Studia przypadków

Wygoda i dostępność dla nowej biblioteki miejskiej w Stuttgarcie

Nowa biblioteka miejska w Stuttgarcie mieści 500 000 jednostek medialnych na dwóch podziemnych i dziewięciu naziemnych kondygnacjach. Dzięki wysokiej jakości systemom drzwi przesuwnych i rozwiązaniom przeciwpożarowym firma GEZE przyczyniła się do zwiększenia dostępności i bezpieczeństwa w nowej bibliotece miejskiej.

Wewnętrzny monolit miasta jako „oaza spokoju”

Biblioteka miejska na Mailänder Platz jako „oaza spokoju”. Zdjęcie: Lazaros Filoglou dla GEZE GmbH

Biblioteka miejska na Mailänder Platz © GEZE GmbH

„Biblioteka miejska przy Mailänder Platz” to oficjalna nazwa nowej biblioteki miejskiej w Stuttgarcie, która została otwarta pod koniec października 2011 roku. Architekt z Kolonii – Eun Young Yi – zaprojektował ją jako „wolnostojącą, monolityczną konstrukcję” o bokach o długości 44 m i wysokości 40 m.

Konstrukcja  budynku składa się z podwójnej fasady z fasadą zewnętrzną stanowiącą warstwę szklanej cegły oraz z wewnętrznej konstrukcji słupowo-ryglowej stanowiącej izolację termiczną budynku. Drugą fasadą, Young Yi, który świadomie zaprojektował nową bibliotekę jako strukturę o wewnętrznej koncentracji, oddziela świat książek i kultury od ruchliwego świata zewnętrznego. Przejścia między osłonami  budynków mogą być wykorzystane jako promenada. W nocy przybierają fascynujący niebieski kolor.

Kompleks budynków charakteryzuje jasność i dostępność

Widok na czytelnię pod centralnym naświetlem w bibliotece miejskiej w Stuttgarcie. Zdjęcie: Lazaros Filoglou dla GEZE GmbH

Jasny i otwarty: widok na czytelnię pod centralnym naświetlem © GEZE GmbH

W rdzeniu biblioteki znajdują się trzy centralne przestrzenie rozmieszczone jedna na drugiej:

  • sala spotkań w piwnicy
  • pomieszczenie centralne o wymiarach 14x14x14 m, całkowicie neutralnie zaprojektowane, rozciągające się na czterech piętrach. Stanowi symboliczne serce biblioteki i jest przestronnym i medytacyjnym punktem centralnym budynku.
  • otwarta czytelnia, również na czterech poziomach, rozciąga się przez całe pomieszczenie centralne jak taras. Galerie i regały z książkami przesuwają na każdym piętrze, sprawiając wrażenie, że galeria otwiera się w stronę nieba.


Inspiracją dla tej imponującej koncepcji projektowej była XVIII-wieczna paryska „Bibliothèque Nationale de France”. Nowoczesna technologia drzwi i okien uzupełnia jasną, otwartą estetykę biblioteki miejskiej w Stuttgarcie.

Dostępna wygoda w zredukowanej konstrukcji

Odwiedzający wchodzą do foyer w kształcie pierścienia przez wysokie otwory drzwiowe z wiatrołapami na wszystkich czterech stronach budynku. Podwójne, w pełni automatyczne, dwuskrzydłowe drzwi rozwierane z napędem GEZE Slimdrive EMD F-IS cicho i komfortowo obsługują przepływ osób wchodzących i wychodzących. Niemal symbolicznie, drzwi reprezentują to, czego oczekują zwiedzający: komfort nowoczesnej biblioteki, bezpieczeństwo, ciszę i purystyczny design.

Przełączniki sterujące zintegrowane z gałkami drzwi zapewniają, że do bezgłośnego otwierania wysokich drzwi wystarczy delikatne naciśnięcie. Radarowe czujniki ruchu i listwy podczerwieni dyskretnie zintegrowane z drzwiami pozwalają również uniknąć „kolizji” pomiędzy przechodzącymi a drzwiami. Elegancki napęd skrzydła rozwieranego o wysokości zaledwie 7 cm, z niewidocznym zintegrowanym mechanizmem kolejności zamykania, podkreśla dyskretny wygląd drzwi i zredukowaną do koloru bieli konstrukcję całego obszaru wejścia.

Automatyczne napędy do skrzydeł rozwieranych do zapobiegawczej ochrony przeciwpożarowej

Połączenie dostępności, bezpieczeństwa przeciwpożarowego i wzornictwa systemowych produktów GEZE zostało mistrzowsko wdrożone prawie na całym obszarze biblioteki. Bezpieczeństwo pożarowe odgrywa fundamentalną rolę w tej złożonej konstrukcji, w której stale przebywają setki ludzi. Automatyczne jednoskrzydłowe drzwi przeciwpożarowe z ościeżnicą z lekkiego metalu i dyskretnymi, kompaktowymi napędami Slimdrive EMD-F można znaleźć w wejściach na poziomy czytelni. Te same rozwiązania drzwiowe zostały zrealizowane w korytarzach i dla drzwi stref pożarowych na poszczególnych piętrach. Sprawdzone samozamykacze GEZE, szczególnie te z serii TS 5000, zostały zainstalowane na wielu drzwiach na wszystkich piętrach.

Wygodne systemy drzwi przesuwnych w wersji przeciwpożarowej

Wspólny produkt firm GEZE i Hörmann: dostępny system automatycznych drzwi przesuwnych T30 w wykonaniu przeciwpożarowym. Zdjęcie: Lazaros Filoglou dla GEZE GmbH

Systemy drzwi przesuwnych na wejściu do czytelni © GEZE GmbH

Cztery ruchliwe wejścia do czytelni na pierwszym piętrze, bezpośrednio nad „sercem” biblioteki, zostały wyposażone w całkowicie automatyczne drzwi przesuwne. Z tego miejsca zwiedzający poruszają się między piętrami, korzystając z przesuniętych biegów schodów. Całoszklane automatyczne przeciwpożarowe systemy drzwi przesuwnych T30 łączą w sobie dostępność i zapobiegawczą ochronę przeciwpożarową z komfortem i wygodą. Brak szyn ślizgowych w obszarze korytarza sprawia, że drzwi przesuwne są łatwe w obsłudze i w normalnym trybie pracy pozbawione barier.

W przypadku pożaru, drzwi zamykają się automatycznie i zapewniają bezpieczną ochronę przeciwpożarową – nawet jeśli wcześniej stosowano funkcję podtrzymania otwarcia drzwi automatycznych. Wąskie napędy drzwiowe zostały dyskretnie wbudowane w pokrywę nadproża drzwiowego wraz z połączonym radarowym czujnikiem ruchu do sterowania i zabezpieczenia drzwi. Programator z wyświetlaczem z przełącznikiem kluczykowym zabezpieczającym drzwi przed niepowołanym użyciem został wbudowany w ościeżnicę drzwi i boczną ścianę regału.

Produkty GEZE w miejskiej bibliotece w Stuttgarcie

  • Napędy skrzydeł rozwieranych Slimdrive EMD F-IS
  • Napęd Slimdrive EMD F skrzydeł rozwieranych
  • Samozamykacze GEZE serii TS 5000
  • Programator z wyświetlaczem z przełącznikiem kluczykowym