Studia przypadków

Drzwi karuzelowe i zapobiegawcza ochrona przeciwpożarowa w ÖAMTC w Wiedniu

Nowa siedziba austriackiego klubu samochodowego, motocyklowego i turystycznego ÖAMTC w Wiedniu jest symbolem mobilności i bezpieczeństwa. Budynek oferuje codzienną efektywną i szybką komunikację – wdrożoną w nowoczesnej technice GEZE. Drzwi karuzelowe, drzwi przeciwpożarowe i automatyczne otwieracze okien zapewniają płynny przepływ osób, naturalną wentylację i zapobiegawczą ochronę przeciwpożarową.

Przejrzysta i otwarta – Centrala Mobilności ÖAMTC w Wiedniu

Jasne i bezbarierowe dzięki nowoczesnym drzwiom karuzelowym GEZE. Zdjęcie: Sigrid Rauchdobler dla GEZE GmbH

Jasne i bezbarierowe dzięki nowoczesnym drzwiom karuzelowym GEZE. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Mobilność i szybkość są inspiracją dla imponującej architektury j nowej siedziby Austriackiego Klubu Samochodowego, Motocyklowego i Turystycznego ÖAMTC. Nowy budynek o wartości 76 mln euro stoi przy jednej z najważniejszych osi komunikacyjnych Wiednia, południowo-wschodniej autostrady A23.

Wiedeńscy architekci Pichler & Traupmann zrealizowali ten pomysł w formie zakrzywionej, okrągłej i gwiaździstej architektury z otwartymi i przezroczystymi połączeniami pomieszczeń. Wszystkie kluczowe obszary są rozmieszczone wokół osi pionowej. Znaczenie szybkiej interakcji i wymiany między obszarami widać również w centralnym, przezroczystym atrium, z jego okrągłymi balustradami, które są przesunięte względem  siebie i ułożone ku górze.

Element przyciągający wzrok i „centrum” w foyer – drzwi karuzelowe GEZE

Automatyczne systemy drzwi karuzelowych serii TSA 325 NT w Centrali Mobilności ÖAMTC w Wiedniu. Zdjęcie: Sigrid Rauchdobler dla GEZE GmbH

Automatyczne systemy drzwi karuzelowych serii TSA 325 NT w Centrali Mobilności ÖAMTC w Wiedniu. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Drzwi karuzelowe GEZE przy wejściu głównym i bocznym łączą stronę zewnętrzną z wewnętrzną i zapewniają estetyczną spójność szklanej fasady. Drzwi rozwierane z precyzyjnie obramowanymi ścianami bębnowymi i skrzydłami stwarzają zachęcający, jasny i przejrzysty efekt. Szklane krawędzie drzwi karuzelowych pokryte są dyskretnymi profilami z metalu lekkiego. Wysokiej jakości wykończenie profili z zaokrąglonymi krawędziami daje odrobinę elegancji.

Klimat komfortu i spokojne otoczenie dzięki izolowanym drzwiom karuzelowym

Drzwi karuzelowe służą nie tylko jako drzwi wejściowe dla personelu, ale także oddzielają obszary o różnych warunkach klimatycznych i zapobiegają przeciągom. Kurtyna powietrzna montowana w pierścieniu sufitowym zapewnia dodatkową ochronę przed napływem zimnego powietrza. Ze względu na izolacyjny efekt drzwi karuzelowych, hałas dochodzący z autostrady również pozostaje na zewnątrz – jest to mile widziana zaleta, ponieważ wjazdy znajdują się na tej samej wysokości co jezdnie.

Drzwi karuzelowe zapewniają komfort przechodzenia i bezpieczeństwo

Odwiedzający i pracownicy Centrali Mobilności ÖAMTC powinni oczywiście cieszyć się komfortem przechodzenia, gdy wchodzą lub wychodzą. Drzwi karuzelowe GEZE są optymalnym rozwiązaniem. Wybrane półautomatyczne drzwi karuzelowe TSA 325 NT wykorzystują automatyczny system pozycjonujący do przywracania skrzydła do pozycji wyjściowej po przejściu, dzięki czemu możliwe jest przyjęcie następnego „pasażera”.

Standardy bezpieczeństwa dla drzwi karuzelowych GEZE są wysokie: styk z zamykającymi się krawędziami uruchamia hamulec bezpieczeństwa i zapobiega uwięzieniu dłoni lub przedmiotów pomiędzy ścianami bębnów a skrzydłami rozwieranymi. Automatyczne ograniczanie prędkości obrotowej skrzydeł drzwiowych gwarantuje bezpieczeństwo przy wejściu do nowej Centrali ÖAMTC.

Ochrona przeciwpożarowa i ułatwiony dostęp w jednym – samozamykacze GEZE

Z inteligentnymi systemami okiennymi do zapobiegawczej ochrony przeciwpożarowej (SHE) od GEZE. Zdjęcie: Sigrid Rauchdobler dla GEZE GmbH

Z inteligentnymi systemami okiennymi do zapobiegawczej ochrony przeciwpożarowej (SHE) od GEZE. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Nowoczesna technika samozamykaczy zapewnia zapobiegawczą ochronę przeciwpożarową dla bezbarierowych drzwi ewakuacyjnych i dróg ewakuacyjnych na piętrach. Samozamykacze GEZE TS 5000 EFS z funkcją ruchu swobodnego umożliwiają na przykład otwieranie i zamykanie drzwi bez użycia dużej siły. Funkcja zatrzaskowa pozwala na zatrzymanie drzwi na końcu zakresu swobodnego ruchu drzwi. Funkcja podtrzymania otwarcia zapobiega niekontrolowanemu zamknięciu drzwi – na przykład w wyniku przeciągu – lub zatrzymaniu w pomieszczeniu.

Drzwi przeciwpożarowe z funkcją swobodnego ruchu wahadłowego i komfortową funkcją zatrzaskową z techniką samozamykaczy GEZE. Zdjęcie: Sigrid Rauchdobler dla GEZE GmbH

Drzwi przeciwpożarowe z funkcją swobodnego ruchu wahadłowego i komfortową funkcją zatrzaskową z techniką samozamykaczy GEZE. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Ważne dla ochrony przeciwpożarowej: drzwi nadal zamykają się automatycznie w przypadku pożaru. Drzwi zawsze zamykają się bezpiecznie po wyzwoleniu. Samozamykacze mogą być ustawiane bezstopniowo, aż do uzyskania najwyższej siły zamykania EN 6 i mogą być stosowane do jedno- i dwuskrzydłowych drzwi przeciwpożarowych i dymoszczelnych.

Samozamykacze GEZE TS 5000 ISM z funkcją ruchu swobodnego i funkcją zatrzaskową zapewniają prawidłową kolejność zamykania obu skrzydeł asymetrycznych dwuskrzydłowych drzwi przeciwpożarowych. Zintegrowany mechanizm kolejności zamykania utrzymuje skrzydło czynne w pozycji otwartej do momentu zamknięcia skrzydeł biernych, aby zapewnić bezpieczne zamknięcie drzwi w przypadku pożaru. Wersja TS 5000 E-ISM oferuje również elektromechaniczne podtrzymanie otwarcia w szynie ślizgowej, dzięki czemu podtrzymanie otwarcia tych drzwi może być regulowane bezstopniowo.

Wentylacja naturalna: automatyczne okna z „inteligentnymi” napędami

Utrzymanie dróg ewakuacyjnych i ratunkowych wolnych od dymu jest najwyższym priorytetem. Gwarantuje to, że w razie niebezpieczeństwa każdy może szybko dotrzeć do bezpiecznego miejsca. Urządzenia do usuwania dymu i ciepła (SHE) od GEZE są dwukrotnie bardziej przydatne w dużej hali badawczej: ich siła ciągnąca zapewnia niezawodne i bezpieczne odprowadzanie dymu w przypadku pożaru, jak również codzienną wentylację.

Napędy łańcuchowe Powerchain z synchronizacją otwierają duże okna warsztatu z dużą siłą i skokiem do 80 centymetrów. W przypadku pożaru, okno automatycznie otwiera się całkowicie w czasie poniżej 60 sekund. Zintegrowany sterownik ułatwia łączenie napędów okiennych i zapewnia sekwencyjne i bezpieczne otwieranie i zamykanie okien, a także synchronizację do trzech napędów.

Napędy Powerchain z serii GEZE IQ windowdrive są „inteligentne”. Mogą być zintegrowane z systemami sterowania budynkami KNX jako bezpośredni uczestnicy magistrali dla naturalnej wentylacji.

Systemy GEZE SHE 110 z siłownikami wrzecionowymi w wersji tandemowej są optymalnym rozwiązaniem dla dużych okien dachowych w hali badawczej. Systemy napędów okiennych są kombinacją napędu wrzecionowego IQ windowdrive E 250 do montażu na skrzydle oraz zestawu konsoli mechanicznej z funkcją blokady. W przypadku konieczności odprowadzenia dymu i ciepła, ciężkie i duże skrzydła okien w Centrali Mobilności ÖAMTC zapewniają maksymalną szerokość otwarcia w ciągu zaledwie jednej minuty, poprawiając tym samym ochronę przeciwpożarową.

Wkład GEZE do mobilności w ÖAMTC w Erdberg w Wiedniu:

  • Specjalistyczna wiedza w zakresie budownictwa: dopasowane rozwiązania we współpracy ze wszystkimi zaangażowanymi w budowę, mające na celu usprawnienie procesów operacyjnych – od obsługi przepływów odwiedzających do optymalnego cateringu w stołówce
  • Wygląd i projekt: integracja systemów drzwiowych i okiennych dla uzyskania harmonijnej estetyki
  • Drzwi karuzelowe z gamy produktów GEZE TSA 325 NT pasują do estetyki szklanej fasady
  • Drzwi przeciwpożarowe pozbawione barier dla zapobiegawczej ochrony przeciwpożarowej
  • Inteligentne systemy okienne i automatyczne otwieracze okien do zapobiegawczej ochrony przeciwpożarowej i naturalnej wentylacji