Wygodne przeżywanie sztuki: dostosowana do potrzeb technika drzwiowa w magazynie dzieł sztuki Boijmans

W Rotterdamie w Holandii powstał kompleksowy magazyn dzieł sztuki Muzeum Boijmans Van Beuningen. Niezawodna, dopasowana pod względem wzornictwa do życzeń klienta technika drzwiowa GEZE spełnia wysokie wymagania w zakresie efektywności energetycznej, ochrony przeciwpożarowej i zarządzania przepływem zwiedzających.

Komfort przechodzenia z wysokim wymogiem pod względem wzornictwa: systemy drzwi przesuwnych dla magazynu Boijmans Van Beuningen

Magazyn Boijmans Van Beuningen to innowacyjny budynek: publiczny magazyn dzieł sztuki, w którym ważne dzieła sztuki są udostępniane publiczności przy zachowaniu najwyższych środków bezpieczeństwa i ogromnych wydatków. Ponad 150 000 dzieł sztuki można tu oglądać na 6 piętrach i w 5 różnych strefach klimatycznych. Magazyn jest posortowany zgodnie z wymaganiami dzieła sztuki w zakresie przechowywania, wilgotności i temperatury w pomieszczeniu – a nie według okresów sztuki. Dzięki temu magazyn Boijmans Van Beuningen oferuje zupełnie nowe możliwości odkrywania dzieł sztuki.

Sterowanie przepływami zwiedzających i zwiększenie bezpieczeństwa w magazynie dzieł sztuki Boijmans Van Beuningen

Widok drzwi wejściowych w magazynie dzieł sztuki Boijmans Van Beuningen

Drzwi przesuwne pozwalają na spełnienie najróżniejszych wymagań użytkowania. © Hystrix

Oprócz kosztownego przechowywania dzieł sztuki, wyzwaniem było sterowanie przepływem zwiedzających, przy jednoczesnym zapewnieniu im komfortu i bezpieczeństwa. Drzwi przesuwne zapewniają wygodne i bezpieczne dojścia w fasadzie i w obszarze wewnętrznym magazynu dzieł sztuki. Ze względu na ich ciche działanie, a także kompaktowe i dyskretne wzornictwo, automatyczne systemy drzwi przesuwnych doskonale komponują się z wyrafinowaną architekturą, a także umożliwiają dostęp bez barier, dzięki czemu wszyscy zwiedzający mogą oglądać skarby sztuki.

Automatyczne drzwi przesuwne mają wiele zalet:

 • Drzwi automatyczne zapewniają płynny przepływ zwiedzających.
 • Zapewniają lepszą efektywność energetyczną, ponieważ – w zależności od klimatu/pory roku – zatrzymują ciepłe powietrze w środku lub na zewnątrz.
 • Drzwi przesuwne zwiększają bezpieczeństwo budynku, umożliwiając otwieranie drzwi tylko w jednym kierunku.
 • Systemy drzwi automatycznych można połączyć z koncepcją ochrony przeciwpożarowej i zabezpieczeniem drogi ewakuacyjnej.
Widok otwartych drzwi przesuwnych wychodzących na taras na dachu

System drzwi przesuwnych Slimdrive SL harmonijnie komponuje się z lustrzaną powierzchnią fasady zewnętrznej. © Hystrix

Widok drzwi przesuwnych do klatki schodowej w magazynie dzieł sztuki Muzeum Boijmans Van Beuningen

Slimdrive SL został indywidualnie dopasowany kolorystycznie do stylu wnętrza klatki schodowej. © Hystrix

Dostosowane do potrzeb rozwiązania drzwi przesuwnych do restauracji i ogrodu na dachu

Na dachu magazynu znajduje się restauracja z zielonym tarasem. Miejsca te są dostępne dla zwiedzających każdego wieczoru. Nasze automatyczne liniowe systemy drzwi przesuwnych Slimdrive SL-RC2/WK2 przekonują niewielką wysokością konstrukcyjną, wyraźną linią wzorniczą i wysoką funkcjonalnością, nawet przy zwiększonej częstotliwości przechodzenia.

Zwiększone bezpieczeństwo i kierowanie zwiedzających na klatce schodowej

Wyzwaniem związanym z rozwiązaniem drzwi przesuwnych dla sklepu wewnątrz budynku było zapewnienie prawidłowego przepływu zwiedzających. Nasze rozwiązanie: dostęp do klatki schodowej w sklepie i dostęp do wyższych pięter jest wyposażony w systemy drzwiowe Slimdrive SL NT. Posiadają one czujnik, który został ustawiony tak, aby obie strony mogły być używane jako wyjścia z klatki schodowej. Od strony sklepu, drzwi przesuwne służą jako dojście na klatkę schodową, aby odpowiednio sterować przepływem zwiedzających.

Zalety Slimdrive SL NT

 • Możliwość sieciowania i zintegrowania z automatyką budynku przy użyciu otwartego standardu BACnet
 • Cichy napęd na prąd stały o niewielkim zużyciu o wysokości zaledwie 7 cm
 • Automatyczne rozpoznawanie i protokołowanie błędów
 • Możliwość dowolnej parametryzacji wejść i wyjść dla różnych funkcji
 • Zintegrowany akumulator umożliwiający otwarcie awaryjne np. w razie awarii zasilania
 • Dostępne różne mechaniczne i elektryczne układy ryglujące
 • Samoczyszczący się wózek rolkowy

Dodatkowe zalety Slimdrive SL-RC2/WK2

 • Certyfikowana antywłamaniowość wg klasy odporności RC2 (Resistance Class)
 • Funkcja RC2 jest dostępna tylko w trybie pracy „Noc”
 • Z prętowym układem ryglującym i wzmocnionymi komponentami profili

Rozwiązania drzwiowe dostosowane indywidualnie do życzeń klienta

W magazynie sztuki skupiono się nie tylko na wymaganiach dotyczących bezpieczeństwa i funkcjonalności, ale także na aspektach wzornictwa. Także tu napęd Slimdrive SL jest idealnym wyborem: super płaski napęd doskonale pasuje do futurystycznej architektury magazynu. Zarówno na klatce schodowej, jak i na tarasie na dachu, napędy zostały dopasowane kolorystycznie do indywidualnych życzeń klienta: w tym samym kolorze co otoczenie płynnie komponują się z wzornictwem.