Tematy

Automatyczna wentylacja okienna – naturalna i energooszczędna

Koncepcje wentylacji automatycznej, oparte na naturalnej wentylacji okiennej, zapewniają poprawę higieny powietrza wewnątrz pomieszczeń we wszystkich typach budynków. W porównaniu z konwencjonalnymi systemami klimatyzacji, są one lepszym, efektywniejszym energetycznie rozwiązaniem dostarczającym świeże powietrze. Wymiana powietrza odbywa się bez wentylatorów, przez okna, dzięki różnicy temperatur i ciśnieniu wiatru.

System wentylacji okiennej: świeże powietrze zapewniające zdrowy klimat w pomieszczeniach

Bóle głowy, zmęczenie lub reakcje alergiczne – złej jakości i stęchłe powietrze w budynkach ma nieprzyjemne konsekwencje dla wielu osób. Lepsza izolacja w nowoczesnych lub wyremontowanych budynkach oznacza, że do wnętrza budynków prawie wcale nie dostaje się świeże powietrze, co znacznie pogarsza klimat wewnętrzny i prowadzi do zwiększonego zanieczyszczenia i powstawania pleśni. Rozwiązanie w większości przypadków jest proste: naturalna wentylacja przez okna.

 Elektrozaczepy do okien automatycznych zapewniają komfortowy klimat w pomieszczeniu.

Elektrozaczepy do okien automatycznych zapewniają komfortowy klimat w pomieszczeniu. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Ręczna wentylacja czy system wentylacji mechanicznej?

Ręczne przewietrzanie oznacza: krótkie i intensywne – lub przerywane – przewietrzanie jest lepsze niż pozostawienie okna otwartego w pozycji uchylonej przez dłuższy czas. Jednak jedną z wad ręcznego przewietrzania jest to, że wymaga ono świadomego wysiłku. Kiedy i przez jak długi czas okno pozostaje otwarte to dzieło przypadku, ponieważ nie posiadamy żadnych czujników słabej jakości powietrza.

System wentylacji jest natomiast elementem wyposażenia technicznego, który automatycznie doprowadza powietrze z zewnątrz do pomieszczeń lub odprowadza stęchłe powietrze. W zależności od konkretnych okoliczności, instalacje posiadają kontrolowany dopływ świeżego powietrza (instalacja nawiewna), kontrolowany wywiew powietrza (instalacja wywiewna) lub połączone instalacje nawiewne i wywiewne. System wentylacji określa przepływ powietrza w zależności od potrzeb. Ten rodzaj kontrolowanego systemu wentylacji domowej wiąże się jednak z wysokimi kosztami ze względu na wysokie zużycie energii i zapotrzebowanie na miejsce. Systemy te również wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych, na przykład regularne czyszczenie i wymiana filtrów. Dotyczy to zarówno systemów wentylacji w budynkach mieszkalnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej, szpitalach, hotelach, szkołach itp.

Automatyczna wentylacja okienna jest atrakcyjną alternatywą

Atrakcyjną alternatywą jest automatyczne przewietrzanie za pomocą zmechanizowanego okna, czyli systemu otwierania okien. Czujniki mierzą zawartość dwutlenku węgla w pomieszczeniu i regulują np. otwieranie i zamykanie okna. Wymiana powietrza odbywa się dzięki naturalnym różnicom temperatur wewnątrz i na zewnątrz, a także dzięki ciśnieniu wiatru. Latem wentylacja ta zapewnia regulację klimatu w budynku podczas chłodnych godzin nocnych. Ta forma wentylacji gwarantuje zatem stałą dobrą jakość powietrza bez konieczności stosowania zasilanych prądem wentylatorów, a także wspomaga nocne chłodzenie zwrotne.

Automatyczne napędy okienne są niezawodną alternatywą dla ręcznej wentylacji okiennej. W przeciwieństwie do systemu wentylacji, można również dokonywać dowolnych regulacji.

Zalety systemów automatycznej wentylacji okiennej.

  • Niższe koszty inwestycji i konserwacji w porównaniu z wentylacją mechaniczną
  • Zrównoważony rozwój: automatyczne elektrozaczepy okienne są bardziej wydajne niż systemy klimatyzacji, ponieważ wykorzystują zasoby naturalne.
  • Wygoda: automatyzacja umożliwia indywidualne i elastyczne sterowanie.
  • Jakość powietrza w pomieszczeniach: np. zapobiega się potencjalnym szkodom związanym z wilgocią

Wymaganie: okno z napędem elektrycznym

Dobra jakość powietrza w budynkach przez cały czas – dzięki odpowiedniej technologii okien

Dobra jakość powietrza w budynkach przez cały czas – dzięki odpowiedniej technologii okien © Exorbitart / GEZE GmbH

Okna z napędami elektrycznymi pozwalają na automatyczne otwieranie i zamykanie za pomocą zegara sterującego. Automatyczna wentylacja zapewnia jednak największą skuteczność, gdy jest sterowana przez czujniki. Monitorują one jakość powietrza w pomieszczeniu i niezależnie sterują wymaganymi pozycjami okien. Użytkownicy mogą jednak w każdej chwili przejąć kontrolę podczas pracy automatycznej oraz wygodnie i prosto obsługiwać napęd za pomocą przycisków przewietrzania.

Automatyczna wentylacja zależy od konkretnych ustawień:

sterowane czujnikami współczynniki otwarcia okna

  • temperatura wewnętrzna i zewnętrzna oraz różnica między tymi wartościami
  • siła i kierunek wiatru oraz opady
  • okresy użytkowania, np. pory dnia, dni tygodnia i weekendy
  • Jakość powietrza w pomieszczeniach: wilgotność powietrza, wartości CO2 lub VOC i temperatura wewnętrzna

Automatyzacja budynków dzięki zintegrowanej technice sterowania

Nowoczesna technika sterowania pozwala na elastyczną i ciągłą regulację skoku wentylacji, prędkości otwierania i czasu przewietrzania dla każdego okna. Napędy można dostosować do różnych rozmiarów okien i szerokości otwarcia, co umożliwia stosowanie rozwiązań dopasowanych do danego budynku. Zintegrowany tryb synchronizacji napędów okiennych GEZE IQ umożliwia w razie potrzeby rzeczywistą synchronizację maks. czterech napędów okiennych i dwóch napędów ryglujących.

Nasze inteligentne systemy wentylacji okiennej torują drogę do większego zrównoważenia budynków użytku publicznego i prywatnego oraz umożliwiają realizację nowoczesnych koncepcji inteligentnych budynków.

Sven Kuntschmann, Kierownik Segmentu Technologii Okien GEZE

Automatyczne sterowanie oknami w celu wentylacji można zintegrować z kompleksowym sterownikiem budynek-klimat w pomieszczeniu, który może również sterować żaluzjami, markizami, roletami, systemami ogrzewania, klimatyzacji oraz urządzeniami oświetleniowymi i alarmowymi.

Inteligentna sieć z centralnym sterowaniem wentylacją jest szczególnie korzystna w dużych budynkach, ponieważ nie trzeba ręcznie zamykać okien. Aktywacją steruje protokół fieldbus. Napędy te mogą tworzyć technikę inteligentnego budynku poprzez instalacje radiowe, KNX lub BACnet, a tym samym umożliwiają tworzenie inteligentnych fasad.

Technologia okien GEZE dostosowana do wszystkich potrzeb

Indywidualne i oparte na budynku planowanie

GEZE wspiera planowanie systemów automatycznego przewietrzania przy pomocy odpowiednich koncepcji wentylacji. Architekci decydują się teraz na dyskretne, minimalistyczne wzornictwo. Nowe napędy mają subtelny i uniwersalny wygląd, oferujący możliwość dopasowania kolorystyki. Można je dyskretnie wkomponować w każdą fasadę.

Oferujemy również specyfikacje przetargowe dla architektów, rysunki CAD i koncepcje w celu zwiększenia klas efektywności budynku.

Wieloaspektowa wiedza z jednego źródła

GEZE wspiera firmy instalacyjne w planowaniu okablowania lub uzyskiwaniu pozwoleń w celu zapewnienia szybkiej i prostej realizacji projektu. Szczególną zaletą jest nasze oprogramowanie konfiguracyjne Win Calc 2.0. Narzędzie konfiguracyjne GEZE do technologii okien dba o kompleksowe obliczenia podczas projektowania systemu okiennego: jest to oszczędzające czas, łatwe w obsłudze i wygodne rozwiązanie. Umożliwia obliczenia dla ręcznie i elektrycznie obsługiwanych okien wentylacyjnych i oddymiających oraz dla urządzeń do grawitacyjnego odprowadzania dymu i ciepła. Program wykonuje wszystkie obliczenia i wyświetla wszystkie odpowiednie rozwiązania napędu.

Wejdź do portalu klienta GEZE

Kompleksowa obsługa od samego początku

GEZE oferuje kompleksowe usługi w zakresie montażu i konserwacji systemów. Oczywiście dysponujemy również odpowiednimi instrukcjami instalacji.