Studia przypadków

Systemy drzwi przesuwnych GEZE na terminalu ekstraklasy

Dynamiczne kształty, najnowocześniejsze materiały i funkcjonalna estetyka wyróżniają nagrodzony terminal lotniska Madrid-Barajas na najważniejszym lotnisku w Hiszpanii. Automatyczne drzwi przesuwne i rozwiązania zabezpieczające GEZE doskonale wpisują się w koncepcję projektową.

Wyróżniająca się architektura lotniska

Wraz z oddaniem do użytku nowego terminalu lotniczego Madrid-Barajas, po dziesięciu latach budowy, ostatecznie zakończono budowę największego i najważniejszego terminalu pasażerskiego w Hiszpanii. Nowoczesny budynek o powierzchni 120 000 m², który powstał za 6 mld euro zgodnie z planami hiszpańskiego architekta Antonio Lameli i jego brytyjskiego kolegi Richarda Rogersa, jest jednym z najbardziej spektakularnych lotnisk na świecie.

Wspaniały budynek – od dachu po napędy drzwiowe

Stworzenie przestronnej, ale relaksującej atmosfery, w której podróżni mogą się wygodnie poruszać – zgodnie z tą koncepcją przestrzeni ogromny kompleks budynków został podzielony na kilka obiektów. Główny terminal jest podzielony na trzy poziomy, rozciągające się na rozległym dachu podtrzymywanym przez stalowe „drzewa”. Lekki, łukowy kształt dachu, prosta paleta materiałów, duża ilość napływającego światła dziennego i przejrzystość przestrzeni nadają architekturze prostego charakteru. Na pochwałę zasługuje również wyposażenie techniczne, za jego nowoczesność i maksymalną funkcjonalność; od stanowiska odprawy, przez system informatyczny, aż po transport pasażerów i bagażu – oraz oczywiście systemy automatycznych drzwi przesuwnych – technologia ta spełnia najwyższe międzynarodowe standardy.

Precyzyjne napędy drzwiowe – mocne i wizualnie dyskretne

Obszary wejściowe do terminali umożliwiają pasażerom i odwiedzającym wejście przez przestronne automatyczne drzwi przesuwne z napędem GEZE Econodrive EL-FR. Mocne, niezwykle dyskretne napędy są przeznaczone do obszarów infrastruktury o dużej częstotliwości ruchu. Duże szklane skrzydła drzwiowe poruszają się cicho i precyzyjnie, a wszystkie parametry ruchu mogą być indywidualnie ustawiane. Dzięki eleganckiemu, minimalistycznemu wzornictwu, systemy drzwi przesuwnych dopasowują się do kolorystyki i całego designu holi wejściowych, zapewniając bezpieczny komfort przechodzenia, a także stanowiąc zabezpieczenie przed wiatrem. Naturalnie, napędy GEZE Econodrive EL-FR są testowane zgodnie z ZH 1/494 i AutSchR.

Bezpieczne drogi ewakuacyjne dzięki wielofunkcyjnym systemom drzwiowym

Drzwi rozwierane do zewnętrznej części terminalu pasażerskiego

Do nowego budynku firma GEZE dostarczyła również wielofunkcyjne drzwi rozwierane.

Drzwi rozwierane z napędem GEZE TSA-160 stosowane są również w całym kompleksie budynków. Automatyczne napędy drzwi przesuwnych zapewniają komfort przechodzenia bez barier, a po zaprogramowaniu mogą być również przez długi czas utrzymywane w pozycji otwartej. Drzwi na drogach ewakuacyjnych mogą być niezawodnie otwarte w przypadku awarii zasilania, co oznacza, że drogi ewakuacyjne i ratunkowe są zabezpieczone. Dzięki zintegrowanemu wyłącznikowi dymowemu, drzwi rozwierane z napędami TSA-160 w wersji do urządzeń do usuwania dymu i ciepła otwierają się automatycznie w przypadku pożaru, zapewniając naturalne oddymianie budynku.

Produkty GEZE na lotnisku w Madrycie

  • Napędy drzwi przesuwnych GEZE Econodrive EL-FR (obecnie niedostępne w ofercie GEZE)
  • Napędy GEZE TSA 160