Studia przypadków

Wypływaj! Technika drzwiowa i system ścian przesuwnych GEZE na AIDAluna

Linia AIDA Cruises rozszerzyła swoją flotę o AIDAluna. Statek wycieczkowy utrzymuje najwyższe standardy w zakresie udogodnień i wyposażenia. Pasażerowie i personel na pokładzie korzystają na przykład z najnowocześniejszych udogodnień dostępu i bezpieczeństwa samoczynnie zamykających się drzwi GEZE.

Na pokładzie najważniejsze są wygoda i bezpieczeństwo

W dniu 4 kwietnia 2009 r. statek AIDAluna zakończył swój dziewiczy rejs przez Morze Północne i wzdłuż hiszpańskiego wybrzeża, aby dotrzeć do Palma de Mallorca, gdzie otrzymał oficjalną nazwę podczas spektakularnego pokazu. Nowoczesny statek klubowy oferuje swoim pasażerom luksusowe doświadczenie rejsowe z wygodą bez wysiłku. Innowacyjna technika drzwiowa GEZE zapewnia optymalny dostęp do kabin, restauracji i barów oraz podczas spacerów po pokładach. Specyficzne dla marynarki standardy bezpieczeństwa zostały subtelnie włączone do projektu drzwi statku.

AIDAluna w liczbach

 • Zbudowany przez tradycyjną stocznię Meyer w Papenburgu
 • Oficjalnie nazwany 4 kwietnia 2009 r. w Palma de Mallorca
 • Wymiary: 32,2 m szerokości i 252 m długości – większy niż dwa boiska piłkarskie
 • 13 pokładów z 1025 kabinami pasażerskimi
 • 7 restauracji, 11 barów i 6400 m² słonecznych pokładów

Pożądane na pokładzie: technika drzwi zgodna z VTM

Automatyczne drzwi przesuwne w wersji VTM oferują pasażerom łatwy dostęp do słonecznych pokładów, restauracji, sklepów AIDA oraz niezliczonych obiektów rozrywkowych i sportowych. Zgodnie ze standardem Technologii Ruchu Morskiego (VTM) są to odporne na korozję i wodę morską napędy drzwiowe, które obejmują wszystkie elementy elektroniczne we wnętrzu statku i są przeznaczone do miejsc o dużym natężeniu ruchu.

Drzwi zamykające się samoczynnie – bezpieczne i dostępne

Szklane drzwi teleskopowe w restauracji AIDAluna.

Luksusowe: sześcioskrzydłowe drzwi teleskopowe do restauracji łączą w sobie wygodę z przejrzystością.

Automatyczne łukowe drzwi przesuwne i drzwi teleskopowe stanowią uzupełnienie wyjątkowej architektury pokładowej w kilku obszarach statku i zapewniają komfort przechodzenia dla pasażerów i personelu. Pomimo ograniczonej przestrzeni, drzwi zamykające się samoczynnie na pokładach 3 i 10 oferują maksymalną szerokość otwarcia, pozwalając osobom poszukującym słońca na wygodne przejście na słoneczny pokład i/lub strefę basenu, nawet przy pełnym obciążeniu. Załoga i personel również korzystają z dobrze przemyślanej techniki drzwiowej GEZE. Automatyczne drzwi rozwierane, które służą jako „drzwi obsługi”, są wyposażone w indywidualną technikę sterowania i mogą być otwierane bez wysiłku lub np. kontrolowane i zamykane bezdotykowo przez czujniki radarowe.

Samozamykacze GEZE to połączenie wygody i bezpieczeństwa na pokładzie

Drzwi przesuwne do pokładów na statku AIDAluna.

Zamykające się samoczynnie drzwi wyposażone są w napędy drzwi zaprojektowane specjalnie dla warunków morskich.

Dzięki specjalnej konstrukcji samozamykaczy GEZE TS 2000 z dźwigniami i szynami ślizgowymi, drzwi do 1025 kabin pasażerskich zamykają się zawsze komfortowo i bezpiecznie. Ostatecznie, bezpieczeństwo na pokładzie statku ma najwyższy priorytet. Dzięki temu charakterystyczny design GEZE jest w pełni zintegrowany z pokładowym systemem bezpieczeństwa. Następnie wszystkie drzwi przeciwpożarowe klasy A (z materiałów niepalnych) na drogach ewakuacyjnych i ratunkowych są wyposażone w samozamykacze górne:

 • TS 4000 i TS 5000 dla drzwi o szerokości do 140 cm
 • TS 4000 w wersji tandem do bardzo ciężkich i dużych skrzydeł drzwiowych

W razie niebezpieczeństwa, samozamykacze górne zamykają drzwi bezpiecznie, nawet jeśli statek znajduje się pod dużym nachyleniem, a zatem spełniają wytyczne międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu – SOLAS. Pełne planowanie i wdrożenie techniki drzwiowej GEZE zostało przeprowadzone w ścisłej współpracy ze stocznią Meyer, linią żeglugową AIDA Cruises i właściwym stowarzyszeniem klasyfikacyjnym, w celu zagwarantowania maksymalnego bezpieczeństwa i funkcjonalności.

System ścian przesuwanych ręcznie – elastyczne wykorzystanie miejsca

Przy wyposażaniu AIDAluna firma GEZE potwierdziła swoją kompetencję nie tylko jako kompletny dostawca techniki drzwiowej: systemy szklanych ścian przesuwnych GEZE zostały zamontowane np. w obszarze basenu na pokładzie 11. Indywidualnie dopasowany, antykorozyjny, system ścian przesuwanych ręcznie (MSW), składający się z 20 szklanych elementów rozmieszczonych w okręgu, otacza pulpit sterowania DJ-a i chroni całą elektronikę rozrywkową i sceniczną. Pulpit DJ-a może być zatem całkowicie zamknięty ręcznie lub otwarty tak szeroko, jak to konieczne, bez większego wysiłku, w zależności od rodzaju imprezy.

Zaufani partnerzy: GEZE i AIDA Cruises

Od ponad dziesięciu lat GEZE udowadnia w stoczni Meyer swoje kompetencje w zakresie techniki transportu morskiego. Firma GEZE dostarczyła indywidualne rozwiązania w zakresie drzwi i bezpieczeństwa dla wszystkich statków wycieczkowych należących do floty AIDA. Po AIDAlunie i wcześniejszych statkach siostrzanych AIDAdiva i AIDAbella, firma GEZE wyposażyła również AIDAblu, któremu oficjalną nazwę nadano 9 lutego 2010 r. w Hamburgu, w najnowocześniejszą technikę drzwi i bezpieczeństwa.

Produkty GEZE na AIDAluna

 • Automatyczne łukowe drzwi przesuwne
 • Automatyczne drzwi teleskopowe
 • Samozamykacz GEZE TS 2000
 • TS 4000 i TS 5000 dla drzwi o szerokości do 140 cm
 • TS 4000 w wersji tandem do bardzo ciężkich i dużych skrzydeł drzwiowych
 • System ścian przesuwanych ręcznie (MSW)