Systemy drzwi automatycznych GEZE w szpitalu Rigshospitalet w Kopenhadze

Szpital Rigshospitalet w Kopenhadze właśnie przesunął się o krok bliżej w stronę opieki zdrowotnej przyszłości. Nowo dobudowane północne skrzydło przeznaczone jest na najnowocześniejszą technikę chirurgiczną, leczenie wymagających pacjentów i prowadzenie badań. Ten prestiżowy projekt medyczny został ściśle ukierunkowany na pacjentów i ich bliskich, dlatego stawia najwyższe wymagania wobec architektury, projektu i funkcjonalności. 

Nowoczesna technika i komfort: Szpital Rigshospitalet w Kopenhadze

System drzwi przesuwnych ECdrive w strefie wejścia szpitala Rigshospitalet, Kopenhaga

Napęd ECdrive dyskretnie łączy się z automatycznymi szklanymi drzwiami ochronnymi w jasnej części wypoczynkowej. © GEZE GmbH

Szpital Rigshospitalet został rozbudowany o skrzydło o powierzchni około 55 000 m², które może obsłużyć najbardziej zaawansowane i specjalistyczne operacje chirurgiczne w Danii, a następnie zapewnić pacjentom oraz ich bliskim możliwie najlepsze leczenie i opiekę. Północne skrzydło zostało oficjalnie otwarte w styczniu 2020 roku i pełni strategiczną funkcję dla duńskiego systemu opieki zdrowotnej – teraz i w przyszłości.

Zebranie wiedzy specjalistycznej w jednym miejscu umożliwia zapewnienie pacjentom i ich bliskim leczenia i opieki na poziomie międzynarodowym, w otoczeniu zaprojektowanym z myślą o obsłudze niezwykle złożonych przypadków. Do tej pory placówka otworzyła 33 najnowocześniejsze sale operacyjne i 196 prywatnych sal pacjentów. 

Sale operacyjne w północnym skrzydle wyposażone są w roboty i duże płaskie wyświetlacze, dzięki czemu diagnostyka i leczenie odbywa się szybciej i stoi na wyższym poziomie. Wszyscy pacjenci mają dostęp do internetu i swojej dokumentacji medycznej. Prywatne sale z miejscem dla bliskich zapewniają pacjentom prywatność, dyskrecję i odpoczynek. 

Architektura uzdrawiająca – zawsze zorientowana na pacjenta

System ECdrive z bezdotykowymi czujnikami zbliżeniowymi zapewnia higieniczny dostęp do sal operacyjnych i sal pacjentów.

System drzwi przesuwnych ECdrive z bezdotykowymi czujnikami zbliżeniowymi zapewnia higieniczny dostęp do sal operacyjnych i sal pacjentów. © GEZE GmbH

Architektura i estetyka odgrywają ważną rolę w tworzeniu możliwie najlepszego środowiska dla pacjentów. Dźwięk, naświetlenie, kolory, sztuka i natura to czynniki, które wspólnie tworzą „architekturę uzdrawiającą”, tzn. architekturę, która sprzyja dobremu psychicznemu samopoczuciu pacjentów i zmniejsza stres związany z hospitalizacją i ciężkim stanem zdrowia. 

Aby dopilnować, że – bez względu na swój rozmiar – każdy element pomoże zrealizować wizję północnego skrzydła, przy jednoczesnym utrzymaniu najwyższych poziomów higieny, wymagania stawiane dostawcom na etapie budowy były wysokie. 

Dowiedz się więcej o architekturze uzdrawiającej 

GC 307+ umożliwia proste sterowanie automatycznymi drzwiami bez konieczności dotykania w obszarze wewnętrznym i zewnętrznym.

GC 307+, bezdotykowy czujnik zbliżeniowy. © GEZE GmbH

Komfortowe i higieniczne systemy automatyczne dla ponad 450 drzwi 

Architektura uzdrawiająca, wysoki poziom higieny i niezwykle wysokie wymagania w zakresie funkcjonalności mają odbicie w systemach drzwi automatycznych wybranych dla północnego skrzydła. 33 drzwi do sal operacyjnych zamyka się hermetycznie, aby sale pozostawały sterylne i wolne od bakterii. 

Budynek wyposażony jest również w około 140 automatycznych drzwi przesuwnych i ponad 300 automatycznych drzwi rozwieranych. Drzwi otwierają i zamykają się automatycznie bez potrzeby dotykania klamki. Pod względem higieny – w szczególności w świetle pandemii COVID-19 – bezdotykowe systemy drzwi automatycznych mają krytyczne znaczenie dla zmniejszenia ryzyka infekcji. 

Ponadto rozwiązania automatyzacji gwarantują, że drzwi otwierają i zamykają się bardzo cicho. Z uwagi na pacjentów hałas generowany przez ruch odbywający się w północnym skrzydle musi być na jak najniższym poziomie. 

„Mamy rozległe doświadczenie we współpracy z duńskimi szpitalami, a północne skrzydło jest jak na razie naszym największym projektem. Współpracę z wykonawcą rozpoczęliśmy już w 2015 roku, w tym celu wyznaczyliśmy technika ds. montażu, który przez kilka lat pracował nad tym projektem w pełnym wymiarze godzin” – powiedział Poul Torndahl, specjalista ds. sprzedaży w duńskim oddziale GEZE.

To gigantyczna inwestycja budowlana z bardzo dobrze przemyślaną architekturą i unikatowymi wymaganiami w odniesieniu do projektu i funkcji. Z tego powodu możliwość udziału w tym projekcie była niezwykle ekscytująca. Jako partner serwisowy czekamy na możliwość dalszego rozwoju współpracy w zakresie systemów drzwi automatycznych w północnym skrzydle.

Poul Torndahl, specjalista ds. sprzedaży w duńskim oddziale GEZE
Inteligentna szklana fasada z drzwiami karuzelowymi i napędem Slimdrive SC na wejściu dla pacjentów.

Podwójne łukowe szklane drzwi przesuwne z napędem Slimdrive SC, wbudowanym w inteligentną szybę przed drzwiami karuzelowymi na wejściu dla pacjentów. © GEZE GmbH

Wyposażenie północnego skrzydła dostarczone przez GEZE

  • 33 systemy hermetycznych drzwi automatycznych do sal operacyjnych.
  • Ponad 450 bezdotykowych czujników zbliżeniowych do drzwi automatycznych (bezdotykowe przełączniki GC 307+ do sterowania drzwiami automatycznymi).
  • 140 automatycznych systemów do szklanych i stalowych drzwi przesuwnych (Powerdrive dla drzwi do 2 x 200 kg i ECdrive dla drzwi do 2 x 100 kg).
  • 300 automatycznych systemów dla drzwi rozwieranych (automatyczny otwieracz drzwi Slimdrive EMD-F do drzwi jednoskrzydłowych i automatyczny otwieracz drzwi Slimdrive EMD-F-IS do drzwi dwuskrzydłowych).
  • Szeroka gama samozamykaczy dla różnych rodzajów drzwi.