Zrównoważone budownictwo w istniejących konstrukcjach: renowacja budynku zamiast rozbiórki
Czy Twój budynek ma już swoje lata? Czy ma stary system ogrzewania, nieszczelne okna i prawie żadnej izolacji? Jeśli tak, warto pomyśleć o renowacji budynku. Na przykład izolacji termicznej z nowoczesnym ogrzewaniem lub nowoczesnym sterowaniem budynku i układem pomieszczeń. Potrzebne są dobre koncepcje przebudowy i finansowania, aby dokonać renowacji budynku w sposób energooszczędny i dostosować je do nowych standardów w zakresie projektowania.
Utrzymanie w należytym stanie i modernizacja istniejących budynków
Technika drzwiowa GEZE przy wejściach do odnowionego budynku Sihlpost w Zurychu. © Lorenz Frey / GEZE GmbH
Wiele budynków w Niemczech odbiega od standardów nowoczesnej techniki. Skutkuje to wysokim zużyciem energii, ogromnymi kosztami ogrzewania, niską jakością mieszkania – oraz szkodzi środowisku i klimatowi. Większość budynków w Niemczech została zbudowana przed wprowadzeniem pierwszego rozporządzenia w sprawie izolacji termicznej w 1978 roku. W rezultacie często wymagają one renowacji, przynajmniej pod względem zużycia energii w budynku, zgodnie z definicją zawartą w ustawie o energii w budynkach (GEG), aby umożliwić oszczędzanie energii i wykorzystanie energii odnawialnej do ogrzewania i chłodzenia w budynkach.
Renowacja budynku odnosi się do konstrukcyjnej i technicznej rekonstrukcji, odnowienia, restauracji lub modernizacji jednego lub więcej pięter lub całego istniejącego budynku. Z jednej strony wiąże się to z naprawami, czyli usuwaniem usterek (częściowa renowacja). Często jednak przestarzałe wyposażenie i technologia sterowania budynku są wymieniane i uzupełniane współczesnym i nowoczesnym sprzętem (pełna renowacja).
Odgrywają ważną rolę w renowacji budynku: okna i drzwi
Podczas renowacji budynku zewnętrzna powłoka, ściany, dach i podłogi są zwykle izolowane termicznie. Ponadto w istniejących budynkach najczęściej odnawiane, wymieniane lub zastępowane są okna i drzwi, system ogrzewania oraz instalacja elektryczna i sanitarna.
Energooszczędna renowacja budynków się opłaca
Energooszczędna renowacja budynków jest ważnym elementem w osiąganiu celów klimatycznych wyznaczonych przez niemiecki rząd i UE. Ponad 18 milionów budynków mieszkalnych i około 1,7 miliona budynków niemieszkalnych w Niemczech (np. biurowców, budynków handlowych, szpitali, szkół, uniwersytetów, obiektów sportowych, teatrów i kościołów) powinno być prawie „neutralnych dla klimatu” do 2050 r., tj. praktycznie nie produkować CO2. W rzeczywistości koszty energetycznej modernizacji budynków niemieszkalnych amortyzują się stosunkowo szybko, ponieważ często mają one wyższe zapotrzebowanie na energię niż budynki mieszkalne. Profesjonalna renowacja i nowoczesna technologia sterowania budynku mogą w niektórych przypadkach zaoszczędzić do 80 procent zapotrzebowania na energię.
Państwo pomaga również w renowacji budynków mieszkalnych i niemieszkalnych za pośrednictwem KfW Bankengruppe: dotacje w formie kredytów i dopłat są dostępne na kompletne renowacje lub na indywidualne prace, takie jak izolacja, wymiana okien, instalacje klimatyzacji i automatyka budynków.
Dotacje KfW na renowację budynków
Niemiecki rząd dotuje renowacje budynków przez osoby prywatne, firmy i władze lokalne za pomocą kredytów lub dotacji inwestycyjnych za pośrednictwem Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW). Podstawowym warunkiem uzyskania dotacji jest to, aby renowacja prowadziła do osiągnięcia standardu KfW-Effizienzhaus. KfW-Effizienzhaus to standard techniczny, który KfW wykorzystuje w swoich programach dotacji. Różne wartości liczbowe wskazują, jak wysokie jest roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną istniejącej nieruchomości w stosunku do porównywalnego nowego budynku. Im niższa liczba, tym wyższa efektywność energetyczna i wyższa dotacja.
- Program efektywności energetycznej KfW – energooszczędny budynek i renowacja (obniżenie kosztów energii w budynkach komercyjnych)
- Efektywna energetycznie renowacja (w przypadku renowacji do efektywnego domu KfW lub indywidualnych działań związanych z energią)
- Renowacja dostosowana do wieku (środki zmniejszające bariery i zabezpieczenia przed włamaniem)
- Ponadto istnieją również dotacje KfW na systemy inteligentnych domów w ramach renowacji dostosowanych do wieku lub jako dodatkowe działanie przy przeprowadzaniu prac renowacyjnych związanych z energią.
- Efektywne energetycznie budynki i renowacje (w przypadku renowacji energetycznej istniejących budynków w ramach infrastruktury komunalnej i społecznej, brak budynków mieszkalnych).
- Miasto bez barier (dla środków zmniejszających bariery, dzięki którym istniejące budynki komunalne i publiczne, infrastruktura komunikacyjna i przestrzeń publiczna mogą być odnowione w sposób odpowiedni do wieku i przyjazny dla rodziny).
Wsparcie również w zakresie doradztwa związanego z efektywnością energetyczną
Finansowanie KfW często wymaga również zaangażowania eksperta ds. efektywności energetycznej w tworzenie koncepcji energetycznej. Na przykład właściciele domów i władze lokalne otrzymują dotacje z KfW (dotacja na nadzór budowlany), jeśli doradca ds. energii jest zaangażowany w planowanie i nadzór budowlany.
Do różnych możliwości wsparcia oferowanych przez KfW Bankengruppe
Renowacja budynku w celu zwiększenia bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej i dostępności
Oczywiście renowacje budynków dotyczą przede wszystkim środków oszczędzania energii – również ze względu na możliwe dotacje. Jednak powodem renowacji budynku może być także zmiana sposobu użytkowania. Właściciel budynku często musi podjąć decyzję jeszcze w innych kwestiach. Jeśli budynek, np. po przekształceniu go w ośrodek opieki dziennej, nie spełnia już nowoczesnych standardów bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Lub jeśli wymagany jest inny układ pomieszczenia dla nowoczesnego zastosowania. Aby zapewnić warunki do życia i pracy przystosowane dla osób niepełnosprawnych, celem modernizacji może być również dostępność.
Dzięki programom wsparcia KfW właściciele budynków mogą również przeprojektować swój budynek, jednocześnie przeprowadzając jego renowację pod kątem efektywności energetycznej. Oznacza to, że stary budynek również można przekształcić w inteligentny budynek.
GEZE zapewnia wsparcie podczas prac renowacyjnych
GEZE może pomóc w opracowaniu i wdrożeniu nowych koncepcji energooszczędnej technologii wentylacji oraz ochrony przeciwpożarowej i dostępności, nie tylko dla nowych projektów budowlanych, ale także dla istniejących budynków. Różne produkty GEZE skutecznie przyczyniają się do oszczędności energii, np. regulacja klimatu pomieszczenia poprzez zautomatyzowane okna, samozamykacze i inteligentne usieciowienie budynku. Rozwiązania drzwiowe GEZE oferują komfort przechodzenia bez barier, bezpieczeństwo dróg ewakuacyjnych i efektywność energetyczną.
Renowacja istniejących budynków
Rozwiązania GEZE mogą być stosowane nie tylko w nowych budynkach. Przy niewielkim dodatkowym wysiłku można je wykorzystać również w starych lub istniejących budynkach, gdzie pomagają oszczędzać energię i koszty.
GEZE jest członkiem Niemieckiego Stowarzyszenia Budownictwa Zrównoważonego (DGNB)
GEZE swoimi produktami i rozwiązaniami przyczynia się do rozwoju zrównoważonego budownictwa („Green Building”). Green Building oznacza nowoczesne, zrównoważone, świadome ekologicznie i oszczędzające zasoby budownictwo i renowację budynków w zgodzie z ludźmi i naturą.
GEZE jest aktywnym członkiem DGNB (Niemieckie Stowarzyszenie Budownictwa Zrównoważonego). Celem organizacji non-profit jest promowanie zrównoważonego budownictwa i eksploatacji utworzonego środowiska.
Newsletter DNGB regularnie informuje o ciekawostkach ze świata zrównoważonego budownictwa.
Szczegółowe propozycje dotyczące automatyzacji budynków i renowacji fasady
Jeśli chodzi o renowację budynku, najważniejsze jest planowanie. Pomysły i konkretne propozycje dotyczące automatyki budynku i inteligentnych rozwiązań technicznych dla fasady powinny być opracowywane na wczesnym etapie:
- wdrożenie systemu zarządzania budynkiem (GMS) do centralnego sterowania i monitorowania ogrzewania, wentylacji okien, systemów drzwiowych i oświetlenia.
- Instalacja czujników obecności i czujników ruchu w celu automatycznej regulacji klimatyzacji w pomieszczeniach, gdy nie są one używane.
- Integracja stacji meteorologicznych umożliwiająca automatyczną regulację ogrzewania, wychładzania nocą i ochrony przeciwsłonecznej w oparciu o aktualne warunki pogodowe.
- Wykorzystanie analizy danych budynku i algorytmów optymalizacyjnych do analizy zużycia energii podczas eksploatacji budynku i identyfikacji potencjalnych oszczędności.
- Poprawa izolacji termicznej, na przykład poprzez wymianę starych okien i drzwi na energooszczędne modele z termicznie rozdzielonymi, izolowanymi termicznie profilami drzwi i okien.
Łatwy montaż
Do renowacji stosuje się wiele produktów GEZE, ponieważ często można je łatwo zainstalować. Systemy automatycznych drzwi rozwieranych charakteryzują się na przykład prostym procesem montażu i oferują możliwość doposażenia.
Jest to prosty i elastyczny sposób na wyprzedzanie często aktualizowanych norm DIN i przepisów technologicznych, których należy przestrzegać podczas renowacji.
Więcej na naszej playliście na YouTube, w tym filmy instalacyjne
Ułatwione doposażenie i modernizacja
Ogólnie rzecz biorąc, oczekiwany okres eksploatacji i przydatności techniki budynku był zawsze krótszy od okresu eksploatacji samego budynku. Systemy techniczne trzeba od czasu do czasu wymieniać. A wymagania dotyczące techniki budynku, w szczególności bezpieczeństwa budynków, zmieniają się również w wyniku zmian w przepisach prawnych, np. w normie DIN 18650.
Eksperci serwisowi GEZE posiadają wieloletnie doświadczenie i w pełni rozumieją wszystkie wymagania stawiane systemom zarządzania budynkami. Jest to poparte ciągłym szkoleniem w zakresie zmieniających się rozporządzeń i dyrektyw. Oferujemy Państwu nowe, przyszłościowe rozwiązania produktowe, począwszy od automatyzacji Państwa drzwi, a skończywszy na wyposażeniu lub modernizacji Państwa budynku w rozwiązania dróg ewakuacyjnych i ratunkowych. I oczywiście oferujemy Państwu możliwość aktualizacji lub zmiany napędów innych producentów.