Tematy

Świeże powietrze wytwarzane przez inteligentną wentylację okienną

Budynki stają się coraz bardziej szczelne w celu oszczędzania energii. Oszczędza to koszty ogrzewania, ale wymaga inteligentnej wentylacji, aby efektywnie wentylować i przewietrzać budynki. Naturalna wentylacja zapewniona przez zautomatyzowane okna to inteligentne rozwiązanie, które znacznie poprawia klimat wewnętrzny, ale zużywa niewiele energii i wymaga niskich kosztów inwestycyjnych.

Ludzie na ogół nie radzą sobie zbyt dobrze w stwarzaniu wystarczającej wentylacji w budynkach.

Dobry klimat w pomieszczeniu zależy od wielu czynników. Kluczowe znaczenie mają temperatura i wilgotność, ale do dobrego samopoczucia przyczyniają się również aspekty akustyczne i wizualne.

Ale dlaczego typowa wentylacja jest często niewystarczająca? Ponieważ czerpiemy nasze wskazówki z bodźców termicznych, akustycznych i wizualnych, ale brakuje nam wrażliwości na jakość powietrza. Ludzie oceniają jakość powietrza przede wszystkim na podstawie nieprzyjemnych zapachów, ale przyzwyczajają się do nich bardziej, im dłużej przebywają w tych samych pomieszczeniach, więc nie zauważają obniżenia jakości powietrza.

Słabą jakość powietrza zauważamy dopiero, gdy jest już za późno. Spada wydajność, a ludzie stają się senni lub odczuwają bóle głowy – ponieważ w trakcie oddychania ludzie wytwarzają nadmierne stężenie CO2. Sytuację pogarszają zanieczyszczenia, które mogą odparowywać z mebli lub dywanów.

Obowiązkowa kontrolowana wentylacja

Naturalna wentylacja dzięki komfortowej technologii wentylacji

Naturalna wentylacja dzięki komfortowej technologii wentylacji © Exorbitart / GEZE GmbH

Dzięki nowoczesnym, energooszczędnym metodom budowy, pracujemy, mieszkamy i uczymy się w coraz szczelniej zamkniętych budynkach. Minus: zbyt mała ilość napływającego świeżego powietrza oraz niedostateczne odprowadzanie wilgoci, ciepła i zapachów.

Niemiecka ustawa o oszczędzaniu energii (EnEV) stanowi jednak, że budynki muszą być budowane w sposób gwarantujący minimalną wymianę powietrza niezbędną do celów zdrowotnych i grzewczych. W budynku, który został zbudowany zgodnie z EnEV, konieczna jest zatem kontrolowana wentylacja.

Jednym z rozwiązań jest system wentylacji mechanicznej. Ale kto lubi pracować lub mieszkać w budynku, w którym nie można otworzyć okien ze względu na system wentylacji? Wiele osób czuje się niekomfortowo w pomieszczeniach, w których okna są zawsze zamknięte. Alternatywą jest sterowana, naturalna wentylacja przez okna, która automatycznie pobiera świeże powietrze bezpośrednio z zewnątrz.
 

Naturalna wentylacja okien w oparciu o wahania temperatury i wiatr

Wentylacja naturalna – zwana również wentylacją „swobodną” – wymienia powietrze przez okna, bez żadnego systemu wentylacji mechanicznej. Wymagane przepływy powietrza wytwarzane są przez różnice temperatur i ciśnień pomiędzy samym powietrzem wewnętrznym i zewnętrznym, a także przez naturalnie występujące przepływy wiatru.

Wentylację zapewniają same inteligentne fasady. Oznacza to, że okna z napędem są sterowane za pomocą sygnałów z czujników, takich jak np. stacje pogodowe lub czujniki jakości powietrza. Inteligentna regulacja klimatu w pomieszczeniu określa siłę i kierunek wiatru, temperaturę zewnętrzną, opady, temperaturę w pomieszczeniu, wilgotność i wartości CO2 powietrza wewnętrznego i odpowiednio kontroluje automatyczne otwieranie i zamykanie okien. Sterowanie oknem jest całkowicie niezależne od użytkownika, nawet gdy budynek jest pusty.

Naturalne i energooszczędne

Oprócz CO2, sale lekcyjne lub biura z dużą liczbą osób wytwarzają również dużo ciepła. Zwłaszcza latem promienie słoneczne często jeszcze bardziej ogrzewają pomieszczenie. Naturalna wentylacja może odprowadzać niepożądane ciepłe powietrze z pomieszczenia i wpuścić do niego świeże, chłodne powietrze z zewnątrz. W chłodnej porze nocnej, swobodna wentylacja zapewnia naturalną regulację klimatu. W naturalny sposób wpływa to na dobrą jakość powietrza, nie zużywając przy tym żadnej energii na jego dostarczanie i chłodzenie.

Systemy otwierania okien z inteligentnymi napędami GEZE

Napęd GEZE Slimchain z IQ box KNX

Napęd GEZE Slimchain z IQ box KNX © GEZE GmbH

Systemy napędowe GEZE są dostępne dla różnych kształtów, konstrukcji i rozmiarów okien, zarówno w suficie, jak i w fasadzie. Oferta obejmuje elektryczne napędy łańcuchowe, elektryczne siłowniki wrzecionowe i siłowniki ryglujące.

Napędy i zamki okienne GEZE można zintegrować bezpośrednio z magistralą budynku KNX za pomocą IQ box KNX od GEZE. Umożliwia to wszechstronne i elastyczne rozwiązania w zakresie wentylacji naturalnej.

Cechy produktu

  • integracja automatycznych okien z systemem magistrali budynku KNX
  • otwieranie okien do dowolnej pozycji (w %)
  • zgłaszanie zestyków stanów okien (otwarte/zamknięte/% ) i stanów napędu (liczba cykli, awarie)
  • wentylacja czasowa, wentylacja szczelinowa
  • automatyczne zamykanie i blokowanie w przypadku alarmu deszczowego lub wiatrowego, lub gdy włączona jest klimatyzacja
  • zintegrowany interfejs przycisków (lokalny/KNX) umożliwia podłączenie do tańszego przełącznika przewietrzania

Film montażowy: GEZE Slimchain

Indywidualne rozwiązania systemowe

GEZE wspiera klientów w planowaniu systemów wentylacji naturalnej, np. wychładzania nocą lub automatycznym inteligentnym sterowaniu wentylacją.

Naturalną wentylację można zaplanować jako rozwiązanie czysto wentylacyjne, w połączeniu z usuwaniem dymu i ciepła, lub zintegrować z nadrzędnym systemem zarządzania budynkiem KNX. Służymy doradztwem w zakresie stosowania IQ box KNX, napędów okiennych GEZE i odpowiednich produktów KNX innych producentów z magistralą budynku KNX. Jest to często bardzo złożone zagadnienie, ponieważ konieczne jest spełnienie różnych wymagań. Zapewniamy wsparcie w planowaniu i prognozowaniu w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wszechstronny know-how branżowy.

Możemy przygotować rysunki montażowe, teksty przetargowe i broszury produktowe.

Wieloaspektowa wiedza z jednego źródła

Fachowe szkolenie GEZE przygotowuje konstruktorów do montażu, kontroli i konserwacji okien oraz zawiera opis wszystkich niezbędnych kroków.

Zapewniamy również doradztwo techniczne w zakresie instalacji, montażu i realizacji zgodnie z planami.

GEZE oferuje schematy montażowe, schematy połączeń, WinCalc do obliczania napędów okiennych, schematy kabli itp.

Bezpieczeństwo dzięki konserwacji

Klient lub zarządca niezależnie zapewnia serwis, konserwację i kontrolę. Jest on zobowiązany do podjęcia wszelkich niezbędnych środków bezpieczeństwa, aby zapobiec zagrożeniom dla ludzi i mienia w budynku. Poprzez regularną konserwację znacznie zmniejsza on realne ryzyko powstania szkód oraz ryzyko odpowiedzialności w przypadku wystąpienia szkód (patrz również obowiązek bezpieczeństwa, niemiecki kodeks cywilny [BGB], § 823).

Napędy wentylacyjne GEZE muszą być serwisowane przez kompetentną firmę specjalistyczną, z uwzględnieniem szczególnych warunków użytkowania – co najmniej raz w roku. 

GEZE oferuje pomoc w zakresie konserwacji, świadczoną przez GEZE Service lub naszych autoryzowanych partnerów.