System drzwi przesuwnych w muzeum Yves Saint Laurent w Paryżu

Automatyczne systemy drzwi przesuwnych GEZE udoskonalają dawne miejsce pracy wielkiego projektanta mody Yves Saint Laurent. Dyskretny, elegancki design, niewidoczna technologia i komfort przechodzenia podkreślają atmosferę tego miejskiego pałacu w stylu Second Empire. Siedziba marki odzieżowej została niedawno przekształcona w muzeum. Szczególne wyzwania konstrukcyjne związane z wysokimi, szerokimi wejściami do kompleksu muzealnego zostały rozwiązane dzięki technice drzwiowej GEZE.

Drzwi do haute couture – drzwi przesuwne dostosowane do indywidualnych potrzeb

Drzwi do haute couture – drzwi przesuwne dostosowane do indywidualnych potrzeb

Drzwi do haute couture – drzwi przesuwne dostosowane do indywidualnych potrzeb © Christophe Mirabel / GEZE GmbH

Muzeum przyciąga tłumy odwiedzających. System automatycznych szklanych drzwi przesuwnych z wydajnymi napędami Powerdrive do wysokich, szerokich wejść do pomieszczeń wystawowych sprawdził się doskonale. Wchodząc do foyer przez pierwsze drzwi przesuwne, zwiedzający staje twarzą w twarz z czterema portretami pop-art, na których Yves Saint Laurent został uwieczniony przez Andy’ego Warhola, można poczuć się tak jakby witał nas „gospodarz domu”. Dzięki skrzydłom z barwionego szkła i ukrytemu systemowi napędowemu, znajdujące się w pobliżu drzwi wtapiają się w tło intensywnych kolorów tych obrazów. W całym kompleksie muzealnym znajdują się indywidualnie dopasowane, szeroko otwierane automatyczne drzwi przesuwne o ciężkich szklanych skrzydłach. Prowadzą one zwiedzających do stałej ekspozycji, na którą składa się legendarny smoking „Le Smoking”, skórzany trencz i inne kultowe eksponaty, oraz do miejsc z wystawami tymczasowymi i dalej do pracowni.

Muzeum mody z osobistym akcentem

Architektura, design i technika drzwi musiały współgrać ze sobą, ponieważ nigdy wcześniej nie stworzono tak dużej wystawy dla projektanta mody. W 450-metrowym kompleksie muzealnym zwiedzający mogą zanurzyć się w świecie haute couture: retrospektywa życia i twórczości Yvesa Saint Laurenta oraz zmieniające się wystawy tematyczne z kolekcji 5000 modeli haute couture. W samym sercu muzeum znajduje się „Le Studio”, gdzie Saint Laurent spędził trzy dekady projektując wszystkie swoje kolekcje.

Intensywna interakcja dla właściwych drzwi automatycznych

Zachowanie osobistej atmosfery pomieszczeń w otoczeniu nowoczesnego muzeum było możliwe tylko z pomocą Pierre’a Bergé, pomysłodawcy projektu oraz partnera biznesowego i życiowego Saint Laurenta. Wysiłek, jaki Bergé włożył w opowiedzenie historii marki i pracy swojego przyjaciela pokazuje, jak intensywna była interakcja między uczestnikami projektu. Byli to między innymi kierownik projektu Réda Issolah z paryskiej firmy JMR Architectes, architekt wnętrz Jacques Grange, dekoratorka wnętrz Nathalie Crinière oraz kustosz Aurélie Samuel. Firma GEZE od samego początku uczestniczyła w tej współpracy, w szczególności z architektami.

Ważne było dla nas, aby przekazać wszystkim zaangażowanym stronom inspirujące sugestie dotyczące rozwiązań drzwiowych, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki architektoniczne i estetyczne oraz wszystkie aspekty nowego przeznaczenia budynku. Wiedzieliśmy, jak wiele eksponatów znajdzie się przy wysokich, szerokich wejściach, co powodowało, że drzwi miały być niezwykle dyskretne.

Philippe Eugène, dyrektor spółki zależnej GEZE France

Estetyka drzwi, komfort przechodzenia oraz łatwa obsługa

Podjęto wspólną decyzję o zastosowaniu automatycznych drzwi przesuwnych z przeszklonymi skrzydłami barwionymi na szaro oraz napędów drzwiowych wbudowanych w sufit.

Estetyka drzwi, komfort przechodzenia oraz łatwa obsługa © Christophe Mirabel / GEZE GmbH

Bazując na naszym doświadczeniu obejmującym najróżniejsze typy budynków o różnorodnym zastosowaniu oraz na elastycznych możliwościach wyboru produktów, zaprezentowaliśmy wszystkie możliwe rozwiązania drzwiowe GEZE. Podjęto wspólną decyzję o zastosowaniu automatycznych drzwi przesuwnych z przeszklonymi skrzydłami barwionymi na szaro oraz napędów drzwiowych wbudowanych w sufit. Systemy drzwi przesuwnych spełniają wszystkie wymagania w zakresie komfortu przechodzenia i łatwej obsługi przez personel. Oczywiście przejęliśmy również nadzór nad koordynacją współpracy pomiędzy wszystkimi stronami zaangażowanymi w budowę. Dzięki temu systemy drzwi przesuwnych można było szybko i bezproblemowo zainstalować i uruchomić.

Cechy i zalety automatycznych drzwi przesuwnych

Wraz z systemami napędowymi Powerdrive firma GEZE France stworzyła indywidualne, automatyczne, przesuwne drzwi szklane przeznaczone do dużych otworów drzwiowych:

Produkty GEZE w muzeum Yves Saint Laurent

  • Automatyczny liniowy system drzwi przesuwnych do dużych i ciężkich skrzydeł drzwiowych o wadze skrzydła do 200 kg i szerokości otwarcia do 3000 mm
  • Czujnik dualny do sterowania i ochrony automatycznych drzwi przesuwnych z czterema regulowanymi konfiguracjami kurtyn świetlnych
  • Oprogramowanie do integracji systemów drzwiowych z systemem sterowania budynkiem, zapewniające wygodne ustawienie i niezawodne utrzymanie parametrów automatycznych systemów drzwi przesuwnych dzięki automatycznemu zgłaszaniu usterek i funkcjom diagnostycznym