Tematy

BIM optymalizuje planowanie budynków – najpierw cyfrowo, a następnie w rzeczywistości

BIM oznacza Building Information Modelling (modelowanie informacji o budynku) i jest nowoczesną, cyfrową metodą pracy służącą do zintegrowanego planowania, optymalizacji, tworzenia i zarządzania budynkami. Modele BIM składają się z obiektów BIM, cyfrowych odpowiedników rzeczywistych wyrobów budowlanych. GEZE udostępnia za darmo edytowalne obiekty drzwi BIM, aby zapewnić większe bezpieczeństwo planowania przy mniejszym wysiłku.

BIM sprawia, że projekty budowlane są tańsze i bardziej wydajne

Dzięki BIM skomplikowane projekty budowlane są tańsze i bardziej efektywne.

Dzięki BIM skomplikowane projekty budowlane są tańsze i bardziej efektywne.

Masz problemy z nadmiernymi kosztami i dotrzymywaniem terminów? Wydaje się to nieuniknione w przypadku dużych projektów budowlanych, takich jak nowe lotnisko w Berlinie czy sala koncertowa Elbphilharmonie w Hamburgu. Przed tym problemem nie mogą uciec nawet mniejsze budynki. Jednak szczególnie klienci z sektora publicznego mają dużą nadzieję na lepszą przyszłość, wybierając nowe procesy i narzędzia planowania: metoda planowania Building Information Modelling (BIM) ma na celu usprawnienie planowania i kontroli projektów budowlanych.

W klasycznym planowaniu budowy plany są sporządzane w kilku etapach, wysyłane do władz, a następnie ponownie zmieniane. Tworzenie kalkulacji kosztów i koordynacja procesów w poszczególnych dziedzinach na placu budowy to również kluczowe zadania. Jednak w miarę rozwoju złożoności projektów budowlanych, procesy te często nie przebiegają płynnie z uwagi na liczne współzależności i zmieniające się relacje, które należy stale brać pod uwagę.

Zintegrowane planowanie z BIM

BIM, czyli building information modelling, łączy wszystkich zaangażowanych na jednej platformie i zmniejsza liczbę etapów koordynacji. BIM reprezentuje nowy, zintegrowany i cyfrowy system planowania budynków, który może być postrzegany jako gigantyczna baza danych. W ramach tego wszystkie obiekty, które są specyficzne dla danego budynku (np. mur, drzwi, okna itp., a także technika budowlana) są zapisywane w formie cyfrowej, łączone i powiązane w sieć w unikalnym modelu 3D, na którym pracują wszyscy uczestnicy.

Baza danych zawiera również wszystkie istotne informacje o materiałach i ich trwałości, dźwiękoszczelności, ochronie przeciwpożarowej oraz, co najważniejsze, kosztach.

Dzięki temu za pomocą BIM można projektować, modelować, optymalizować i symulować budynki. Celem jest realizacja projektów budowlanych taniej, prościej i z mniejszym opóźnieniem. Dodatkowo modele są wykorzystywane nie tylko do budowy, ale także sprawiają, że późniejsza praca jest bezpieczniejsza, bardziej komfortowa i wydajna.

Nasz ekspert BIM Günther Weizenhöfer w wywiadzie na temat „Planowanie budowy z BIM”.

Wysoka jakość planowania

Kluczową zaletą BIM jest to, że wszyscy uczestnicy – architekci i projektanci, generalni wykonawcy i budowlańcy/operatorzy – mogą wirtualnie sprawdzić projekt budowlany jako model w fazie planowania. Pozwala to na zidentyfikowanie i szybkie skorygowanie błędów i niespójności na etapie modelowania, co oznacza, że poprawia się jakość, a co ważniejsze, bezpieczeństwo planowania. Dodatkowo, firmy budowlane mogą na wczesnym etapie dobierać materiały i wykonawców na podstawie informacji i propozycji przechowywanych w BIM.

Zastosowanie BIM staje się coraz bardziej popularne w projektach budowlanych w sektorze publicznym w Europie

Wielka Brytania, Holandia, Dania, Finlandia i Norwegia również nakazują stosowanie BIM w projektach budowlanych finansowanych ze środków publicznych. W Niemczech Ministerstwo Transportu i Cyfryzacji (BMVI) chce od 2020 roku wykorzystywać BIM do wszystkich nowych projektów planistycznych.

Zalety budownictwa wirtualnego z BIM

 • Lepsza wymiana informacji między wszystkimi zainteresowanymi stronami
 • Zwiększona produktywność
 • Wcześniejsze wykrywanie i usuwanie błędów
 • Większe bezpieczeństwo planowania i kosztów

Obiekty BIM zwiększają bezpieczeństwo planowania i zmniejszają liczbę błędów.

Głównym elementem metody BIM są cyfrowe modele budynków. Składają się na nie poszczególne obiekty BIM, czyli cyfrowy odpowiednik rzeczywistych wyrobów budowlanych. Opierają się one na ustrukturyzowanych danych, które umożliwiają porównywanie produktów, np. wymiarów, wag, technicznych informacji o produktach i danych producenta, takich jak dostępne warianty, terminy zamówień, ceny, terminy dostaw, informacje o montażu lub konserwacji itp.

Wbudowanie obiektów BIM w modele budynków BIM upraszcza proces składania zapytań ofertowych, szacowania kosztów, obliczeń i symulacji w fazie planowania. W fazie wykonania wspomaga to zamawianie, dostawę, samo wykonanie i montaż. Co więcej, upraszcza to eksploatację budynku w fazie obsługi.

Obiekty BIM mogą zracjonalizować procesy robocze, zminimalizować źródła błędów i zapewnić coraz większą cyfryzację w budownictwie.

Günther Weizenhöfer, architekt i Kierownik Zespołu Seminariów Planistycznych GEZE

Projektuj i dostarczaj projekty budowlane szybko i bezpiecznie przy użyciu obiektów drzwiowych BIM

Wszystkie drzwi w budynku można bardzo łatwo zaprojektować za pomocą obiektów BIM od GEZE. W odróżnieniu od wielu innych dostawców GEZE oferuje zawsze całe drzwi jako obiekt BIM, dzięki czemu drzwi można rozważać z uwzględnieniem wszystkich ich komponentów. Te wielofunkcyjne drzwi można wykorzystać do przedstawienia wszystkich drzwi rozwieranych, przesuwnych i karuzelowych. Obiekty BIM od GEZE dla Autodesk Revit, Graphisoft Archicad i Nemetschek Allplan są bezpłatne.

Dowiedz się więcej o obiektach drzwi BIM i pobierz je
Terminologia

Słownik BIM

Aby wszyscy uczestnicy projektu mogli efektywnie współpracować w ramach BIM, niezbędna jest wspólna baza informacyjna. Building Information Modelling buduje się na przejrzystej, wspólnej platformie wiedzy. Znajdują się tu najważniejsze terminy BIM, dzięki którym można rozpocząć udaną współpracę. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt z naszym zespołem ekspertów.

Łatwe planowanie z BIM

 • Kontakt i interakcja ze specjalistami jest częścią kompletnego rozwiązania GEZE BIM.
 • GEZE oferuje nie tylko projekty 3D, ale również rozwiązania dla projektantów w ramach procesu BIM.
 • W przyszłości architekci będą w coraz większym stopniu zobowiązani do stosowania BIM w odniesieniu do budynków finansowanych ze środków publicznych.

Obiekty BIM pomagają firmom instalacyjnym i pracownikom

Dzięki planowaniu BIM, firmy instalacyjne i inżynierowie mogą być pewni, że wszystko zostało właściwie przemyślane i nie będzie żadnych niespodzianek.

 • Znacznie zwiększone i skoordynowane bezpieczeństwo planowania
 • Pozwala to uniknąć błędów w komunikacji pomiędzy różnymi dziedzinami.

Obiekty BIM firmy GEZE minimalizują czas obsługi i koszty

 • Udostępnienie obiektów drzwiowych BIM jest usługą GEZE dla projektantów i architektów, którzy pracują z BIM.
 • Dzięki obiektom BIM firmy GEZE, planowanie jest bardziej kompleksowe i lepiej przemyślane, co skutkuje skróceniem czasu obsługi i obniżeniem kosztów dla operatorów.