Studia przypadków

GEZE otwiera drzwi do spektakularnej wieży obserwacyjnej i360

Poznaj południowe wybrzeże Anglii z wysokości 138 m: platforma widokowa British Airways i360 jest najwyższą wieżą obserwacyjną w Wielkiej Brytanii, a także nowym symbolem nadmorskiego kurortu Brighton. Najnowocześniejsze systemy drzwi przesuwnych GEZE UK odprowadzają miliony odwiedzających do „pionowego mola”.

Systemy drzwi przesuwnych zrobione na miarę dla najnowszej atrakcji Brighton

Elegancka metalowa konstrukcja o wysokości 173 m sprawia, że British Airways i360 łączy w sobie najnowocześniejszą architekturę i tradycję morską w wyjątkowy sposób w popularnym kurorcie morskim Brighton na południowym wybrzeżu Anglii. Na wysokości 138 m znajduje się przeszklona wieża obserwacyjna, z której rozciąga się zapierający dech w piersiach panoramiczny widok na wybrzeże i morze. Spektakularny projekt został zaplanowany przez duet architektoniczny Marks Barfield Architects, który wcześniej zaprojektował legendarne wielkie koło – London Eye. GEZE otwiera drzwi dla zwiedzających najnowszą atrakcję Brighton – indywidualnie dopasowane systemy drzwi przesuwnych, które zapewniają wygodny i pozbawiony barier dostęp do wieży obserwacyjnej, nawet przy największym obciążeniu.

Wizualnie doskonały: szklana fasada z systemem drzwi przesuwnych Slimdrive

U podnóża wieży obserwacyjnej stoi budynek plażowy z dostępnym dachem, który mieści salę konferencyjną, sklep i restaurację. Sześć dwuskrzydłowych systemów drzwi przesuwnych, które otwierają się precyzyjnie i prawie bezgłośnie dla przybywających gości, jest doskonale wkomponowanych w elegancką szklaną fasadę. Eleganckie napędy drzwiowe GEZE Slimdrive SL NT, o wysokości zaledwie 7 cm, pasują kompaktowo i prawie niewidocznie do segmentów drzwi oraz wspomagają ciągły kształt szklanej fasady.

Funkcjonalność i design: drzwi szklane robione na miarę przez GEZE

Szklana fasada budynku plażowego, widok z zewnątrz.

Nowoczesna architektura: systemy drzwi przesuwnych GEZE doskonale komponują się ze szklaną fasadą budynku plażowego.

Austriacka specjalistyczna firma budowlana Fill Metallbau, której zlecono wykonanie konstrukcji metalowo-szklanej budynku plażowego, miała wysokie wymagania co do zastosowanych systemów drzwiowych; ze względu na eksponowane położenie przy morzu, budynek jest często narażony na silne wiatry, co oznacza, że drzwi przesuwne były korzystniejsze niż drzwi rozwierane. Jednocześnie system drzwi przesuwnych musiał sprostać surowym elementom wybrzeża, jak również wysokiemu napływowi gości. Sześć par drzwi przesuwnych z napędem GEZE Slimdrive SL NT stanowi idealne rozwiązanie w zakresie funkcjonalności i wzornictwa.

British Airways i360 to pionowe molo; podobnie jak ludzie w czasach wiktoriańskich, którzy lubili „chodzić po wodzie” na West Pier, dzisiejsi goście są zafascynowani „spacerem w powietrzu” z i360. Istotną częścią projektu były odpowiednie drzwi – ciche i wydajne, trwałe, a przede wszystkim wizualnie zgodne ze szklaną estetyką budynku plażowego.

David Marks, prezes British Airways i360 i dyrektor firmy Marks Barfield Architects

Nowoczesna architektura z historią morską

British Airways i360 stoi bezpośrednio przed plażą, dokładnie na wysokości dawnego West Pier. Jako hołd dla molo, które spłonęło w 2003 roku, odtworzono dwa oryginalne biura płatnicze <West Pier przy użyciu ogromnych nakładów finansowych.. Po lewej i prawej stronie wieży obserwacyjnej, ustawione na każdym końcu dostępnego dachu budynku plażowego, zabytkowe kasy biletowe pełnią funkcję centrum biletowego i kawiarni, a także odzwierciedlają morskie dziedzictwo i360. Gondola widokowa z wszechstronnymi przeszkleniami oferuje również możliwość przeniesienia się do w  przeszłości. Kabina, która może pomieścić do 200 pasażerów, przemierza 138 m w górę stalowej kolumny wieży widokowej i zapewnia widok na Brighton, Hove i Kanał La Manche, a także pozostałości po wspaniałym niegdyś West Pier.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że produkty GEZE są wykorzystywane w tak reprezentatywnym projekcie, jak British Airways i360. Wieża obserwacyjna jest unikalną konstrukcją, która wykorzystuje materiały i technologie z całego świata. Z całą pewnością i360 stała się nowym symbolem Wielkiej Brytanii i jesteśmy dumni, że nasze systemy drzwi przesuwnych prowadzą miliony ludzi do tego fantastycznego doświadczenia.

Kaz Spiewakowski, dyrektor firmy GEZE UK

Produkty GEZE w British Airways i360

  • Napędy drzwi przesuwnych GEZE Slimdrive SL NT