Studia przypadków

Ułatwiony dostęp i bezpieczeństwo dzięki napędom drzwi automatycznych GEZE w domu opieki Fux Campagna

Założony w 1995 r. dom opieki Fux Campagna w Visp w szwajcarskim kantonie Valais oferuje zakwaterowanie i miejsce pracy dla osób od 18 roku życia z poważną i wielozakresową niepełnosprawnością fizyczną. Oferując zakwaterowanie dla 21 osób i zatrudniając 26 pracowników, Fux Campagna w ostatnich latach zawsze miał pełne obłożenie. Chociaż zapotrzebowanie było bardzo duże, obiekt nie mógł jednak pomieścić nikogo więcej. Rozwiązanie? Rozbudowa na podstawie projektów Albrecht Architekten AG, obejmująca 15 dodatkowych miejsc mieszkalnych i 17 nowych miejsc pracy, która została rozpoczęta w maju 2018 roku.

GEZE Slimdrive, automatyczny liniowy system drzwi przesuwnych dla dróg ewakuacyjnych i ratunkowych w nowej części domu opieki Fux Campagna.

Pełna moc i subtelny wygląd: system GEZE Slimdrive zapewnia ułatwiony dostęp na drogach ewakuacyjnych i ratunkowych w nowej części domu opieki Fux Campagna. © Lorenz Frey / GEZE GmbH

Brak barier w całym budynku jest niezwykle ważny dla mieszkańców i pracowników instytucji. Muszą oni mieć możliwość poruszania się z jak największą swobodą. Jednocześnie konieczne jest przestrzeganie wymogów dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz dróg ewakuacyjnych i ratunkowych. Dlatego też napędy drzwi automatycznych GEZE do drzwi rozwieranych i przesuwnych zostały zainstalowane w nowej oraz istniejącej części budynku – to doskonałe rozwiązanie w zakresie  ułatwionego dostępu i większego komfortu.

Pomieszczenia bez barier zapewniają najwyższy komfort w domu opieki Fux Campagna.

W pełni automatyczny napęd otwiera niezawodnie i bezpiecznie nawet duże, ciężkie drzwi o ciężarze skrzydła do 600 kg i szerokości 930 mm.

W pełni automatyczny napęd otwiera niezawodnie i bezpiecznie nawet duże, ciężkie drzwi o ciężarze skrzydła do 600 kg i szerokości 930 mm. © Lorenz Frey / GEZE GmbH

Ze względu na swoje ograniczenia i niepełnosprawność fizyczną, mieszkańcy domu Fux Campagna często nie są w stanie samodzielnie otwierać i zamykać drzwi, aby móc poruszać się po budynku Dlatego też  do kluczowych filarów filozofii Fux Campagna należy zapewnienie mieszkańcom jak największej autonomii, niezależności i prywatności.

W związku z tym dom opieki (podobnie jak wiele innych placówek w sektorze ochrony zdrowia i opieki społecznej) zdecydował się na zainstalowanie napędów drzwi automatycznych do drzwi rozwieranych i przesuwnych. Są one doskonałym rozwiązaniem dla budynków bez barier i zapewniają użytkownikom wygodny dostęp przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Ponadto, w przypadku pożaru lub innego niebezpieczeństwa, zapewniają mieszkańcom i personelowi możliwość ewakuacji na zewnątrz lub do bezpiecznych obszarów bez dodatkowej pomocy.

Rozwiązania dostarczane przez GEZE spełniają te wysokie standardy bezpieczeństwa i są przyjazne dla użytkownika, a dzięki dyskretnemu i estetycznemu designowi doskonale wpisują się w nowoczesną architekturę budynku. Odpowiadają również wszystkim wytycznym dotyczącym projektowania budynków bez barier, określonym w normach DIN.

Zamontowane produkty GEZE w pełni spełniły nasze oczekiwania. Jesteśmy szczególnie zadowoleni z instalacji w nowo wybudowanej części budynku. Modernizacja istniejącego budynku była dużym wyzwaniem, a prace instalacyjne wymagały od stolarzy, elektryków i ślusarzy przyjęcia wielozadaniowego podejścia. Wiązało się to z wysokim stopniem złożoności – i jest całkiem zrozumiałe, że niektóre z zainstalowanych rozwiązań wymagają ponownej konfiguracji lub regulacji. W tym zakresie zawsze możemy liczyć na doskonałą obsługę ze strony GEZE.

Donat Jeiziner, dyrektor Fux Campagna

Automatyczne drzwi przesuwne: dyskrecja i niezawodność

Liniowy system drzwi przesuwnych dla dróg ewakuacyjnych i ratunkowych

GEZE Slimdrive SL NT-FR © Frey Photography / GEZE GmbH

Wielu mieszkańców, pracowników i gości codziennie korzysta ze szklanych drzwi przesuwnych do stołówki i kuchni w domu opieki Fux Campagna. Pomieszczenia te stanowią centrum socjalne domu – główne miejsce, w którym ludzie mogą wspólnie spożywać posiłki i cieszyć się swoim towarzystwem. Jednocześnie wejścia i wyjścia służą jako drogi ewakuacyjne i ratunkowe. W związku z tym systemy drzwiowe zainstalowane w tym obszarze muszą być nie tylko bardzo funkcjonalne i niezawodne, ale także spełniać normy DIN oraz europejskie przepisy przeciwpożarowe. Również systemy sterowania drzwiami musiały zostać zintegrowane w możliwie najbardziej dyskretny sposób z nowoczesnym wyglądem budynku.

W związku z tym podjęto decyzję o zainstalowaniu GEZE Slimdrive SL NT-FR – automatycznego liniowego systemu drzwi przesuwnych dla dróg ewakuacyjnych i ratunkowych. Specjalnie zaprojektowany, aby sprostać wymaganiom drzwi wewnętrznych i zewnętrznych poddawanych intensywnemu użytkowaniu. System napędowy imponuje wysokością zaledwie 7 centymetrów i może być niewidocznie zintegrowany z fasadą. Aby zagwarantować bezpieczeństwo na drogach ewakuacyjnych i ratunkowych, sterowanie i cały system posiadają również redundantną konstrukcję napędu.

Bezdotykowy czujnik zbliżeniowy GEZE zamontowany na ścianie obok szklanych drzwi przesuwnych w domu opieki Fux Campagna.

Bezdotykowe czujniki zbliżeniowe zainstalowano na ścianach obok systemów drzwiowych GEZE Slimdrive SL NT-FR. Czujniki umożliwiają bezdotykowe otwieranie drzwi. © Lorenz Frey / GEZE GmbH

Idealne dla sektora zdrowia i opieki społecznej: bezdotykowe przełączniki

Bezdotykowe czujniki zbliżeniowe zainstalowano na ścianach obok drzwi. Umożliwiają one otwieranie drzwi bez konieczności naciskania przycisku: zbliżenie się do przycisku wystarczy, aby aktywować system automatycznego otwierania.

Zatem, gdy ktoś zbliża się do drzwi, nie musi już dotykać przełącznika. Wystarczy, że się do niego zbliży. Daje to szczególne korzyści osobom poruszającym się o kulach lub na wózku inwalidzkim, które chcą aktywować przełącznik. Przełącznik wykrywa osoby i przedmioty w obszarze detekcji od 10 do 50 centymetrów, który może być skonfigurowany w zależności od potrzeb.

Bezdotykowe czujniki oferują znaczne korzyści nie tylko w zakresie łatwiejszego dostępu, ale również higieny, ponieważ pozwalają uniknąć niepotrzebnego kontaktu fizycznego. Dzięki temu unika się przenoszenia zarazków na ręce – idealne rozwiązanie dla zakładów opieki zdrowotnej i społecznej.

Odkryj inne praktyczne elementy sterujące i systemy czujników

Łatwiejszy dostęp i ochrona przeciwpożarowa w połączeniu z mechanizmem podtrzymania położenia otwarcia i napędem automatycznych drzwi rozwieranych

Ochrona przeciwpożarowa iułatwiony dostęp– dwie kwestie, które niewątpliwie odgrywają istotną rolę w domu opieki Fux Campagna. Jak można je połączyć? Przecież drzwi przeciwpożarowe i dymoszczelne muszą być zamknięte przez cały czas, prawda? W niektórych przypadkach tak – jednak nie zawsze. Jeśli drzwi przeciwpożarowe są wyposażone w mechanizmy podtrzymania położenia otwarcia, można pozostawić je otwarte. Mechanizm podtrzymania położenia otwarciautrzymuje drzwi w stanie otwartym i zamyka je automatycznie i bezpiecznie w razie niebezpieczeństwa. Listwy podczerwieni oraz systemy zdalnego sterowania zainstalowane w domu opieki dodatkowo ułatwiają mieszkańcom i personelowi dostęp oraz poprawiają komfort poruszania się po budynku.

GEZE Boxer E-ISM przeznaczony jest do ochrony  przeciwpożarowej

Dwuskrzydłowe drzwi przeciwpożarowe w domu opieki Fux Campagna zostały wyposażone w system samozamykaczy GEZE Boxer E-ISM. Elektryczny mechanizm podtrzymania położenia otwarcia zapewnia, że drzwi pozostają otwarte i są automatycznie wyzwalane tylko w przypadku pożaru. Zdefiniowana kolejność zamykania sprawia, że skrzydła zamykają się w odpowiedniej kolejności. Te właściwości to nie tylko zapobiegawcza ochrona przeciwpożarowa, ale także  ułatwiony dostęp do drzwi przeciwpożarowych bez wpływu na bezpieczeństwo.

Otwarte jednoskrzydłowe drzwi przeciwpożarowe w domu opieki Fux Campagna, wyposażone w napęd GEZE Powerturn F.

W domu opieki Fux Campagna jednoskrzydłowe drzwi przeciwpożarowe i dymoszczelne zostały wyposażone w elektromechaniczne napędy Powerturn dostarczane przez GEZE. © Lorenz Frey / GEZE GmbH

Ułatwiony dostęp dzięki GEZE Powerturn F

Jednoskrzydłowe drzwi przeciwpożarowe i dymoszczelne w nowej oraz istniejącej części domu opieki Fux Campagna zostały wyposażone w napędy Powerturn dostarczone przez GEZE. Dzięki listwie podczerwieni i zdalnemu sterowaniu, to inteligentne rozwiązanie sprawia, że drzwi przestają być barierą dla wszystkich mieszkańców i personelu. Napęd otwiera drzwi niezwykle cicho, co oznacza, że mieszkańcy i personel nie są niepokojeni przez hałaśliwe systemy napędowe. Funkcja Smart swing ułatwia również ręczne otwieranie drzwi. Poza automatycznym otwieraniem i zamykaniem, drzwi przeciwpożarowe można również utrzymywać w stanie otwartym. W przypadku pożaru, system wykrywania pożaru dezaktywuje funkcję automatycznego otwierania/zamykania lub urządzenie podtrzymujące otwarcie. Wyłącznik automatyczny przerywa dopływ prądu, a system napędowy utrzymuje normalne działanie samozamykacza.

Nasze systemy drzwi automatycznych...

Zalety systemów drzwi automatycznych GEZE w skrócie

  • ... zapewniają ułatwiony dostęp i wygodę dla wszystkich użytkowników.
  • ... są rozwiązaniem higienicznym, co jest szczególnie istotne dla sektora zdrowia i opieki społecznej, ponieważ zapobiegają przenoszeniu się zarazków z rąk.
  • ... są bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku drzwi w miejscach o dużym natężeniu ruchu.
  • ... spełniają najbardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa zgodnie z DIN EN 16005 oraz DIN 18650.
  • ... są odpowiednie dla drzwi przeciwpożarowych i zamykają się samoczynnie w przypadku zagrożenia po sygnale z czujnika dymu, zabezpieczając w ten sposób strefę pożarową.

 W skrócie: rozwiązania GEZE w domu opieki Fux Campagna

  • System liniowych drzwi przesuwnych GEZE Slimdrive SL-NT-FR dla dróg ewakuacyjnych i ratunkowych z bezdotykowym czujnikiem zbliżeniowym
  • Zintegrowany system zamykający Boxer E-ISM 3-6 z regulacją kolejności zamykania i elektrycznym podtrzymaniem położenia otwarcia
  • Elektromechaniczny napęd drzwi rozwieranych Powerturn F do jednoskrzydłowych drzwi przeciwpożarowych i dymoszczelnych