Studia przypadków

Zapobiegawcza ochrona przeciwpożarowa na dworcu kolejowym Westbahnhof w Wiedniu – z techniką GEZE

BahnhofCity Wien West to znacznie więcej niż tylko dworzec kolejowy bez barier, to także hotel, centrum handlowe i budynek biurowy. Innowacyjne systemy drzwiowe GEZE zapewniają doskonały komfort, ogólną dostępność i zapobiegawczą ochronę przeciwpożarową we wszystkich obszarach. Dzięki swojej eleganckiej konstrukcji doskonale wkomponowują się w architekturę budynku.

Najnowocześniejsza architektura i technika w pozbawionym barier CityBahnhof West

Widok na wiedeński dworzec kolejowy Westbahnhof ze słynnym elementem architektonicznym „Wolkenspange”. Zdjęcie: Shutterstock

Widok na wiedeński dworzec kolejowy Westbahnhof ze słynnym elementem architektonicznym „Wolkenspange”. © Shutterstock.com

Od czasu modernizacji wiedeński dworzec kolejowy Westbahnhof jest identyfikowany z „Wolkenspange”. Ta architektoniczna wypowiedź wiedeńskich architektów Neumann & Steiner „waży” ponad 430 ton i obejmuje duży i jasny, odnowiony dworzec. Dziś Railjets docierają tam, gdzie kiedyś zatrzymywał się legendarny Orient Express na swojej trasie z Paryża do Stambułu. Dworzec kolejowy Westbahnhof stanowi dziś węzeł komunikacyjny dla połączeń regionalnych, a system zarządzania ruchem i komfort podróżowania są stale ulepszane, aby zapewnić, że jest to miejsce wolne od barier.

Doskonały komfort dzięki automatycznym systemom drzwiowym

Około 30 automatycznych drzwi przesuwnych z napędami z serii Slimdrive GEZE znajduje zastosowanie w nowoczesnym wiedeńskim kompleksie transportowym.

Zarówno w przypadku drzwi fasadowych przy szerokich i wysokich wejściach na halę dworca oraz na poziomy handlowe, do hotelu, jak i do biurowca, systemy drzwi przesuwnych Slimdrive tworzą idealną harmonię. Dzięki wysokości zaledwie siedmiu centymetrów, systemy napędowe dyskretnie integrują się z fasadą i wnętrzem.

Bezbarierowe stacje kolejowe z „inteligentnymi” systemami drzwiowymi

Drzwi wejściowe na stację kolejową Westbahnhof w Wiedniu z systemami drzwiowymi GEZE. Zdjęcie: Sigrid Rauchdobler dla GEZE GmbH

Drzwi wejściowe na stację kolejową Westbahnhof w Wiedniu z systemami drzwiowymi GEZE. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Duży prześwit, smukłe profile drzwi i systemy drzwi przesuwnych Slimdrive SL NT-FR w wykonaniu z wyjściem awaryjnym zapewniają łatwy dostęp bez barier, zabezpieczenie drogi ewakuacyjnej, jasność i przejrzystość. Tam, gdzie szerokość otwarcia drzwi na drodze ewakuacyjnej jest bardziej ograniczona, maksymalne możliwe szerokości otwarcia uzyskano dzięki zastosowaniu czteroskrzydłowych automatycznych drzwi teleskopowych z napędem Slimdrive SLT-FR. W tym rozwiązaniu nie ma problemu z „nakładaniem się” skrzydeł drzwiowych.

Subtelne napędy Slimdrive kryją w sobie nowoczesną, inteligentną technikę sterowania. Ciche, wysokowydajne napędy są praktycznie niewykrywalne i dobrze przystosowane do obsługi dużego natężenia ruchu. Czas podtrzymania otwarcia dostosowuje się do natężenia ruchu. Jeśli zwiększy się przepływ odwiedzających, skrzydła drzwiowe pozostają automatycznie dłużej otwarte. Przyspieszenie, czas podtrzymania otwarcia oraz prędkość otwierania i zamykania można ustawić indywidualnie w tych inteligentnych systemach drzwiowych.

Z myślą o przyszłości: systemy drzwiowe mogą być zintegrowane z systemem sterowania budynkiem

Wielka hala na wiedeńskim dworcu kolejowym Westbahnhof. Zdjęcie: Sigrid Rauchdobler dla GEZE GmbH

Wielka hala na wiedeńskim dworcu kolejowym Westbahnhof. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Sterowanie napędami Slimdrive i TSA sprawia, że drzwi stają się perspektywą na przyszłość, co umożliwia integrację systemu z systemem sterowania budynkiem. Funkcje drzwi mogą być na przykład monitorowane lub zmieniane zdalnie, poprawiając tym samym efektywność obsługi budynku.

Zestawienia oparte na potrzebach: napęd drzwi rozwieranych i samozamykacz

System drzwiowy GEZE dla ogólnej dostępności i zapobiegawczej ochrony przeciwpożarowej. Zdjęcie: Sigrid Rauchdobler dla GEZE GmbH

System drzwiowy GEZE dla ogólnej dostępności i zapobiegawczej ochrony przeciwpożarowej. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Połączenie napędów drzwiowych i samozamykaczy jest optymalnym rozwiązaniem dla drzwi dwuskrzydłowych, dużych i ciężkich drzwi w kompleksie biurowym. Pomimo zastosowania różnych technik, oba skrzydła drzwiowe mają tę samą subtelną konstrukcję napędu. Skrzydło czynne wyposażone jest w napęd drzwi rozwieranych TSA 160 F-IS, a skrzydło bierne w ręczny samozamykacz TS 5000, ponieważ jest otwierane tylko w razie potrzeby. Obudowa napędu zawiera również sterowanie kolejności zamykania wymagane dla drzwi przeciwpożarowych. Zapewnia to prawidłowe zamknięcie obu skrzydeł drzwi przeciwpożarowych w kontrolowany sposób po przejściu, np. przez osoby uciekające w przypadku zagrożenia.

Przyjemne i wygodne zakupy – z systemem ścian przesuwanych ręcznie

System ścian przesuwanych ręcznie (MSW) zapewnia zachęcającą i przyjazną atmosferę zakupów, a także elastyczność i komfort.

System ścian przesuwanych ręcznie (MSW) zapewnia zachęcającą i przyjazną atmosferę zakupów, a także elastyczność i komfort. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Systemy ścian przesuwanych ręcznie (MSW) stanowią kluczowe elementy w tworzeniu zachęcającej i przyjaznej atmosfery w centrach handlowych. Sklepy i przestrzenie zewnętrzne łączą się, aby umożliwić dostęp bez barier. Aby otworzyć ścianę przesuwną ręcznie, elementy szklane wkłada się po prostu do bocznego obszaru parkowania skrzydeł – jest to rozwiązanie praktyczne i oszczędzające miejsce. Precyzyjne łożyska kulkowe w wózku rolkowym zapewniają płynną i cichą pracę dużych skrzydeł szklanych. Jest to możliwe dzięki połączeniu optymalnej techniki łuków w rozgałęzieniach i zakrętach szyn oraz wózków rolkowych, które łatwo i bezpiecznie przesuwają elementy szklane. Oznacza to, że do włożenia elementów w parking skrzydeł nie potrzeba prawie żadnego wysiłku.

System drzwiowy MSW GEZE w centrum handlowym na dworcu kolejowym BahnhofCity Wien West. Zdjęcie: Sigrid Rauchdobler dla GEZE GmbH

System drzwiowy MSW GEZE w centrum handlowym na dworcu kolejowym BahnhofCity Wien West. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Elementy systemu z różnymi funkcjami systemu ścian przesuwanych ręcznie GEZE umożliwiają dużą liczbę kombinacji dla każdej sytuacji montażowej. Na dworcu kolejowym Westbahnhof konstrukcja z lewym i prawym parkingiem skrzydeł pozwala na częściowe otwarcie frontu sklepu – co jest szczególnie korzystne przy złej pogodzie.

Oznacza to, że odwiedzający mogą opuścić sklep po zamknięciu systemu ścian przesuwanych ręcznie, dzięki drzwiom wahadłowym z samozamykaczem podłogowym, umieszczonym w parkingu skrzydeł i stanowiącym bezpieczne mocowanie ruchomej szklanej ściany rozdzielającej pomieszczenia.

Technika samozamykaczy GEZE dla zapobiegawczej ochrony przeciwpożarowej

Szczegółowy widok na okno z wyciągiem oddymiającym i usuwającym nadmiar ciepła z napędem ramieniowym K 600 T. Zdjęcie: Sigrid Rauchdobler dla GEZE GmbH

Szczegółowy widok na okno z wyciągiem oddymiającym i usuwającym nadmiar ciepła z napędem ramieniowym K 600 T. © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

W całym kompleksie dworcowym w Wiedniu znajduje się ponad sto drzwi jedno- i dwuskrzydłowych z napędem ręcznym z asortymentu samozamykaczy GEZE. Zapewniają one bezpieczne i niezawodne zamknięcie drzwi przeciwpożarowych, które muszą być zamknięte i nadzorowane przez cały czas, a co najmniej w przypadku pożaru. Systemy samozamykaczy zapewniają kontrolowane naturalne przewietrzenie pomieszczeń w przypadku pożaru i bezpieczne zamknięcie w trybie standardowym. Napędy ramieniowe K 600, w połączeniu z samozamykaczami TS 5000, służą jako otwory wentylacyjne lub otwory strumienia odlotowego. W przypadku pożaru, drzwi są automatycznie otwierane i utrzymywane w pozycji szeroko otwartej, co umożliwia nawiew świeżego powietrza oraz wydostawanie się dymu i ciepła.

Systemy drzwiowe GEZE do komfortowego i zapobiegawczego zabezpieczenia przeciwpożarowego na dworcu kolejowym Westbahnhof w Wiedniu:

  • Systemy automatycznych drzwi przesuwnych i rozwieranych zapewniają wysoki komfort przechodzenia i bezpieczeństwo podróżnych oraz niezawodność w okresach dużego natężenia ruchu. Ponadto, inteligentne systemy drzwiowe mogą być zintegrowane z systemem sterowania budynkiem.
  • System ścian przesuwanych ręcznie (MSW) zapewnia zachęcającą i otwartą atmosferę zakupów, a także elastyczność i komfort.
  • Wszechstronne systemy samozamykaczy na drzwiach z napędem ręcznym i drzwiach przeciwpożarowych wspomagają zapobiegawczą ochronę przeciwpożarową.