Tematy

Otwieracz naświetla: światło i powietrze od góry

Potrzebujemy światła, aby dobrze się czuć. Naświetla spełniają tę potrzebę, kierując światło dzienne z dachu lub ścian zewnętrznych w głąb budynku poprzez odbicia na suficie. Oprócz funkcji oświetlenia, zapewniają one również dobrą wentylację pomieszczenia.

Więcej światła dzięki wykorzystaniu światła dziennego

Szklane fasady i naświetlacze: powinny się otwierać w wysokich temperaturach.

Szklane fasady i naświetlacze: powinny się otwierać w wysokich temperaturach.

Architekci pracują w ostatnich latach z coraz większym naciskiem na światło – i słusznie. Światło dzienne ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, jednak większość czasu spędzamy wewnątrz budynków. Wniosek jest taki – należy zapewnić więcej światła dziennego w budynkach.

Dostrzegli to architekci i projektanci budowlani. Ilość światła dziennego można zwiększyć na przykład poprzez zastosowanie naświetli. Naświetla służą do oświetlania pomieszczeń światłem dziennym z góry. W sektorze budowlanym termin „naświetle” odnosi się do poziomych lub pochylonych otworów szklanych w dachu. Termin ten jest również używany w odniesieniu do okien pionowych w górnej części ściany zewnętrznej.

Drzwi z naświetlami: zamknięte drzwi, które nadal wpuszczają dużo światła.

Drzwi z naświetlami: zamknięte drzwi, które nadal wpuszczają dużo światła.

W węższym znaczeniu, naświetla to okna, które znajdują się nad drzwiami, lub nad skrzydłami okien fasadowych, lub które znajdują się w górnej części ścian zewnętrznych lub szklanych fasad. W języku niemieckim szklarze również nazywają je oknami kamforowymi (Kämpferfenster). Dzieje się tak, ponieważ w starszych konstrukcjach były one przytrzymywane przez drewno kamforowe, poziomą poprzeczkę pomiędzy górną powierzchnią okna lub drzwi a aktywnym skrzydłem poniżej.

Ten rodzaj pionowych szyb jest również zaprojektowany i stosowany z myślą o naturalnym świetle. Naświetla nad drzwiami służą do doprowadzenia światła dziennego z zewnątrz do znajdującego się za nimi wejścia do budynku lub do skierowania światła z pomieszczeń na korytarz. Naświetla w oknach zwiększają całkowite otwarcie okna. Światło jest kierowane w głąb wszystkich pomieszczeń – nawet tych większych – przez odbicia na suficie, dzięki czemu wymaga się mniej światła sztucznego. Ponieważ naświetle jest wbudowane, skrzydła okienne nie muszą być zbyt duże.

Naświetla zwiększają bezpieczeństwo w szkołach

Naświetla są często wykorzystywane w szkołach lub halach sportowych, gdzie w znaczący sposób przyczyniają się do bezpieczeństwa użytkowników. Ich pozycja oznacza, że nie ma szans na nieostrożne lub niebezpieczne otwarcie – byłoby bardzo mało prawdopodobne, aby ktoś wypadł przez naświetle lub wpadł na nie, a także nie ma ryzyka uwięzienia z powodu wysokości. W halach sportowych nie dochodzi do oślepiania przez promienie słoneczne. Jednak w razie potrzeby można w każdej chwili zapewnić komfortową wentylację.

Wentylacja wolna od zagrożeń: naświetla w szkolnej hali sportowej.

Wentylacja wolna od zagrożeń: naświetla w szkolnej hali sportowej.

Zalety naświetli:

  • Komfortowy klimat w pomieszczeniu powstaje dzięki wentylacji i wyciągowi powietrza, bez przeciągów.
  • Światło dzienne dostaje się głębiej do pomieszczeń, a te stają się jaśniejsze.
  • Ich pozycja i ograniczony kąt otwarcia zwiększają bezpieczeństwo.
  • Naświetla można optymalnie wykorzystać do stworzenia akcentu w fasadzie, ponieważ są one dostępne w wielu wzorach i wariantach montażu.

Otwieracze naświetla – ręczne i automatyczne

Atrakcyjny design: napęd nożycowy GEZE E 170 do otwieraczy naświetli

Atrakcyjny design: napęd nożycowy GEZE E 170 do otwieraczy naświetli

Nadświetla mogą być otwierane lub w stałym przeszkleniu. Aby zapewnić prostą i bezpieczną obsługę, naświetla wyposażone są w specjalne okucia okienne:  a dokładniej otwieraczy naświetli. Składają lub odchylają naświetla na zewnątrz lub do wewnątrz. Pracują ręcznie, np. za pomocą dźwigni ręcznych lub drążków korbowych. Alternatywnie, naświetla można otwierać automatycznie za pomocą napędów elektrycznych.

Otwieracz naświetli GEZE: odpowiedni do wszystkich zastosowań

ręczne systemy otwieraczy naświetli GEZE, w postaci otwieranych do wewnątrz skrzydeł uchylnych górą i dołem oraz otwieranych na zewnątrz okien uchylnych dołem, działają lekko i niezawodnie w codziennej wentylacji. Mogą być stosowane do wielu materiałów ram (drewno, tworzywo sztuczne lub metal lekki) i do wielu kształtów okien (prostokątne, skośne, trójkątne, okrągłe lub okno z łukiem płaskim). Elementy obsługowe, takie jak dźwignie ręczne lub drążki korbowe, umożliwiają elastyczne ustawienia i wygodną obsługę różnych kształtów okien i sytuacji montażowych.

Ręcznie obsługiwane otwieracze naświetli można łączyć z napędami elektronicznymi GEZE. Dzięki temu okna są napędzane elektrycznie, tzn. naświetla otwierają się automatycznie. Napędy otwierają naświetla w celu wentylacji, z przełącznikami dla łatwej obsługi. Oznacza to, że można łatwo otworzyć jednocześnie kilka okien, nawet tych dużych i ciężkich.

Systemy otwieraczy naświetli GEZE

  • Nie naruszają one wzorów fasad, ponieważ płaska konstrukcja nożycowa i montaż dźwigni wymagają jedynie minimalnej ilości miejsca.
  • Zapewniają one optymalną wentylację i odprowadzanie powietrza przez otwór o szerokości do 320 mm.
  • Można ich używać do wygodnej, codziennej wentylacji.
  • Są one łatwo i niezawodnie otwierane, ręcznie lub elektronicznie.
  • Otwierają również szerokie i ciężkie skrzydła.
  • Można je stosować z każdym materiałem (okna drewniane, plastikowe lub metalowe) oraz różnymi formami okien (okna prostokątne, skośne, trójkątne, okrągłe lub z łukiem płaskim).

Dyskretna technologia okien dla ponadczasowej architektury

Naświetla wpuszczają dużo światła dziennego, tworząc w budynku piękne oświetlenie. Aby zapobiec naruszeniu wyglądu, GEZE oferuje różne systemy otwierania naświetli – zarówno w wersji ręcznej, jak i zautomatyzowanej. Można je zamontować na ościeżnicach okiennych w niemal niewidoczny sposób. W zależności od typu okna tworzymy rozwiązania specyficzne dla danego zastosowania.

Dzięki kontrolowanej i zoptymalizowanej wentylacji, zautomatyzowane okna mogą również przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej budynku.

GEZE zapewnia doradztwo i wsparcie w zakresie projektowania budynków.

Bardzo łatwe w obsłudze i dopasowaniu

Systemy otwieraczy naświetli GEZE charakteryzują się łatwością obsługi i montażu. GEZE oferuje również pomoc przy montażu i może dostarczyć instrukcje montażu dla klientów.

Bezpieczeństwo dzięki konserwacji

Regularne serwisowanie i fachowa konserwacja systemów automatycznych są niezbędne w celu zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa roboczego i bezpieczeństwa osób.

GEZE oferuje indywidualne umowy serwisowe dla wszystkich budynków. Możliwe jest również doposażenie w naświetla. Z przyjemnością doradzimy w tym zakresie i wesprzemy wszelkie projekty naszym doświadczeniem.