Studia przypadków

Systemy drzwiowe GEZE oferują wyższy komfort życia osób starszych

W 2009 roku otwarto nowoczesny instytut wspierania niezależnego życia w Stuttgart-Killesberg Augustinum. Systemy drzwiowe GEZE i technologia bezpieczeństwa spełniają wysokie wymagania Augustinum w zakresie dostępności i zapobiegawczej ochrony przeciwpożarowej i harmonijnie współgrają z jego architekturą.

Rezydencja dla osób starszych Augustinum w liczbach

Biuro architektoniczne Wulf und Partner w Stuttgarcie zaprojektowało ten przestronny kompleks budynków w taki sposób, aby był jasny i przejrzysty, z wyraźnymi kształtami i z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów.

 • Otwarty w 2009 r.
 • Kompleks z czterema bliźniaczymi wieżami liczącymi sześć i siedem pięter
 • Całkowita powierzchnia użytkowa wynosząca 35 000 m²
 • 290 mieszkań o całkowitej powierzchni użytkowej wynoszącej 23 000 m²
 • 16 000 m² powierzchni obiektów zewnętrznych (obszar parkingu, dawny teren wystawy)

Współczesny design dla drzwi wewnętrznych i zewnętrznych bez barier

Wiatrołap z automatycznymi szklanymi drzwiami przesuwnymi z napędem GEZE Slimdrive SL NT (zdjęcie: Dirk Wilhelmy dla GEZE GmbH)

Automatyczne, szklane drzwi przesuwne z napędem GEZE Slimdrive SL NT

Przestronny wiatrołap z automatycznymi, przeszklonymi, dostępnymi drzwiami przesuwnymi podkreśla zachęcającą, przejrzystą atmosferę w obszarze wejścia do Augustinum oraz zapewnia widok na foyer i przylegające do niego główne przejście. Systemy automatycznych drzwi przesuwnych są poruszane za pomocą wydajnych napędów GEZE Slimdrive SL NT o niewielkiej wysokości wynoszącej 70 mm, które bardzo dyskretnie wpasowują się w szklaną fasadę.

Elastyczna funkcjonalność dzięki GEZE Slimdrive EMD

W korytarzu od głównego przejścia do obiektów zewnętrznych, automatyczne drzwi rozwierane fasady z napędem Slimdrive EMD umożliwiają łatwy i prawie bezgłośny komfort przechodzenia Dzięki wysokości wynoszącej 70 mm i technice szyn ślizgowych napędy do skrzydeł rozwieranych nadają się szczególnie do wąskich profili drzwi i ograniczonej przestrzeni. Systemy drzwiowe przekonują swoją elastyczną funkcjonalnością,

 • Automatyczne wysterowanie przez czujniki ruchu lub przez przycisk
 • Funkcja Push&Go do automatycznego otwierania przez lekkie dotknięcie skrzydła drzwiowego
 • Tryb „serwo” dla ręcznego otwierania – czujnik wysterowania wykrywa zbliżanie się ręki i uruchamia silnik otwierający
 • Długi czas podtrzymania otwarcia skrzydeł drzwiowych za pomocą programatora
 • Indywidualnie regulowane parametry, takie jak prędkość otwierania i zamykania, końcowa faza zamykania, system wykrywania przeszkód lub czas podtrzymania otwarcia

Zapewniając komfort przechodzenia do strefy restauracyjnej i wypoczynkowej

Droga do restauracji wiedzie przez dwie pary dwuskrzydłowych szklanych drzwi rozwieranych ze sprawdzonymi napędami drzwi rozwieranych TSA w wersji przeciwpożarowej TSA 160 NT-F-IS i NT-F-IS/TS. Systemy drzwiowe otwierają się w pełni automatycznie, dzięki wbudowanym czujnikom ruchu. Skrzydło czynne wyposażone jest w funkcję automatyczną, skrzydło bierne posiada funkcję zamykania drzwi i funkcję podtrzymania położenia otwarcia. Oba skrzydła mogą być również przez dłuższy czas utrzymywane w pozycji otwartej za pomocą programatora.

Automatyczne drzwi rozwierane ze zintegrowanym wyłącznikiem dymowym

Szklane drzwi dwuskrzydłowe z mechanizmem podtrzymania położenia otwarcia (zdjęcie: Dirk Wilhelmy dla GEZE GmbH)

Dostęp bez barier: w drzwiach dwuskrzydłowych zakres podtrzymania otwarcia można ustawić indywidualnie

Trzy przestronne dwuskrzydłowe drzwi rozwierane z samozamykaczami TS 5000 R-ISM i mechanizmami podtrzymania położenia otwarcia oferują również ogólny dostęp do restauracji z obszaru baru/lounge. Skrzydła drzwi mogą być indywidualnie podtrzymywane w pozycji otwartej w zakresie 80-130 stopni, a kod blokady otwarcia może być w każdej chwili przestawiony w celu zagwarantowania pełnego otwarcia w przypadku zagrożenia.

Ponieważ są to drzwi do wyjść ewakuacyjnych i stref pożarowych, drzwi rozwierane są również wyposażone w zintegrowany wyłącznik dymowy. W przypadku pożaru powoduje to wyzwolenie elektromechanicznego urządzenia podtrzymującego otwarcie, dzięki czemu drzwi zamykają się samoczynnie, a dym i ogień nie mogą się rozprzestrzeniać.

Zintegrowany mechanizm kolejności zamykania zapewnia, że oba skrzydła drzwiowe zamykają się bez zakłóceń – np. po przejściu przez nie uciekających osób – dzięki czemu drzwi mogą ponownie spełniać swoją funkcję jako drzwi przeciwpożarowe. Wszystkie 123 drzwi końcowe korytarza i klatki schodowej w kompleksie mieszkaniowym są również zabezpieczone samozamykaczami TS 5000 R lub TS 5000 R-ISM.

Zaawansowana technika drzwi i bezpieczeństwa we wszystkich obszarach

System drzwi z kontrolą dostępu i funkcją ochrony przeciwpożarowej w podziemnym parkingu (zdjęcie: Dirk Wilhelmy dla GEZE GmbH)

Dostęp do parkingu podziemnego: system drzwi z kontrolą dostępu i funkcją ochrony przeciwpożarowej © Dirk Wilhelmy / GEZE GmbH

Mieszkańcy, goście i personel mają ogólny dostęp do różnych części budynku i wież mieszkalnych poprzez podziemny parking i windy w rdzeniach klatek schodowych.

Aby sprostać połączonym wymaganiom kontroli dostępu i zabezpieczenia dróg ewakuacyjnych i ratunkowych, zastosowano automatyczne drzwi rozwierane w wersji TSA 160 NT-F i TSA 160 NT-F-IS/TS, które zostały połączone z nową centralą drzwiową GEZE TZ 320. To systemowe rozwiązanie zabezpieczające umożliwia dostęp osobom upoważnionym, a jednocześnie otwiera drogę ewakuacyjną i ratunkową dla wszystkich dzięki czerwonemu podświetlonemu przyciskowi awaryjnemu w przypadku zagrożenia.

Zarządzający budynkiem może w każdej chwili przeglądać i indywidualnie sterować wszystkimi zabezpieczonymi wyjściami ewakuacyjnymi poprzez centralny panel sterowania SecuLogic TE 220 w recepcji.

Centralnie sterowany system urządzenia do usuwania dymu i ciepła: bezpieczne drogi ewakuacyjne i ratunkowe

System drzwi dwuskrzydłowych z wersji przeciwpożarowej (zdjęcie: Dirk Wilhelmy dla GEZE GmbH)

Wejście do dużego kina: dwuskrzydłowe drzwi rozwierane z funkcją swobodnego ramienia © Dirk Wilhelmy / GEZE GmbH

Najwyższym priorytetem w przypadku pożaru jest bezpieczna ewakuacja wszystkich osób przebywających w budynku, a to oznacza zapobieganie rozprzestrzenianiu się dymu na drogach ewakuacyjnych i ratunkowych.

W Augustinum osiąga się to dzięki starannie przemyślanemu urządzeniu do usuwania dymu i ciepła, z napędzanymi silnikiem oknami panelowymi jako elementami otwierającymi. Dzięki swojej efektywnej sile ciągnącej, urządzenie do usuwania dymu i ciepła gwarantuje niezawodne odprowadzanie dymu z głównego przejścia i restauracji – działając jednocześnie jako wentylator w codziennej eksploatacji.

Centrala urządzenia do usuwania dymu i ciepła GEZE MBZ 300 pełni funkcję sterownika centralnego urządzenia do usuwania dymu i ciepła – gwarantuje codzienną wentylację oraz koordynację i monitoring wszystkich podłączonych elementów, w przypadku pożaru.

Drzwi swobodne: ogólna dostępność i ochrona przeciwpożarowa

Drzwi rozwierane z funkcją swobodnego ramienia zapewniają bezbarierowy dostęp do dużego kina Augustinum. Dwuskrzydłowe drzwi rozwierane z samozamykaczami 5000 R-ISM EFS i dodatkową funkcją swobodnego ramienia umożliwiają poruszanie się skrzydła czynnego przy otwieraniu i zamykaniu po otwarciu drzwi do około 90 stopni.

Jednoskrzydłowe drzwi drewniane do wrażliwych miejsc składowania odpadów zostały również wyposażone w samozamykacze TS 5000 RFS z funkcją ruchu swobodnego, co ułatwia przechodzenie przez drzwi z workami na śmieci lub wózkami transportowymi. Drzwi pełnią również funkcję drzwi przeciwpożarowych, które samoczynnie się zamykają w przypadku pożaru.

Modułowy system szklanych ścian przesuwnych zapewnia elastyczne wykorzystanie przestrzeni

Szklane drzwi przesuwne na wejściu do obszaru kuchni (zdjęcie: Dirk Wilhelmy dla GEZE GmbH)

Obszar kuchni: automatyczne liniowe drzwi przesuwne z napędem ECdrive © Dirk Wilhelmy / GEZE GmbH

Kiosk na parterze, z ruchomymi szklanymi ścianami przesuwnymi, doskonale wpisuje się we współczesny design Augustinum. Sześć szklanych elementów i skrzydło rozwierne z samozamykaczem podłogowym tworzą front sklepu o wysokości prawie 7 metrów. Każdą szklaną ścianę przesuwną można szybko i przy minimalnym wysiłku przesunąć za pomocą aktywowanego siłą systemu łuków na szynie jezdnej.

Blokada przypodłogowa może być łatwo obsługiwana nogą. Jeśli system szklanych ścian przesuwnych jest zamknięty, do kiosku można wejść za pomocą opcjonalnych drzwi rozwieranych.

Produkty GEZE w Augustinum

 • Napęd GEZE Slimdrive SL NT
 • GEZE Slimdrive EMD
 • System samozamykaczy TS 5000 R-ISM
 • System samozamykaczy TS 5000
 • Centrala drzwiowa TZ 320
 • Tablica sterująca TE 220
 • Centrala magistrali urządzenia do usuwania dymu i ciepła MBZ300 BUS
 • Samozamykacz TS 5000 R-ISM EFS
 • Automatyczne liniowe drzwi przesuwne z napędem ECdrive