Inteligentne systemy drzwi i okien w terminalu promowym Brodick Isle of Arran

Nowy terminal promowy w Brodick Bay, który ma być bramą dla turystów i społeczności do szkockiej wyspy Arran, został wyposażony w systemy drzwi i okien GEZE od dziobu po rufy.

Morskie wzornictwo i nowoczesny komfort

Zaprojektowany przez renomowane biuro architektoniczne Norr z Glasgow terminal jest częścią wartej 30 milionów funtów inwestycji mającej na celu modernizację portu, dostosowanie go do podróży w XXI wieku i poprawę komfortu pasażerów. Imponujący budynek znajduje się w pobliżu brzegu i ma dopasowany stylem kształt gigantycznego statku.

Wentylacja grawitacyjna dzięki zautomatyzowanym oknom

Duże okna są automatycznie otwierane i zamykane przez 30 siłowników łańcuchowych Slimchain firmy GEZE.

Duże okna są automatycznie otwierane i zamykane przez 30 siłowników łańcuchowych Slimchain firmy GEZE. © Keith Hunter / GEZE GmbH

Przestronny salon zachwyca podwójną wysokością i dużymi frontami okiennymi na zachodniej fasadzie, przez które goście mogą podziwiać zapierający dech w piersiach widok na zatokę Brodick. Duże okna, otwierane i zamykane automatycznie przez 30 siłowników łańcuchowych Slimchain firmy GEZE, nadają recepcji przy głównym wejściu do budynku jasny i morski charakter. Szczególnie smukły i dyskretny wygląd napędów okiennych Slimchain doskonale integruje się ze specjalnym projektem fasady terminalu promowego w Brodick.

Napędy okienne Slimchain zostały zainstalowane nie tylko na dużych oknach w salonie, ale w całym dwupiętrowym budynku – z wyjątkiem górnych otworów wentylacyjnych: Stosowane są tu siłowniki łańcuchowe Powerchain. Te szczególnie wydajne napędy okienne zostały wybrane do obsługi większych okien, ponieważ umożliwiają one duże szerokości otwarcia – ważne dla szybkiego oddymiania w przypadku pożaru.

Napędy okienne są połączone z centralą oddymiania GEZE MBZ 300 dla napędów systemów odprowadzania dymu i ciepła, która jest zintegrowana z systemem techniki sterowania budynkiem (GLT) terminalu. Dzięki temu można łatwo sterować i monitorować złożony system wentylacji.

WIĘCEJ O WENTYLACJI GRAWITACYJNEJ

Wentylacja, systemy odprowadzania dymu i ciepła i zabezpieczenie drogi ewakuacyjnej

Okna na klatkach schodowych są sterowane ręcznie i wyposażone w GEZE OL Line.

Okna na klatkach schodowych są sterowane ręcznie i wyposażone w GEZE OL Line. © Keith Hunter / GEZE GmbH

Okna klatek schodowych wyposażone są również w siłowniki łańcuchowe Slimchain. W razie potrzeby systemy okienne dopuszczają również urządzenia do grawitacyjnego usuwania dymu i ciepła: W przypadku rozwoju dymu i ciepła rozwiązania oddymiające otwierają okna i sterują otworami nawiewnymi, tak aby ratujące życie drogi ewakuacyjne pozostały wolne od dymu i można było przez nie bezpiecznie przejść w sytuacji zagrożenia. Dodatkowo ręczne otwieracze naświetli zapewniają uzupełniającą wentylację naturalną.

WIĘCEJ O SYSTEMACH ODPROWADZANIA DYMU I CIEPŁA

Systemy drzwiowe dla drzwi przeciwpożarowych bez barier

Wspomagane siłowo otwieranie i zintegrowane wykrywanie przeszkód dla automatycznych drzwi rozwieranych.

Wspomagane siłowo otwieranie i zintegrowane wykrywanie przeszkód dla automatycznych drzwi rozwieranych. © Keith Hunter / GEZE GmbH

Pod przeszkloną fasadą zachodnią znajduje się po obu stronach dwoje automatycznych drzwi rozwieranych. Te, podobnie jak inne drzwi na bocznej fasadzie budynku, są napędzane przez systemy drzwiowe Slimdrive EMD-F. Elektromechaniczne napędy drzwi rozwieranych do jednoskrzydłowych drzwi przeciwpożarowych i dymoszczelnych są niezwykle uniwersalne: Oferują wspomaganie otwierania i mogą być uruchamiane za pomocą pokrętła ze stałą prędkością otwierania i zamykania. Zintegrowany system wykrywania przeszkody zauważa również ewentualne przeszkody i w razie potrzeby zatrzymuje proces otwierania lub zamykania. W ten sposób napędy Slimdrive EMD-F umożliwiają również łatwy i bezpieczny dostęp dla osób o ograniczonej mobilności.

WIĘCEJ O DOSTĘPNOŚCI

Wspomagane siłowo otwieranie i zintegrowane wykrywanie przeszkód dla drzwi przesuwnych.

Wspomagane siłowo otwieranie i zintegrowane wykrywanie przeszkód dla drzwi przesuwnych. © Keith Hunter / GEZE GmbH

Dyskretne wzornictwo i wysoki komfort przechodzenia

Z głównego wejścia przeszklony korytarz prowadzi do dwuczęściowych drzwi przesuwnych napędzanych systemem drzwi przesuwnych GEZE Slimdrive SL NT, przez które przechodzi się do foyer głównej recepcji. Napęd Slimdrive spełnia tu dwa ważne wymagania: Nadaje się do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych o dużym natężeniu ruchu pieszego, a dzięki niewielkiej wysokości konstrukcyjnej 7 cm jest idealny do szklanych fasad o najwyższych wymaganiach projektowych – takich jak terminal promowy w Brodick.

Dalsze zalety napędów Slimdrive

  • Przy wysokości zaledwie 7 cm napędy Slimdrive są wyjątkowo dyskretne i doskonale pasują do ramy drzwi.
  • Oferują one system o niskim zużyciu i wysokiej wydajności, który jest wyjątkowo cichy podczas eksploatacji.
  • Automatyczne liniowe systemy drzwi przesuwnych są idealne do budynków o dużym natężeniu ruchu pieszych, tak aby wszystkie osoby mogły wygodnie i bezpiecznie wejść i wyjść z budynku.

To był fascynujący projekt, w którym braliśmy udział: W trakcie budowy zastosowano wiele produktów GEZE i od początku położono duży nacisk na stworzenie inteligentnego, funkcjonalnego budynku, który będzie przygotowany na przyszłość, a jednocześnie będzie uwzględniał naturalne środowisko, w którym się znajduje.

Andy Howland, Director of Sales and Marketing GEZE UK

Przegląd wszystkich zastosowanych systemów drzwiowych i okiennych GEZE:

  • Napędy okienne Slimchain
  • Siłowniki łańcuchowe Powerchain
  • Centrala oddymiania MBZ 300
  • Ręczne otwieracze naświetli z serii produktów OL
  • Napędy drzwi rozwieranych Slimdrive EMD-F do jednoskrzydłowych drzwi przeciwpożarowych i dymoszczelnych
  • Systemy drzwi przesuwnych Slimdrive SL NT