Studia przypadków

Zabezpieczenie dróg ewakuacyjnych za pomocą drzwi wyjść awaryjnych GEZE w nowym terminalu Rome Cruise Terminal

Nowy terminal Rome Cruise Terminal (RCT) w porcie Civitavecchia został zbudowany specjalnie dla statków wycieczkowych. Został zaprojektowany tak, aby wydajnie obsługiwać statki wycieczkowe, jednocześnie oferując pasażerom maksymalną wygodę i bezpieczeństwo. Efektywne drzwi automatyczne i ewakuacyjne GEZE zapewniają komfort przechodzenia, zabezpieczenie dróg ewakuacyjnych i ogólną dostępność.

Wydajny, wygodny i bezpieczny: nowy terminal Rome Cruise Terminal (RCT)

Dostęp do głównej strefy pasażerskiej na parterze za pomocą drzwi automatycznych GEZE. Zdjęcie: Emanuele Sardi dla GEZE GmbH

Dostęp do głównej strefy pasażerskiej na parterze za pomocą drzwi automatycznych GEZE. © Emanuele Sardi / GEZE GmbH

Rejsy stają się coraz popularniejsze. Nowy terminal Rome Cruise Terminal (RCT) w porcie Civitavecchia rozpoczął działalność przed początkiem sezonu urlopowego. Jako miejsce cumowania dla śródziemnomorskich statków wycieczkowych i wycieczek lądowych, ma na celu zapewnienie pasażerom maksymalnego komfortu – jeszcze przed wejściem na pokład. Nawet największy z gigantów wypływających na ocean może być szybko i sprawnie uzupełniany i odprawiany.

Najnowocześniejszy terminal rejsowy w Europie został nazwany na cześć legendarnego żeglarza i odkrywcy Amerigo Vespucci. Sieć użytkowników RCT (Costa Cruises, MSC Cruises i Royal Caribbean) zainwestowała 20 milionów euro w nowy budynek o powierzchni 11 000 m2.

Nasz wkład w nowy terminal Rome Cruise Terminal (RCT) w Civitavecchia:

 • Ułatwiony dostęp i komfort przechodzenia dzięki drzwiom automatycznym GEZE
 • Zabezpieczenie dróg ewakuacyjnych dzięki drzwiom wyjścia awaryjnego GEZE ze skrzydłami typu Break-Out
 • Obsługa centralna dla większej wygody i bezpieczeństwa w codziennej eksploatacji oraz w przypadku zagrożeń
 • Przeznaczone do transportu morskiego: wszystkie napędy drzwiowe GEZE są odporne na korozję i wodę
 • Wsparcie na etapie budowy: koordynacja wszystkich stron zaangażowanych w budowę

Dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości oferowanych przez asortyment drzwi automatycznych i wszechstronnym kompetencjom w zakresie rozwiązań konstrukcyjnych, spółka zależna GEZE Italia oferuje doskonałe, ekonomiczne rozwiązania w zakresie drzwi. Od samego początku przy planowaniu i realizacji uwzględniono potrzeby pasażerów, operatorów i wszystkich osób pracujących w terminalu. Oprócz szybkiej i sprawnej realizacji rozwiązań drzwiowych, firma GEZE koordynowała współpracę pomiędzy wszystkimi stronami zaangażowanymi w budowę.

Perfekcyjnie dopasowane systemy drzwiowe

Pierwszym punktem kontaktowym dla pasażerów jest strefa odprawy bagażowej na parterze terminalu. Dwuskrzydłowe automatyczne drzwi przesuwne przy wejściu głównym są intensywnie eksploatowane. Systemy ECdrive zapewniają automatyczne i prawie bezgłośne otwieranie i zamykanie drzwi – idealne dla budownictwa bez barier. Czas podtrzymania otwarcia drzwi przesuwnych zależy od ilości osób przez nie przechodzących. Użytkownicy i obsługujący drzwi korzystają z zalet napędów drzwiowych ECdrive:

 • Łatwy dostęp bez barier dzięki inteligentnym, cyfrowym sterownikom i czujnikom samokontrolującym
 • najwyższe standardy bezpieczeństwa dzięki certyfikacji DIN 18650.
 • bezkompromisowa niezawodność: duża liczba cykli ruchu dzięki wyjątkowej jakości
 • indywidualnie regulowane parametry ruchu (przyspieszenie, czas podtrzymania otwarcia, prędkość otwierania i zamykania)

Wszystkie napędy drzwiowe GEZE są przystosowane do wymogów ruchu morskiego, odporne na korozję i wodę. Wszystkie elementy elektroniczne są ukryte wewnątrz drzwi. Solidne i atrakcyjne wizualnie drzwi przesuwne zachowują stabilność nawet przy dużym obciążeniu wiatrem na morzu.

Bezstresowa odprawa: ułatwiony dostęp dzięki drzwiom automatycznym GEZE

Automatyczne drzwi GEZE: funkcjonalność, która współgra z ogólnym wyglądem. Zdjęcie: Emanuele Sardi dla GEZE GmbH

Automatyczne drzwi GEZE: funkcjonalność, która współgra z ogólnym wyglądem © Emanuele Sardi / GEZE GmbH

Płynna obsługa wielu pasażerów z bagażem przy wejściach do terminalu to najwyższy priorytet. Automatyczne drzwi przesuwne GEZE zapewniają ułatwiony dostęp. Na pierwszym piętrze znajduje się 60 stanowisk odprawy. Pasażerowie i personel korzystają również z komfortu przechodzenia pomiędzy poszczególnymi obszarami terminalu oraz przy wejściach na taras – dzięki drzwiom przesuwnym ECdrive. Drzwi są zainstalowane np. w komfortowej i jasnej poczekalni z kafeterią, barami i salonem VIP. Wystawa poświęcona historii Civitavecchia i regionu Lacjum, który wraz ze swoją stolicą Rzymem ukształtował całą zachodnią kulturę, mieści się w małym muzeum – również pozbawionym barier.

Drzwi ewakuacyjne Break-Out: maksymalne bezpieczeństwo na drogach ewakuacyjnych

Drzwi ewakuacyjne typu Break-out Maksymalne bezpieczeństwo na drogach ewakuacyjnych dzięki drzwiom ewakuacyjnym Break-out Zdjęcie: Emanuele Sardi dla GEZE GmbH

Drzwi ewakuacyjne typu Break-out Maksymalne bezpieczeństwo na drogach ewakuacyjnych dzięki drzwiom ewakuacyjnym Break-out © Emanuele Sardi / GEZE GmbH

Duża liczba drzwi przesuwnych z funkcją drogi ewakuacyjnej została zamontowana w wersji Break-Out. W sytuacjach zagrożenia, dodatkowe okucia drzwiowe z funkcją obrotu umożliwiają ręczne odchylenie skrzydła drzwiowego. Specjalne okucia uchylno-rozwierne do drzwi ewakuacyjnych tworzą maksymalne szerokości otwarcia, umożliwiając jak najszybszą i najbezpieczniejszą ewakuację terminalu.

Centralne sterowanie drzwiami automatycznymi

Ciągły przegląd dzięki centralnemu sterowaniu. Zdjęcie: Emanuele Sardi dla GEZE GmbH

Ciągły przegląd dzięki centralnemu sterowaniu. © Emanuele Sardi / GEZE GmbH

Dzięki inteligentnemu sterowaniu cyfrowemu, drzwi automatyczne ECdrive mogą być połączone i podłączone do systemu zarządzania techniką budynku. Awarie drzwi mogą być zgłaszane do centralnej lokalizacji. Dzięki podłączeniu do systemu alarmowego i systemu zabezpieczenia dróg ewakuacyjnych, pojedyncze lub wszystkie automatyczne drzwi wyjścia awaryjnego mogą być w razie niebezpieczeństwa obsługiwane zdalnie.

Produkty GEZE w terminalu portowym Amerigo Vespucci

 • Drzwi automatyczne ECdrive
 • Drzwi przesuwne GEZE typu Break-Out Slimdrive SL-BO