże skrzydła drzwiowe przyczyniają się do izolacji termicznej przy wejściu do fasady, a tym samym do ochrony klimatu.

Drzwi przesuwne zapewniają ogólną dostępność i bezpieczeństwo

Experimenta spodziewa się 250 000 zwiedzających rocznie, czyli jeszcze więcej niż w przypadku poprzedniej udanej wystawy. Kiedy szkoły, grupy i rodziny chcą wejść i wyjść z nowego budynku w sposób wygodny, pozbawiony barier i szybki, drzwi głównego wejścia muszą przejść prawdziwe testy wytrzymałościowe. Systemy automatycznych drzwi przesuwnych ze sprawdzonymi napędami z serii Slimdrive są przeznaczone do stałego otwierania i zamykania: niezawodnie, delikatnie i cicho.

Tam, gdzie spotykają się duże grupy ludzi, bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem. Duże i szerokie drzwi przesuwne spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa dla ludzi. Drzwi wyposażone w napęd Slimdrive SL NT-FR do wyjść ewakuacyjnych umożliwiają szybkie i pozbawione barier wyjście z budynku w przypadku zagrożenia.

Dla najlepszych drzwi automatycznych od samego początku

Nowy budynek experimenta to cztery lata planowania i budowy, tworzące rozszerzoną ofertę, która wybiega jeszcze dalej w przyszłość. Podczas planowania budynku zespół ekspertów GEZE zaangażował się w projekt od samego początku. Dzięki swoim profesjonalnym umiejętnościom i doświadczeniu w realizacji ambitnych architektonicznie, często odwiedzanych budynków wystawowych, od samego początku mógł przygotowywać pomysły, pracować nad propozycjami wszystkich możliwych rozwiązań drzwiowych, a następnie stworzyć sprawną sieć wymiany między architektami, specjalistami ds. planowania i wszystkimi stronami zaangażowanymi w budowę. Doprowadziło to do wykonania estetycznych drzwi automatycznych, które spełniają również wymagania konstrukcyjne i dotyczące bezpieczeństwa użytkowania drzwi.

Automatyczne drzwi rozwierane są wielofunkcyjne, ale jednorodne wizualnie

© Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Jednolity design, komfort przechodzenia i funkcjonalność to jedne z najważniejszych wymagań dla dużej liczby automatycznych drzwi rozwieranych w różnych projektach w spirali przestrzennej, które prowadzą do sal wystawowych i kreatywnych pracowni.

Najważniejsze i najbardziej wszechstronne zalety napędów do drzwi rozwieranych GEZE oferują jednolity wygląd w połączeniu z różnymi funkcjami. Napędy Powerturn mają niewielkie wymiary (wysokość napędu 7 cm, dokładnie taka sama jak napędy Slimdrive do drzwi przesuwnych), oferują wiele funkcji i mogą być zintegrowane z wieloma różnymi systemami drzwiowymi. Otwierają one również duże i ciężkie drzwi bezgłośnie i bezpiecznie – w pełni automatycznie, za pomocą przycisku lub ręcznie. Nawet dzieci mogą z łatwością ręcznie otwierać czasami cięższe drzwi przeciwpożarowe dzięki funkcji Smart swing jako wspomaganie otwierania.

Specjalistyczne rozwiązania GEZE w zakresie drzwi przeciwpożarowych dostosowane do indywidualnych potrzeb.

© Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Dzięki możliwościom, które GEZE oferuje przy projektowaniu i konstruowaniu systemów drzwiowych, drzwi przeciwpożarowe stały się rzeczywistością, z napędami Powerturn o wyjątkowej funkcjonalności. Na przykład na klatkach schodowych dróg ewakuacyjnych bezprądowe, bezpieczne zamykanie drzwi w przypadku pożaru (wymagają tego rygorystyczne przepisy przeciwpożarowe!) musi być połączone z otwieraniem drzwi bez barier.

Jednak jednym z wynikających z tego wyzwań było to, że ciśnienie powietrza wywołane w przypadku pożaru w celu bezpiecznego odsysania dymu, utrudnia uciekającym ręczne otwieranie drzwi. Rozwiązaniem było zautomatyzowanie drzwi poprzez zainstalowanie napędów Powerturn. Dzięki specjalnej jednostce sterującej opracowanej przez GEZE, drzwi otwierają się automatycznie po naciśnięciu przycisku, nawet w przypadku pożaru, i zamykają się bezpiecznie po przejściu.

Estetyczne mechanizmy podtrzymania położenia otwarcia

Mechanizm podtrzymania położenia otwarcia z dyskretnym samozamykaczem podłogowym pomiędzy powierzchniami wystawowymi, które utrzymują drzwi przeciwpożarowe w pozycji otwartej, do momentu ich automatycznego zamknięcia w przypadku pożaru.

Mechanizm podtrzymania położenia otwarcia © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Centrum Nauki experimenta: „Wiedza tworzy doświadczenie”

To największe centrum nauki w Niemczech. Dzieci, młodzież, szkoły i rodziny zdobywają lepsze zrozumienie nauki i technologii w wyjątkowym świecie przygód naukowych o łącznej powierzchni 25 000 m2.

Pokaż więcej Pokaż mniej

Świat experimenta

Główną atrakcją w Erlebniswelten (Świat doświadczeń) jest planetarium z kopułowym ekranem o powierzchni 700 m2 i 360° oraz obrotową salą audytoryjną. Widzowie podróżują po przestrzeni w 3D lub podziwiają zjawiska naukowe w formatach pokazowych. Obserwatorium i potężne teleskopy znajdują się na tarasie na dachu.

W Entdeckerwelten (Świat odkryć) znajduje się 275 interaktywnych stacji obejmujących cztery główne tematy, na czterech poziomach. Badają drobne, codzienne rzeczy, za którymi często kryje się coś większego. Niewidzialne staje się widzialnym.

  • Obszar StoffWechsel (Interakcja materiałów) przygląda się naturze materiałów i elementów, które nas otaczają. Na przykład, co dzieje się z samochodem, gdy wpada na przeszkodę?
  • W KopfSachen (Umysł ma znaczenie) zwiedzający odkrywają złożony i zróżnicowany sposób, w jaki ludzie postrzegają i poruszają się po świecie.
  • Na płaszczyźnie WeltBlick (Widok na świat) każdy może zostać naukowcem. Wędrować przez mikroświaty lub badać żywe dane satelitarne i dowiedzieć się, w jaki sposób natura pełni rolę modelu dla naukowców, gdy opracowują coś nowego.
  • ForscherLand (Świat badaczy) to wyjątkowy przygodowy plac zabaw, na którym można eksperymentować, majsterkować i projektować. W krajobrazie wodnym dzieci mogą sprawdzić, jak działa system śluz i wiele więcej.

Forscherwelten (Świat naukowców) w kompletnie odrestaurowanym budynku oferuje szkołom i grupom uczniów najnowocześniejsze laboratoria, eksperymentalną kuchnię, studenckie centrum badawcze północnej Wirtembergii oraz szereg kursów dla różnych grup wiekowych. W Maker Space (Przestrzeń twórcza) młodzi twórcy znajdą przestrzeń i sprzęt techniczny do opracowania i realizacji pomysłów.

GEZE w experimenta w Heilbronn

Produkty GEZE w Centrum Nauki experimenta

  • Automatyczny liniowy system drzwi przesuwnych z napędem Slimdrive SL NT IGG do systemów drzwi przesuwnych ze zintegrowanymi skrzydłami całoszklanymi (IGG)
  • 30 automatycznych systemów drzwi rozwieranych z napędami Powerturn, w tym do drzwi przeciwpożarowych i dymoszczelnych ze zintegrowanym wyłącznikiem dymowym i listwami podczerwieni GC 338 lub czujnikiem laserowym GC 342
  • 10 urządzeń sterujących drzwiami ewakuacyjnymi TZ 320 do monitorowania wszystkich operacji otwierania i zamykania oraz wyzwalania wyjść ewakuacyjnych w przypadku zagrożenia
  • 15 mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia zapewniających stałe otwarcie drzwi przeciwpożarowych do momentu ich samoczynnego zamknięcia w przypadku pożaru, samozamykacze podłogowe TS 550 IS, centrale z wyłącznikiem dymowym RSZ6 do mechanizmów podtrzymania położenia otwarcia GEZE oraz chwytaki magnetyczne do drzwi
  • Ręczne drzwi przeciwpożarowe: różne samozamykacze z serii Boxer zintegrowane w skrzydle drzwiowym oraz więcej samozamykaczy z serii TS 5000